X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Vene peaprokurör: loata meeleavaldusi ei tohi valimisteni toimuda

{{1564486620000 | amCalendar}}
Foto: TASS/Scanpix

Venemaa peaprokurör Juri Tšaika kutsus teisipäeval prokuratuuri töötajaid korraldama sügiseste valimiste ettevalmistamise tõhusat jälgimist ja tõkestama selleks ajaks loata meeleavaldused.

"Valimiste ettevalmistamise ja läbiviimise ajal tuleb rakendada selles valdkonnas tõhusaid seiremeetmeid. Eriti tähtis on, et äsja Moskvas aset leidnud sündmused ei korduks,"  ütles Tšaika prokuratuuri kolleegiumil. 

"Korrigeerida valvekordade korraldamist, peaprokuratuuri keskaparaadi teavitamist olukorrast ja nagu juba öeldud, tõkestage karmilt rikkumised, kasutades kõiki võimalikke reageerimismeetmeid," lausus peaprokurör.

Vene politsei vahistas laupäeval Moskvas loata meeleavaldusel linnaduuma hoone juures üle 1300 inimese. 

Meeleavaldused on algselt tingitud sellest, et valimiskomisjon jättis kohalikeks valimisteks registreerimata umbes 30 opositsiooni esindavat kandidaati väites, et nende kandidaatide toetusallkirjad on võltsitud. Samal ajal on suurt tähelepanu pälvinud ka opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi arest ja kummalised probleemid tema tervisega.

Venemaa uurib opositsiooni meeleavaldust massirahutusena

Vene juurdluskomitee uurib nädalavahetusel peetud opositsiooni meeleavaldust massirahutustena, mis on kuritegu, mida karistatakse kuni 15-aastase vangistusega.

Juurdluskomitee teatas oma veebilehel ka seda, et uurib vägivalda politsei ja teiste amenike vastu ning, et uurimise all ei ole ainult protesti korraldajad, vaid ka osalejad.

Moskva linnapea nimetas meeleavaldusi võimu haaramise katseks

Moskva linnapea Sergei Sobjanin hoiatas Venemaa opositsiooni pealinna tõukamises anarhiasse. Ta süüdistas neid ka massirahutuste kavandamises, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sobjanin nimetas toimunut illegaalseks võimuhaaramise katseks.

"Nad ei soovinud osaleda valimistel, vaid korraldada segadust. Inimesed, kes tahtsid kandideerida seadusandlikku võimuorganisse, rikkusid räigelt seadust. Diskvalifitseerimine ei ole protesti põhjus. Nad tahavad võimu illegitiimsel viisil haarata," kommenteeris linnapea.

Lääneriigid on politsei jõuvõtted hukka mõistnud

Politsei jõuvõtted on hukka mõistnud mitmed lääneriigid.

Teisipäeval kutsus Venemaad mõistusele ÜRO inimõiguste büroo.

"Avaldame muret, et Venemaa politsei tundub olevat kasutanud liigset jõudu protestijate vastu laupäeval Moskva keskel toimunud meeleavaldusel. Oleme aru saanud, et liigne jõu kasutamine või väidetavalt liigne jõu kasutamine on tekitanud füüsilisi vigastusi väidetavalt rohkem kui 70 meeleavaldajale," rääkis ÜRO inimõiguste voliniku pressiesindaja Rupert Colville.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael, Tarmo Maiberg

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: