Paeti valimine EP väliskomisjoni juhtkonda takerdus soolise tasakaalu taha

Esimene europarlamendi valimiste teledebatt.
Esimene europarlamendi valimiste teledebatt. Autor/allikas: Kairit Leibold/ERR

Euroopa Parlamendi väliskomisjonis (AFET) katkes kolmapäeval hääletus komisjoni aseesimeeste üle, kuna kandidaatide hulgas ei olnud ühtegi naist. Valimata jäi ka komisjoni teiseks aseesimeheks esitatud Urmas Paet.

Väliskomisjoni esimeheks sai ainsa kandidaadina üles seatud David McAllister, kes on Saksamaalt valitud Euroopa Rahvapartei (EPP) fraktsiooni kuuluv saadik. Komisjoni esimeseks aseesimeheks valiti poolakas Witold Jan Waszczykowski Euroopa Konservatiivide ja Reformistide grupist.

Väliskomisjoni teiseks, kolmandaks ja neljandaks aseesimehe kandidaadiks esitati vastavalt reformierakondlane Urmas Paet saadikurühmast Uuenev Euroopa, bulgaarlane Sergei Stanishev Euroopa Sotsialistide ja Demokraatide fraktsioonist (SDE) ning rumeenlane Traian Basescu EPP fraktsioonist.

Pärast nende esitamist peatas aga väliskomisjoni esimees McAllister hääletamise, tuues välja Euroopa Parlamendi kodukorra punkti, mille kohaselt ei saa komisjoni juhtkonnas olla ainult ühe riigi või ühe saadikurühma esindajad ega ka ainult ühest soost saadikud. Ta kutsus fraktsioone omavahel konsulteerima ja esitama ka naissoost kandidaate.

Väliskomisjoni järgmine istung, kus valimised saavad jätkuda, toimub 24. juulil.

Väliskomisjoni liikmed on ka sotsiaaldemokraat Sven Mikser ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna saadik Jaak Madison.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: