Ukraina eriüksused said kätte Donbassi võitlejate õhutõrjeohvitseri

Vladimir Tsemahh 2014. aastal.
Vladimir Tsemahh 2014. aastal. Autor/allikas: Sotsiaalmeedia/BBC

Ukraina eriüksused võtsid juuni lõpus isehakanud Donetski Rahvavabariigi (DNR) territooriumil kinni Snižne linna endise õhutõrjeülema Vladimir Tsemahhi ja toimetasid ta Kiievisse.

Ukraina jõuametkondadele võis ta huvi pakkuda seetõttu, et selle linna lähedal tulistati 17. juulil 2014 alla Malaisia reisilennuk Boeing, vahendas BBC

Tsemahhi kinnipidamist kinnitasid BBC venekeelsele teenistusele tema Kiievi advokaat ja tütar, kes elab Donetski oblastis.  

Endine isehakanud vabariigi sõjaväelane võeti kinni tema korteris Snižnes 27. juunil ning toimetati seni teadmata viisil Ukraina relvajõudude kontrollitavale alale. 

Ukraina konstitutsioonipäeval, 28. juunil toodi ta Kiievisse ja 29. juunil otsustas pealinna Ševtšenko rajooni kohus ta kaheks kuuks vahi alla võtta. 

Tsemahhile esitati süüdistus terrorirühma või -organisatsiooni loomises. Süüdimõistmise korral ähvardab teda kaheksa kuni 15 aastat vangistust. 

Tema advokaat Roman Gontarev keeldus kohtuasja muid üksikasju arutamast, lisades vaid, et otsuse edasikaebamise kuupäeva ei ole veel määratud. 

Tsemahhi tütre Maria sõnul avastas tema kadumise esimesena abikaasa, kes leidis korteris vere ja võitluse jälgi. 28. juunil aga saadi tema advokaadilt Kiievist kiri.

Tütar ütles BBC-le, et seostab tema kinnipidamist asjaoluga, et ta oli 2014. aastal Snežnoje õhutõrje ülem. Samas asus ta tütre sõnul õhutõrjet juhtima alles oktoobris ning oli lennuki allatulistamise hetkel reasõjaväelane. Ukraina eriteenistused seda ei olevat teadnud.

Donetski allikate sõnu ei korraldanud operatsiooni Ukraina julgeolekuteenistus, vaid relvajõudude erioperatsioonide üksus. Ukraina eriteenustused ei ole Tsemahhi kinnivõtmist kommenteerinud. 

Snižne asub 20 kilomeetri kaugusel Venemaa piirist, lähima punktini kontrolljoonel Ukrainaga on 45 kilomeetrit, lähim kontrollpunktini aga 80 kilomeetrit. 

Operatsioon viidi läbi nädal pärast seda, kui rahvusvaheline uurimisrühm avaldas esmakordselt nende nelja inimese nimed, keda kahtlustatakse seotuses Boeingu allatulistamisega. Need olid Vene kodanikud -- isehakanud Donetski Rahvavabariigi endine kaitseminister Igor Strelkov (Girkin), Vene sõjaväeluure eruohvitser Sergei Dubinskit ja Vene dessantvägede erus alampolkovnik Oleg Pulatov ning Ukraina kodanik Leonid Hartšenko.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: