Belgias toimusid pühapäeval kolmed valimised

Belgia mungad hääletamas.
Belgia mungad hääletamas. Autor/allikas: AP/SCANPIX

Belgias algasid pühapäeval parlamendi-, kohalikud ja Euroopa Parlamendi valimised.

Flaami parempopulistlik Vlaams Belang on pühapäeval Belgias peetavatel kolmedel valimistel tegemas head tulemust, näitasid osalised valimistulemused.

Belgias peetakse pühapäeval parlamendi-, kohalikud ja Euroopa Parlamendi valimised ning valimisi varjutas ka Brüsseli põhjapoolse raudteejaama Gare du Nord ees puhkenud kokkupõrked politseinike ja "kollavestide" vahel.

Politsei teatel vahistati umbes 200 eliidivastast meeleavaldajat.

Kui kõigil kolmedel valimistel oli loetud 15 protsenti häältest, oli Vlaams Belang flaamikeelses Flandrias liikumas 18-protsendise häältesaagi kursil, mida on kolm korda rohkem kui viimastel valimistel 2014. aastal.

Vlaams Belang saavutas edu mõõdukama flaami rahvuslaste erakonna N-VA arvelt, näitasid tulemused. Prantsuskeelses Valloonias ja pealinnas Brüsselis juhivad prantsuskeelsed sotsialistid.

Parempoolsete võit Flandrias ja vasakpoolsete tõenäoline triumf Valloonias tõotab keerukaid koalitsioonikõnelusi 150-kohalises föderaalparlamendis.

Aastal 2010 ja 2011 kulus Belgial valitsuse moodustamiseks aega 541 päeva. 

Peaminister Charles Michel on juhtinud detsembrist alates kohusetäitjana ajutist valitsust. Micheli võimuliit kaotas parlamendienamuse 9. detsembril, kuna N-VA lahkus ÜRO ränderaamistikuga seotud tüli tõttu valitsusest.

Valloonias oodatakse suuremat toetust sotsialistidele, kuid samuti rohelistele pärast mitu kuud kestnud kliimaproteste. 

Hollandikeelses Flandrias saadab valimistel küsitluste järgi edu parempopulistlikku Vlaams Belangi, kuid N-VA jääb uuringute järgi siiski Belgia suurimaks parteiks. 

Belgias on valimistel hääletamine kohustuslik.

Parlamendivalimistel kandideeris üle kümne partei.

Toimetaja: Merilin Pärli

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: