Yana Toomi hinnangul tuleb EL-il peagi Itaaliat päästma hakata

Foto: imago/Insidefoto / Scanpix

Euroopa Liidu riikidel tuleb hakata peagi suure riigivõlaga ja miinuses eelarvega Itaaliat päästma, usub Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom.

"See pole mingi ootamatu kriis, muidugi see kriis tuleb. Siin pole mingit kahtlust!" ütles Toom Vikerraadio saates "Uudis+" antud intervjuus Arp Müllerile.

Keskerakonna juhatuse liikme Toomi sõnul räägiti Itaalia olukorrast palju juba enne Euroopa Parlamendi valimisi peetud debattidel, kuna Itaalia võlg on kasvanud hinnanguliselt kahe triljoni euroni. "See on meeletu!" tõdes Toom.

Tema hinnangul saab Itaalia kriisist välja aitamine olema märksa keerulisem kui Kreeka päästmine.

"Arvestades selle majanduse suurust ja mõju Euroopa Liidule - see ei saa olema nii kerge nagu oli Kreeka kriis. Keegi kunagi ütles, et pole hullu, Kreeka puhul klappisime rahad kokku ja ületasime kriisi. Aga Itaalia majandus on 6-7 korda suurem kui Kreeka oma. Nii, et päris võrreldav see asi ei ole," rääkis Toom.

Euroopa Parlamendi saadiku sõnul käitus Euroopa Liit Kreekat päästes föderatsioonina ning sama toimub ka Itaalia puhul.

"Aga see ongi see koht - taas minu jaoks väga selge - kus meil ongi vaja föderaalset Euroopast. Millega minu teada ükski Eesti erakond ei nõustu ja ega ka europarlamendis föderaliste väga palju ei ole. Aga olgem ausad - siis kui me kollektiivselt aitasime Kreeka pankasid, päästsime nad tegelikult august välja - me käitusime nagu föderatsioon," rääkis Toom, kelle hinnangul tegid riigid seda mitte solidaarsusest, vaid oma naha päästmiseks.

"Ja täpselt seda me hakkame tegema ka praegu ja paraku pole siin suuri valikuid. Muidugi me kutsume neid korrale, muidugi nad teevad kärpeid - see lihtsalt läheb nii, siin pole mingit kahtlust, et see niimoodi läheb. Aga see ei saa olema kerge," lõpetas Toom.

Euroopa Liidu rahandusministrid kutsusid neljapäeval Itaaliat kinni pidama lubadusest vähendada riigieelarve puudujääki Euroopa Liidus lubatud tasemele.

EL-i liikmesriikide eelarveplaanide järele valvava Euroopa Komisjoni hinnangul oli Itaalia riigivõlg mullu 132,2 protsenti sisemajanduse kogutoodangust (SKT) ehk enam kui kaks korda rohkem kui EL-is lubatud 60 protsenti. Sel aastal peaks see tõusma 135 protsendini SKT-st. Võlakoorma teenindamiskulud on aastas umbes 1000 eurot iga Itaalia elaniku kohta.

Komisjon on teinud ettepaneku alustada Itaalia suhtes ülemäärase eelarvepuudujäägi menetlust. Itaalia vastu võetavad meetmed, näiteks trahvid, mis võiksid ulatuda nelja miljardi euroni, vajaksid teiste liikmesriikide heakskiitu.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: