ÜRO: lahingutes Tripoli pärast on surma saanud 254 inimest

Põlenud militaarsõiduk Tripoli lähistel.
Põlenud militaarsõiduk Tripoli lähistel. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

ÜRO tervishoiuameti teatel on lahingutes Liibüa pealinna Tripoli pärast saanud viimase kahe päevaga surma 34 inimest ning pealetungis hukkunute arv on sellega tõusnud 254-le.

Maailma Terviseorganisatsioon lisas pühapäeva hilisõhtul avaldatud teates, et pealetungis, mille isehakanud Liibüa Rahvusarmee (LNA) 4. aprillil algatas, on haavata saanud 1228 inimest.

Lahinguid peavad Tripolit kontrollivat ühtsusvalitsust toetavad rühmitused ning mõjuka komandöri Khalifa Haftari juhitud LNA. Viimane toetab riigi idaosas asuvat administratsiooni.

Idas asuva administratsiooni kõrge diplomaat Abdelhadi Lahouij ütles Tunises uudisteagentuurile Associated Press, et Haftari pealetung aeglustus, sest ta üritab kaitsta Tripoli tsiviilisikuid.

Tripoli lennujaamas taastati ööpäevaringsed lennud

Liibüa pealinna Tripoli ainsas töötavas lennujaamas taastatakse ööpäevaringsed lennud, mis varem sel kuul turvakaalutlustel peatati, teatas lennujaam.

"Saime käsu avada õhuruum Mitiga rahvusvahelises lennujaamas 24 tunnil päevas," teatas lennujaam oma Facebooki lehel.

Mitiga lennujaam oli pärast 8. aprilli õhurünnakut kella kaheksast hommikul kuni kolmeni päeval suletud.

Liibüa idaosa valitsust toetava välimarssal Khalifa Haftari väed alustasid 4. aprillil pealetungi Tripolile, mis on rahvusvaheliselt tunnustatud ühtsusvalitsuse pealinn.

Laupäeval oli lennujaam suletud ka öösel ja see viis vähemalt kahe lennu ümbersuunamiseni 200 kilomeetri kaugusele Misratasse. Põhjuseks oli ühtsusvalitsuse vägede vastupealetung Haftari positsioonidele ja kuuldused uutest õhurünnakutest.

Aafrika riikide liidrid arutavad Egiptuses Sudaani ja Liibüat

Egiptuse president Abdel Fattah al-Sisi juhib teisipäeval kaht Aafrika liidrite tippkohtumist, kus käsitletakse vastavalt sündmusi Sudaanis ja Liibüas, teatas presidendi kantselei.

Liidrid keskenduvad "olukorra arengule Sudaanis", kus jätkuvad president Omar al-Bashiri kukutanud meeleavaldused, ning "praeguse kriisi piiramisele" Liibüas, kus komandör Khalifa Haftar juhib pealetungi Tripolile, lisas kantselei.

Sisi on praegu Aafrika Liidu president.

Ta võõrustab Tšaadi, Rwanda, Kongo Demokraatliku Vabariigi, Somaalia, Lõuna Aafrika Vabariigi ja Djibouti riigipead.

Kavandatud tippkohtumised on esimesed mitmest, mida Aafrika liidrid kavatsevad lähitulevikus pidada.

Sudaani puhul on eesmärk arutada "kõige kohasemaid viise olukorra arenguga tegelemiseks ning stabiilsusesse ja rahusse panustamiseks", teatas Egiptuse presidendi kantselei.

Aafrika Liit ähvardas 15. aprillil peatada Sudaani liikmesuse, kui sõjavägi ei anna 30. aprilliks võimu üle tsiviilvõimudele.

Oodatakse, et kõnelustel osalevad ka ühenduse komisjoni juht Moussa Faki ning ametnikud Etioopiast, Lõuna-Sudaanist, Ugandast, Keeniast ja Nigeeriast.

Liibüat käsitleval istungil osalevad Rwanda, LAV-i ja Kongo DV liidrid. Selles käsitletakse "poliitilise protsessi taaskäivitamist ja terrorismi kõrvaldamist", lisas Egiptuse presidendi kantselei.

Kindral Haftar ja tema isehakanud Liibüa Rahvusarmee käivitas pealetungi Tripolile, rahvusvaheliselt tunnustatud ühtsusvalitsuse asupaigale 4. aprillil.

Egiptus on Haftari üks suuremaid liitlasi, kuid teda toetavad ka Araabia Ühendemiraadid.

Valge Maja teatel vestles temaga eelmisel nädalal ka USA president Donald Trump. Haftari toetamises on süüdistatud ka Prantsusmaad.

Samuti on Haftariga lähedased sidemed Venemaal ning sõjapealik on korduvalt käinud Moskvas visiitidel.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: