Trump: kaubanduskõnelused Hiinaga ei ole kokku varisenud

USA presidendi Donald Trumpi sõnul ei ole kaubanduskõnelused Hiinaga kokku varisenud. Trump kirjeldas kahe maailma suurima majanduse kaubandussõda sõnadega "väike nägelemine".

Paljud USA ettevõtjad ja majandusteadlased on hoiatanud, et kaubanduspartnerite ärhvardamine ja tollide kehtestamine rikub vaba kaubanduse põhimõtteid, mille eest Ühendriigid on alati seisnud, ning kahjustab ka USA enda majandust, vahendasid ERR-i teleuudised.

Hiina teatas esmaspäeval tollide kehtestamisest USA kaupadele vastusammuna USA reedesele otsusele tõsta tollid kümnelt protsendilt 25-le. Trumpi sõnul läbirääkimised jätkuvad ja USA sõlmib kokkuleppe, kui selleks on õige aeg.

"Minu arust oleme me võiduteel. Me saame tollimaksudest üle 100 miljardi dollari. Meie inimesed võivad soovi korral osta kaupu ka mujalt kui Hiinast või ideaalis toota need ise USA-s. Just seda me soovime. Ja ma ütlen teile veel midagi: me võidame alati! Alati!" teatas Trump.

Xi: Hiina ja USA vahel ei toimu mingit tsivilisatsioonide kokkupõrget

USA ja Hiina vahel lahvatanud pinged pole tsivilisatsioonide kokkupõrke ilming ning mingist rassilisest üleolekust rääkimine on rumal, ütles Hiina president Xi Jinping kolmapäeval.

President võttis sõna pärast seda, kui üks kõrge USA ametnik kirjeldas aprillis Hiinaga peetavat heitlust kui "võitlust tõeliselt teistsuguse tsivilisatsiooni ja ideoloogiaga".

USA välisministeeriumi poliitika planeerimise osakonna juht Kiron Skinner rääkis asjast rassilises võtmes, kui ütles ühel julgeolekufoorumil, et Hiina on USA jaoks esimene "suurvõimust võistleja, mis pole kaukaaslane".

"Arvamus, et kellegi enda rass ja kultuur on teistest üle, ning teiste tsivilisatsioonide muutmisele või isegi asendamisele rõhumine on olukorra mõistmise seisukohast rumal ja praktikas katastroofiline," lausus Xi Pekingis Aasia tsivilisatsioonide dialoogi konverentsil.

"Tsivilisatsioonide vahel ei toimu mingit kokkupõrget. (Meil) peab pelgalt olema silma märgata kõikides tsivilisatsioonides oleva ilu," lausus ta Ühendriike mainimata.

Xi ärgitas kõnes tihendama piirkonna riikide kultuurikoostööd ning kutsus teisi Aasia riike "tugevdama kultuurilist enesekindlust".

"Meie esivanemate saavutatud suurepärastest saavutustest lähtudes... üritame jätkata Aasia tsivilisatsioonide uue hiilguse kirjutamist."

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: