Pangahoiuste keskmine summa ei peegelda inimeste tegelikke rahavarusid

Rahatäht.
Rahatäht. Autor/allikas: Eesti Pank

Ehkki mai lõpu seisuga oli Swedbanki klientidel pangaarvel keskmiselt 3561 eurot, siis tavaliste arvelduskontode mediaansumma oli üle mitmekümne korra väiksem ehk kõigest 133 eurot.

Eesti Panga andmetel oli selle aasta aprilli lõpus Eestis hoiuste jääk 8,15 miljardit eurot ja keskmine hoiuse suurus 3383 eurot. Milline oli mediaanhoiuse suurus, ei saa keskpank nende pressiesindaja Eva Vahuri sõnul enda andmete pealt arvutada.

Küll aga näitavad keskmise hoiuse ja mediaanhoiuse vahe suurust Swedbanki andmed. Panga eraisikute panganduse juht Kaie Metsla ütles ERR-ile, et mai lõpu seisuga oli neil erakliendi tavalisel arvelduskontol keskmiselt 3561 eurot inimese kohta, mediaansumma aga 133 eurot. Seejuures võeti arvutamisel arvesse ainult aktiivsete kontode andmeid.

Tähtajalistel ja kogumishoiustel oli keskmiselt 9853 eurot, selliste hoiuste mediaansumma oli 31. mai seisuga 3432 eurot.

SEB ei soovinud oma klientide hoiuste andmeid avaldada, kuid nende eraklientide panganduse divisjoni juht Sille Hallang tõi välja, et nii hoiuste keskmine jääk kui ka mediaan olenevad sellest, millise kuupäeva seisuga klientide hoiuste mahtu vaadata.

"Kuu lõpus on hoiuste maht oluliselt väiksem kui näiteks 5. kuupäeval, kus paljudele on kontole juba palk laekunud," lausus ta.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: