Pompeole teeb muret Saksamaa hoiatus kipakandjatele

{{1559272740000 | amCalendar}}
Traditsiooniline juudi peakate kipa.
Traditsiooniline juudi peakate kipa. Autor/allikas: Imago/Scanpix

USA välisminister Mike Pompeo tundis reedel muret, millist mõju avaldab ühe Saksa ametniku hoiatus, et pigimütsi- ehk kipakandjat võivad ähvardada ohud.

Saksa antisemitismivastase voliniku Felix Kleini nädalavahetusel ringhäälingule Funke öeldud sõnad, et ta ei "saa soovitada juutidel Saksamaal igal ajal kipa kandmist", tekitasid riigis elava vastukaja. 

Pompeo väljendas äravust reedel Berliini külastades.

"Meid pani muretsema, et juutidel soovitatakse ohutuse huvides avalikult kipat mitta kanda. Mitte keegi meist ei tohiks eelarvamuste ees taganeda," ütles ta.

Ka Iisraeli president Reuven Rivlin on nimetanud Kleini hoiatust järeleandmiseks antisemitismile. 

Esmaspäeva hilisõhtul muutis Klein pärast kantsler Angela Merkeli sekkumist kurssi ja ütles, et "soovitust juutidele mitte kanda kõikjal Saksamaal kipat ei tuleks võtta häiresignaalina". 

Valitsuse pressiesindaja Steffen Seibert  rõhutas, et "riik peab tagama, et usu vaba praktiseerimine on kõigi jaoks võimalik ja et igaüks saab meie riigis kipat kandes minna igale poole, kuhu ta soovib".

Klein ütles viimases avalduses, et "kutsub kõiki kodanikke Berliinis ja üle Saksamaa kandma järgmisel laupäeval kipat, kui Berliinis peaks al-Qudsi päeva puhul aset leidma vastuvõetamatuid rünnakud Iisraeli ja juutide vastu". 

Al-Qudsi päeval (araabia keeles Jeruusalemma päev) avaldatakse igal aastal meelt Iisraeli kontrolli vastu Jeruusalemma üle ja tänavu langeb see eelseisvale laupäevale.

Pompeo kinnitas Berliinis USA ja Saksamaa partnerlust

ompeo kinnitas reedel Berliinis, et Saksamaa on Ühendriikide tähtis partner, ning tänas sakslasi vabaduse ja julgeoleku valdkonnas tehtud töö eest.

Pompeo kohtus Berliinis oma Saksa kolleegi Heiko Maasi ja kantsler Angela Merkeliga.

Saksa välisministeeriumi andmeil tulid kõne alla nii kahepoolsed kui rahvusvahelised küsimused, muu hulgas Hiina, olukord Lähis-Idas ja konflikt Ukraina idaosas.

Saksamaa ja USA on olnud ametlikult erimeelt muu hulgas kliimamuutuse tõrjumise ja migratsioonipoliitika küsimustes.

Saksamaalt sõidab Pompeo edasi Šveitsi, seejärel aga Hollandisse ja Ühendkuningriiki.  

Algselt pidi Pompeo Berliini külastama 7. mail, kuid kohtumine jäeti ootamatult ära ning Saksamaa asemel käis USA välisminister Iraagis. 

Pompeo viibib Euroopas 30. maist 5. juunini. Suurbritannias saadab ta USA presidenti Donald Trumpi 3. juunil algaval kolmepäevasel riigivisiidil. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: