Briti parlament toetas esimest sammu leppeta Brexiti takistamisel

{{1567511040000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Suurbritannia parlament hääletas teisipäeva hilisõhtul eelnõu üle, mis oli esimeseks sammuks leppeta Brexiti takistamisel.

Briti opositsiooniparteid asusid teisipäeval parlamendi alamkojas tõkestama peaminister Boris Johnsoni soovi viia Ühendkuningriik 31. oktoobril Euroopa Liidust välja kas või leppeta. Opositsiooniga koos hääletas 21 Johnsoni parteikaaslast. Konservatiiv Phillipp Lee aga teatas lausa erakonnast lahkumisest ja liitumisest liberaaldemokraatidega, mis tähendab, et Johnsoni valitsus on kaotanud ka vormilise parlamendienamuse, vahendasid BBC (otseblogi), Guardian (otseblogi) ja Reuters.

Otseülekande järelvaadatav video Briti parlamendist:

Parlamendi töökorra opositsiooni kontrolli alla andnud eelnõu poolt hääletas 328 ja vastu oli 301 rahvaesindajat.

Opositsioon kavatseb selle abil tuua kolmapäeval käsitlusse eelnõu, mis sunniks peaminister Boris Johnsonit Brexitit edasi lükkama, kui ta 31. oktoobriks Euroopa Liiduga lahkumistingimustes kokku ei lepi.

Peaminister Boris Johnson ütles teisipäeval pärast kaotust alamkojas, et kavatseb teha esildise erakorralisteks valimisteks.

"Tänase õhtu hääletusel ei jäänud midagi ebaselgeks. See tähendab seda, et parlament on lähedal igasuguse võimaluse purustamisele, et Brüsselis mingisugust lepet sõlmida. Homne eelnõu annab igasugustel läbirääkimistel täieliku kontrolli Euroopa Liidule," tõdes Johnson.

"Ma ei taha valimisi, kuid kui rahvaesindajad hääletavad kolmapäeval eelnõu poolt ja lükkavad taas Brexitit edasi võibolla isegi aastateks, siis see on ainus võimalus see asi lahendada," jätkas Johnson.

TAUST

Parlament naasis teisipäeval suvevaheajalt ning päevakorras oli tähtis eelnõu, mille heaks kiitmine vähendaks leppeta Brexiti vahetut ohtu. 

Johnson aga ütles, et kui ettepanek parlamendi läbib, siis korraldab ta 14. oktoobril ennetähtaegsed valimised. Tema tahab viia Suurbritannia EL-ist välja 31. oktoobril, maksku mis maksab.

Mis täpselt edasi juhtuma hakkab, on sarnaselt Brexiti saagale raske ennustada. Lisaks pole selge, kuidas saab peaminister ennetähtaegsed parlamendivalimised korraldada.

Johnsoni vastased lootsid saada võimaluse hääletada kolmapäeval eelnõu üle, mis sunniks Johnsonit taotlema Brexiti pikendamist kuni 31. jaanuarini, kui 17.-18. oktoobril toimuvalt EL-i tippkohtumiselt uut lepet ei tule.

Saadikud isegi koostasid Johnsonile kirja, mis ta Euroopa Ülemkogu presidendile Donald Tuskile Brüsselisse viima peaks.

Johnson andis esmaspäeval selgelt mõista, et ta ei lase end parlamendil käsutada. "Tahan, et kõik teaksid - ei tule ühtegi olukorda, kus ma lähen Brüsselisse edasilükkamist küsima," rõhutas ta.

"See ei ole mingi normaalne seaduseelnõu ja sellise kohta pole näited ka ajaloost. Kui see seaduseelnõu heaks kiidetakse, siis see sunnib mind minema Brüsselisse ja paluma edasilükkamist. See sunniks mind vastu võtma vaid meile esitatud nõudmised. See hävitaks meie võimalused läbi rääkida uue leppe üle. See laseks meie Brüsseli sõpradel dikteerida meile kõneluste tingimused," hoiatas Johnson.

"Seda võib kirjeldada vaid ühel viisil - see on Jeremy Corbyni allaandmisseadus. See tähendab vaid valge lipu ülestõmbamist. Ma tahan kõigile väga selgeks teha, et ma ei kavatse millegi taolisega leppida," lisas peaminister.

Johnsoni sõnul on EL-iga uue lahkumisleppe sõlmimise tõenäosus kasvanud alates augustis toimunud G7 tippkohtumisest, kuid tema vastaste sõnul Brüsseliga läbirääkimisi ei käi, ta pole isegi mingeid sisulisi ettepanekuid EL-ile teinud ning kõige tõenäolisem tulemus on leppeta Brexit.

EL keeldub uuesti avamast eelmise Briti peaministri Theresa Mayga sõlmitud lepet, Johnson aga peab seda lepet vastuvõetamatuks.

Leppeta Brexitit peetakse ohtlikuks, sest see lõikab läbi Suurbritannia aastakümnete pikkused sidemed 500 miljoni elanikuga EL-i ühisturuga. Johnson aga rõhutab, et leppeta Brexit peab jääma EL-iga edukate kõneluste pidamiseks lauale.

Johnson otsustas peatada parlamendi töö järgmisest nädalast rohkem kui kuuks ajaks kuni 14. oktoobrini. Sammu eesmärk on piirata parlamendisaadikute aega, et neil oleks raskem 31. oktoobril lahkumist ära hoida.

Arvamusküsitluste järgi on Johnsoni otsustav lähenemine Brexitile paljude valijate seas populaarne ning valimised võivad aidata tal suurendada oma nappi enamust parlamendis. Samas võib kriis ka ta erakonna puruks lüüa, sest partei rahvasaadikute seas puudub Brexiti meetodites üksmeel.

Kuigi Tööpartei juht Jeremy Corbyn teatas varem, et tema on erakorraliste valimiste korraldamiseks valmis, teatas ITV oma allikatele tuginedes, et opositsiooniparteid on leppinud omavahel kokku, et Johnsoni valimiste väljakuulutamist ei toetata, kui leppeta Brexitit ära hoidvat seadust heaks ei kiideta.

Ka leiboristide varivalitsuse välisminister Emily Thornberry teatas, et kuigi tema erakond tahab väga erakorralisi valimisi, et ole leiboristid siiski valmis toetama praegust Johnsoni üleskutset valimiste korraldamiseks, vaid tahavad, et kõigepealt saaks parlament kiita heaks eelnõu, millega välistatakse 31. oktoobril leppeta Brexit.

Mässumeelsed parteikaaslased kohtusid teisipäeval ka Johnsoniga, kuid peaministril neid ilmselt ümber veenda ei õnnestunud. Ühe allika sõnul ei suutnud Johnson oma edasiste plaanide kohta - eelkõige mingi uue leppe sõlmimise asjus - parteikaaslaste jaoks usutavat selgitust anda.

Johnson kaotas Briti alamkojas enamuse

Johnson kaotas teisipäeval parlamendi alamkojas enamuse enne tähtsat Brexiti kohta käivat hääletust, sest konservatiivist saadik Phillip Lee läks Euroopa-meelsete liberaaldemokraatide ridadesse.

"Liberaaldemokraadid teatavad rõõmuga, et erakonnaga liitus Bracknelli seadusandja Phillip Lee," teatasid liberaaldemokraadid avalduses.

Paljud peaministri enda Konservatiivse Partei liikmed, kaasa arvatud Lee, üritavad koos opositsiooni saadikutega koostada eelnõu, mis sunniks Johnsonit Brexitit edasi lükkama, kui ta 31. oktoobriks EL-iga lahkumistingimustes kokku ei lepi.

Johnson ähvardas jätta eelnõud toetavad erakonnakaaslased kõrvale kõikidest eelseisvatest valimistest, kaasa arvatud aina tõenäolisemana näivatelt parlamendivalimistelt.

"See konservatiivne valitsus agressiivselt otsib kahjustavat Brexitit põhimõttelagedate viisidega," ütles Lee.

"Ta kasutab poliitilist manipuleerimist, jõhkrutsemist ja valetamist ning ta teeb seda sihilikul ja kaalutletud moel," lisas ta.

Liberaaldemokraatide juhi Jo Swinsoni sõnul teeb Lee ülejooksmine talle suurt rõõmu. "Ta jagab meie pühendumust hoida ära leppeta Brexit ning peatada Brexit täielikult," lausus Swinson.

Johnson lubas esmaspäeval Iirimaad külastada

Johnson teatas teisipäeval, et reisib järgmise nädala esmaspäeval Iirimaale.

Ta väitis, et Iiri piirile keskenduvatel Brexiti-kõnelustel on tehtud edusamme.

"Arutan seda peaminister Leo Varadkariga, kui teda esmaspäeval Dublinis näen," ütles Johnson parlamendile.

See saab olema tema esimene visiit Iirimaale peaministrina.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: