Hiina kehtestab juunist imporditollid 60 miljardi väärtuses USA kaupadele

Hiina teatas esmaspäeval, et kehtestab alates 1. juunist imporditollid 60 miljardi dollari väärtuses USA kaupadele.
Riiginõukogu tollipoliitika komisjoni teatel kehtestatakse reale USA kaupadele 5-25-protsendilised imporditollid.
USA ja Hiina kaubanduskõneluste viimane voor lõppes reedel tulemusteta, USA president Donald Trump teatas pärast seda 25-protsendilise imporditolli kehtestamisest 200 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele ning andis korralduse algatada protsess uute tollide kehtestamiseks veel 300 miljardi dollari väärtuses kaupadele.
Hiina: me ei alistu kaubandussõjas USA-ga survele
Hiina hoiatas esmaspäeval pärast seda, kui USA otsustas rakendada peaaegu kogu Hiina ekspordile tariifid, et "ei alistu eales välisele survele".
"Hiina ei alistu eales välisele survele," ütles välisministeeriumi esindaja Geng Shuang ajakirjanikele. "Meile peab jääma võime kaitsta oma seaduslikke õigusi ja huve. Oleme korduvalt rõhutanud, et tariifide kehtestamine probleeme ei lahenda."
Pressiesindaja avaldas lootust, et Ühendriigid teevad Hiinaga koostööd "vastastikku kasuliku kokkuleppe saavutamiseks".
Trump hoiatas Hiinat USA vastumeetmete rakendamise eest
Trump hoiatas esmaspäeval, et Hiina ei vastaks omapoolsete meetmetega pärast seda, kui Washington tõstis 200 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupade imporditolle kümnelt protsendilt 25-le.
"Hiina ei peaks andma vastulööki, sellest läheks asi vaid hullemaks," hoiatas Trump Twitteris.
Ühendriikide presidendi sõnul oli Hiinal käes hea kokkulepe, mis oli peaaegu valmis, kuid riik otsustas selle sõlmimisest taganeda.
Trumpi sõnul ei kahjusta Hiina kaupadele kehtestatud USA tollid ameerika tarbijaid. "Pole mingit põhjust, miks USA tarbija peaks tolle maksma," lisas ta.
USA president kaitses oma tollipoliitikat
Trump kaitses pühapäeval oma tollipoliitikat Hiina suhtes.
"Me oleme Hiinaga täpselt seal, kus me tahame olla," kirjutas Trump suhtlusvõrgustikus Twitter.
"Tuletage meelde, et nemad murdsid leppe meiega ja soovisid uuesti selle üle läbi rääkida. Me võtame Hiinalt tollidega kümneid miljardeid dollareid," jätkas Trump.
Trumpi majandusnõunik Larry Kudlow oli varem päeval hoiatanud, et vastasseisust kannatavad mõlemad pooled.
Kudlow sõnul protsess jätkub ning imporditollid jäävad kehtima edu saavutamiseni läbirääkimistel.
Kudlow ütles telejaama Fox News saates, et Ühendriikide jaoks on kõnelustel igasugune endale juba võetud kohustustest taganemine vastuvõetamatu.
Majandusnõuniku arvates võivad Trump ja Hiina riigipea Xi Jinping kohtuda juuni lõpus Jaapanis G20 tippkohtumise kõrvalt, et lahendada riikidevahelised erimeelsused kaubandusküsimustes.
"Trumpi ja Xi kohtumise šansid Jaapanis on ilmselt päris head", lausus Kudlow.
G20 tippkohtumine korraldatakse Jaapanis Osakas 28.-29. juunil.
Valge Maja majandusnõuniku sõnul peab USA muutma oma tootjatele ja töölistele soodsas suunas kaubandussuhteid Hiinaga, sest need on seni olnud "liigselt tasakaalust väljas".
Kudlow lisas, et kaubandussõjast Hiinaga Ühendriikide majandusele tekkiv kahju kujuneks prognoositust väiksemaks ja see on risk, "mida me peaksime võtma ja saame võtta".
Toimetaja: Laur Viirand
Allikas: BNS/ERR