Pompeo leppis Putiniga kokku Süüria rahuprotsessiga edasiliikumises

{{1557885240000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AP

USA ja Venemaa jõudsid kokkuleppele Süüria sõjale poliitilise lahenduse leidmist ümbritseva patiseisu murdmise viisides, ütles Ühendriikide välisminister Mike Pompeo pärast Vene presidendi Vladimir Putiniga peetud kõnelusi.

"On olemas ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooniga 2254 seotud poliitiline protsess, mis on takerdunud ja ma arvan, et me saame nüüd alustada üheskoos tööd selle lahtiharutamiseks," ütles Pompeo ööl vastu kolmapäeva ajakirjanikele enne äralendu Sotšist.

Ühendriikide välisministri sõnul oli Süüria üks tema ja Putini kohtumise peateemasid ning mõlemad avaldasid toetust Süüria sõjajärgset põhiseadust koostama asuva põhiseaduskomisjoni moodustamisele.

"Meil oli väga viljakas vestlus edasiliikumisteede üle Süürias - asjad, mida me saame koos teha, kus meil on jagatud huvid poliitilise protsessi edasiviimise teemal," sõnas Pompeo.

Ta avaldas lootust, et Ühendriikidel ja Venemaal õnnestub "viia protsessi edasi vähemalt esimese sammu astumise ehk selle komisjoni loomisega".

Pompeo ütles ka, et Venemaa ja USA arutasid ka teisi koostöövaldkondi Süürias, mida ta ei saa avalikustada.

Venemaa on Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimi tähtsaim liitlane ja USA on toetanud kaheksa aastat kestnud sõjas poliitiliselt Assadi vastu võitlevaid mässulisi ning sõjaliselt äärmusrühmitusega ISIS võidelnud relvarühmitust Süüria Demokraatlikke Jõud (SDF).

2015. aastal ÜRO Julgeolekunõukogu ühehäälse heakskiidu saanud resolutsioon 2254 kutsub alustama ÜRO toetusega süürlaste juhitud poliitilist protsessi.

Järjestikused ÜRO Süüria eriesindajad on olnud raskustes põhiseaduskomisjoni moodustamisega, sest Süüria režiim ei ole nõustunud nimekirjaga opositsiooni esindajatest ja sõltumatutest ekspertidest, kes peaksid hakkama sellesse kuuluma.

Pompeo: USA ja Venemaa jagavad Põhja-Korea osas samu eesmärke

USA ja Venemaa jagavad Põhja-Korea osas samu eesmärke ajal, kui Washington püüab saavutada Pyongyangiga kokkulepet tuumadesarmeerimises, ütles Pompeo.

"Ma arvan, et me jagame samu eesmärke ja ma loodan, et me leiame koostöövõimalusi. Ta mõistab, et USA hakkab olema juhtrollis, kuid ma arvan, et on kohti, kus me saame koostööd teha," lausus Pompeo ajakirjanikele enne äralendu Sotšist, kus Putin ta vastu võttis.

Pompeo ütles teisipäeva õhtul Sotšis kohtumisel Putiniga, et USA-Vene koostöö on mõnes valdkonnas suurepärane ja tõi muuhulgas näitena välja Põhja-Korea.

Välisminister ütles enne äralendu lennujaamas ajakirjanikele, et rääkis Vene presidendiga pikalt Põhja-Koreast.

USA-Põhja-Korea tuumarelvitustamistkõnelused on seisakus alates Ühendriikide presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni teisest kohtumisest veebruari lõpus Vietnamis.

Aprilli lõpus külastas Kim esmakordselt Venemaad ja pidas Vladivostokis oma esimese kohtumise Putiniga.

Ühendriigid on Pompeo juhtimisel keeldunud sanktsioonileevendusest Põhja-Koreale enne, kui on saavutatud kokkulepe riigi tuumaprogrammi täielikus, pöördumatus ja kontrollitavas lammutamises. Hiina ja Venemaa on seni pooldanud Põhja-Koreale kehtestatud sanktsioonide osalist leevendamist veel enne lõplikku kokkulepet.

Putin arutas Pompeoga Vene-USA tippkohtumise võimalikkust

Putin arutas USA välisministri Mike Pompeoga üldsõnaliselt kohtumise võimalikkust USA riigipea Donald Trumpiga G20 kohtumise kõrvalt Osakas ning Moskva on valmis ükskõik milliseks kohtumiseks, ütles Vene riigipea abi.

"Puudutati üldsõnaliselt Vene ja USA presidendi kohtumise võimalust, sealhulgas juunikuisel G20 tippkohtumisel Jaapanis. Ütlesime, et oleme nagu alati avatud sedalaadi suhtluseks ja jääme praegu ameeriklastelt ootama Trumpi sellekohase ettepaneku täpsustamist," ütles Juri Ušakov ajakirjanikele Putini ja Pompeo kohtumise tulemuse kohta.

"Loomulikult, kui me saame konkreetse ettepaneku, suhtume sellesse kõige soodsamal viisil."

Ušakov ütles, et Pompeo mainis jutuajamise käigus USA presidendi huvi Putiniga kohtumise vastu.

"Ja me ütlesime, et oleme valmis ükskõik milliseks suhtluseks, võime president Trumpiga rääkida püstijalu, võime pidada asjalikuma vestluse. Kõik sõltub sellest, milline on meie USA partnerite meelestatus. Me oleme selle märguande juba üles noppinud ja valmis arutama üksikasju."

Üksikasju arutatakse hiljem, märkis ta. "Tahan väljendada lootust, et alustame tegelikku tööd sedalaadi kohtumise korraldamiseks," ütles Ušakov.

Ta ei hakanud seejuures rääkima tippkohtumise korraldamise tähtajast. "Mõistate, ameeriklased tulid välja selle ettepanekuga ja me ootame selle selgemat lahtiseletamist - mida nad tahavad, millisena nad seda võimalikku Osaka kohtumist näevad. Me suhtume asjasse hästi," märkis ta.

Kohtumine kestis poolteist tundi

Vene presidendi Vladimir Putini ja USA välisministri Mike Pompeo kohtumine kestis 90 minutit, teatas Kreml teisipäeva hilisõhtul.

Putin võttis Pompeo vastu Sotšis asuvas Vene presidendi Botšarov Rutšei residentsis, lausus Putini nõunik Juri Ušakov pärast kohtumist. Tema sõnul arutasid Vene president ja Ühendriikide välisminister Iraani, Süüriat, Afganistani, olukorda Põhja-Koreas pärast riigi liidri Kim Jong-uni aprilli lõpus aset leidnud Venemaa-visiiti, ning 2021. aasta veebruaris aeguvat strateegilise tuumarelvastuse piiramise lepingut (START).

Putini abi ütles samas, et Ukraina kohtumisel jutuks ei tulnud ning USA Vene-vastaseid sanktsioone puudutati vaid põgusalt.

Ušakovi sõnul ei edastanud Vene riigipea Pompeo kaudu sõnumit Ühendriikide presidendile Donald Trumpile.

Pompeo pidas esmalt kõnelusi Vene välisministri Sergei Lavroviga ja Putin võttis seejärel kaks välisministrit vastu.

Putini residentsis peetud kõnelustel esindasid Venemaad veel välisluureteenistuse (SVR) direktor Sergei Narõškin ja Ušakov. Pompeod saatsid kohtumistel USA suursaadik Venemaal Jon Huntsman, Ühendriikide Süüria eriesindaja James Jeffrey ja abivälisministri kohusetäitja Philip Reeker.

Venemaa ootab Trumpilt strateegilise stabiilsuse vallas selgust

Venemaa ootab  USA riigipealt Donald Trumpilt strateegilise püsikindluse küsimustes selgemaid ettepanekuid, kuid kohtumisel USA välisministri Mike Pompeoga väljendas Venemaa president Vladimir Putin pettumust USA lahkumise pärast keskmaa tuumajõudude leppest INF, öeldi Kremlist.

Putini ja USA välisministri Mike Pompeo arutasid teisipäeval kohtumisel strateegilist stabiilsust, relvastuse vähendamist ja selle piiramist ning pakilisi piirkondlikke küsimusi, ütles Putini abi Juri Ušakov.

"Olukorda Iraani, Süüria, Liibüa, Venezuelat, Afganistani ja Põhja-Korea ümber. See on vestluse üldine koestik," ütles Ušakov ajakirjanikele. 

Tema sõnutsi jätkati mõttevahetust strateegilise julgeoleku ja püsikindluse üle. "Ütlesime, et ootame USA riigipealt Donald Trumpilt strateegilise püsikindluse küsimustes selgemaid ettepanekuid, väljendasime pettumust USA lahkumise pärast keskmaa raketileppest INF," ütles Ušakov.

"Lisaks võtsime kõneks olukorra START leppe ümber," ütles Ušakov.

Ta tõi esile, et see aegub 2021. aastal. "Kui Washington ei võta varem seisukohta, tuleb meil hakata rakendama meetmeid enda julgeoleku tagamiseks ja kaitsevõime kindlustamiseks."

Tema sõnutsi rõhutas Putin, et Venemaa "on valmis naasma tavalise asjaliku suhtluse juurde kõikides strateegilise püsikindluse ja relvastuskontrolli küsimustes" ja kinnitas Trumpiga kokkulepitud välisministeeriumite vaheliste läbirääkimiste käivitamist strateegilise püsikindluse küsimustes. 

"Väljendasime lootust, et Robert Muelleri uurimise tulemuste avaldamine - need näitasid igasuguste aluste puudumist Venemaa süüdistamiseks USA valimiste mõjutamise katsetes - annab võimaluse liikuda edasi tõsise suhtluse loomisel praeguse administratsiooniga," märkis Ušakov.

Tema sõnutsi oli Vene presidendi ja USA välisministri jutuajamine sisukas ning pooled näitasid üles valmidust suhteid arendada.

"Meie arusaamist mööda tuli välisminister arutama küsimusi, mis pandi paika (Putini ja Trumpi) telefonivestluses. Toimus hea, asjalik jutuajamine. Mis on tähtis, kinnitati mõlema poole huvi suhete õgvendamise ja suhtlemiskanalite taastamise vastu," ütles Ušakov.

Ta märkis ka, et Putin ja Pompeo leidsid Süüria teemas ka asju, milles Vene ja USA seisukoht kokku langesid. 

"Süüria taustal arutasime ka ühise terroritõrje tähtsust, märkisime, kui tähtis on lõpuks käivitada põhiseaduskomitee töö. Võin öelda, et seda teemat arutati asjalikult ja toodi välja mitu asja, milles meie seisukohad lausa kattuvad," selgitas presidendiabi.

Venemaa märkis, et ainus alus Süüria tülist üle saamiseks on rahumeelsed läbirääkimised ÜRO egiidi all, kaasates sellesse kõik jõud. "President rõhutas, et Süüria iseseisvust tuleb austada, püüda säilitada selle terviklikkus," märkis Ušakov.

Kreml: USA ei saa sanktsioonide taustal Venemaalt abi paluda

Putin andis kohtumisel USA välisministri Mike Pompeoga mõista, et USA ei saa ühelt poolt kehtestada Venemaale sanktsioone ja teisalt paluda tal teha USA-le midagi kasulikku, ütles Putini abi.

Putini ja Pompeo kohtumisel puudutati ka Washingtoni Venemaale kehtestatud sanktsioonide küsimust, kuid lühidalt, ütles Juri Ušakov ajakirjanikele.

"Sanktsioonid olid jutuks väga lühidalt. Umbes selles võtmes, et ei saa kehtestada Venemaale sanktsioone ja paluda tal samal ajal teha rahvusvahelisel areenil midagi USA-ke kasulikku," ütles Ušakov.

Ta ütles ka, et isiklikku läkitust USA presidendile Pompeo ei saanud.

Ušakov rõhutas, et ei arutatud ka mõtet käivitada Vene-USA rühm "ärikaptenid". Ta meenutas, et Vene ja USA president toetasid seda mõtet, kuid Venemaa ei saanudki USA-lt selgeid ettepanekuid "Kuigi meie seisukohalt oleks sellise rühma käivitamisel väga soodne mõju igasuguste majandussidemete arendamiseks," ütles Ušakov.

Nii või teisiti Ukrainaga seotud küsimusi ei arutatud üldse, rõhutas presidendiabi. "Ukrainat ei olnud üldse."

Samamoodi ei tõstatatud ka inimõiguste küsimust Venemaal.

"Teate, inimõiguste küsimust ei arutatud sootuks," vastas Ušakov küsimusele, kas USA tõstis inimõiguste küsimuse Venemaal tervikuna ja eraldi Jehoova-tunnistajate asja. Neid on viimased kaks aastat Venemaal halastamatult taga kiusatud. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: