Riigikohus teeb otsuse presidendi ja riigikogu eriarvamuse osas alles sügisel

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kersti Kaljulaid.

Riigikohus teeb otsuse president Kersti Kaljulaid poolt tagasi lükatud kaitseväe korralduse seaduse põhiseadusele vastavuse osas sügisel. Riigikogu soovis seadusega anda kaitseväele täiendavaid varjatud jälgimise õigusi.

Riigikohtul on otsuse tegemiseks aega kuni neli kuud. President saatis taotluse riigikohtule 14. juunil, seega on tähtajaks 14. oktoober. Riigikohtu pressiesindaja ütles ERR-ile, et otsuse tegemine jääb ilmselt sügisesse, kuna kohtunikel on puhkuste aeg.

Riigikogu võttis seadusemuudatuse vastu tänavu 20. veebruaril, aga president jättis selle välja kuulutamata. Seadus on vastuolus põhiseadusega ning võib oluliselt riivata inimeste põhiõigusi, teatas toona presidendi kantselei.

Riigikogu võttis aga seaduse 29. mail muutmata kujul vastu ning nüüd peab otsuse langetama riigikohus.

"Praegu kehtivas õigusruumis on politseile ja kaitsepolitseile antud kõik piisavad õigused sellise kontrolli läbiviimiseks, et tagada kaitseväe julgeolekualade kaitse ning ennetada võimalikku ohtu. Selliste õiguse täiendav andmine ka kaitseväele on ebaproportsionaalne ja riivab oluliselt julgeolekualal või selle läheduses viibivate inimeste põhiõigusi," ütles Kaljulaid seadust välja kuulutamata jättes.

Ta lisas, et eraldi küsimus on, kas politsei ametkondadel on piisavalt ressurssi nende ülesannete täitmiseks. "Aga see kindlasti ei saa olla piisav põhjendus uute varjatud jälgimise õiguste andmiseks. Ressursiküsimused tuleb lahendada eelarvekõneluste käigus."

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: