Kadri Simson sai energiaportfelli

{{1568110740000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

Eestist nimetatud Euroopa Komisjoni järgmise koosseisu volinik Kadri Simson hakkab vastutama Euroopa Liidu energiavaldkonna eest.

Euroopa Komisjoni järgmine president Ursula von der Leyen avalikustas teisipäeval portfellide jaotuse volinike vahel, mille kohaselt saab Simsoni energiavolinikuks.

"Kadri Simson on Eesti riigikogu kauaaegne liige ning endine majandus- ja kommunikatsiooniminister. Tema hakkab vastutama energeetikaportfelli eest," ütles von der Leyen pressikonverentsil, kus ta tutvustas Euroopa Komisjoni uue koosseisu ülesehitust.

Simson oli varasemalt ERR-ile öelnud, et von der Leyen oli talle lubanud majandusvaldkonna portfelli, mida Simson ka ise eelistas, kuna vastutas majandusministrina eelmises valitsuses nende teemade eest.

Teisipäeval antud pressikonverentsil ütles Simson, et oma esimesel kohtumisel von der Leyeniga olid üldisemalt jutuks majandusteemad, teisel juba konkreetselt energiavaldkond.

"See voliniku koht on vastutusvaldkonnanga, mida ma ise soovisin ja mille ma tõstsin jutuks. See on ka valdkond, millega meie peaminister mind esitas," rääkis Simson.

Simsoni sõnul saab tema vastutusvaldkonnaks Euroopa Liidu ühtne energiaturg, see millistest allikatest hakatakse Euroopat energiaga varustama mning sellega seoses ka suhtlemine energiat tarnivate välispartneritega. "Laias laastus tähendab see ka seda, et kogu Euroopa oleks liikumas säästvama energiakasutuse poole," lisas ta.

Simsoni märkis, et energeetika varustuskindlus haakub ka julgeoleku teemaga ning lisas, et kindlasti peab Euroopa oma varustuskindluse tagamiseks tegema rohkem LNG-ga.

Simson viitas, et von der Leyen on lubanud tõsta taastuvenergia osakaalu Euroopas ning märkis, et selle lubaduse täitmiseks vajalike uute tehnoloogiate kasutuselevõtt on prioriteet. Simson märkis, et kliimaneutraalsus vajab investeeringuid, innovatsiooni ja nende piirkondade järeleaitamist, mis saavad oma energia peamiselt fossiilsetest kütustest nagu seda Kirde-Eesti või ka kivisöekaevanduspiirkonnad mujal Euroopas.

"Nii keskkonnateadlikku Komisjoni ei ole veel olud, annan oma panuse, et muutuks veel keskkonnasõbralikumaks," ütles ta.

Simson tunnistas, et talle juba antud tööülesannete seas on ka piiriülese süsinikumaksu väljatöötamine.

"Loomulikult ka Euroopa energiaturu normaalne toimimine," lisas ta.

Vastatates küsimustele Nord Stream 2 kohta rõhutas Simson, et Euroopa Liit peab siin järgima enda kehtestatud energiavaldkonna reegleid.

Kabineti suurus ja ülem alles selguvad

Simson ei avanud veel, kellest võib saada tema kabinetiülem ning mitu eestlast võiksid sellesse kuuluda. Ta ütles, et on kabinetiülema leidmiseks kohtunud viie-kuue pädeva inimesega, kuid ei ole veel oma otsust teinud

"Hetkel ei tea, kui suur saab olema minu meeskond, seda alles öeldakse," ütles ta.

Tavapäraselt on voliniku kabineti suuruseks olnud kuus inimest, kellest volinikuga samast rahvusest ei tohi olla rohkem kui kolm liiget.

Kadri Simson (42) on Keskerakonna aseesimees ja riigikogu keskfraktsiooni esimees.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: