Donbassis Zolote linnas algas vägede lahutamine

{{1572354420000 | amCalendar}}
Ukraina sõdurid Zolote lähistel, arhiivifoto.
Ukraina sõdurid Zolote lähistel, arhiivifoto. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Ukraina välisminister Vadõm Prõstaiko ütles teisipäeval, et Luganski oblastis Zolote linnas algas vägede lahutamine.

"Enne Normandia formaadi kohtumist lahutatakse väed kooskõlastatud kohtades. Zolotes käib lahutamine otse praegu. Me alustame tänasest... See on vahetult lahutusjoonel asuvate vägede tagasitõmbamine," ütles Prõstaiko Mariupolis ajakirjanikele.

Tema sõnutsi kinnitab lahutamist Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) eriseiremissioon.

"Miks me viivitasime? Sest meil on vaja, et see ei oleks lihtsalt tagasitõmbamine, selle peab kontrollima ja kinnitama OSCE eriseiremissioon. Me andsime neile aega ettevalmistusteks," märkis Prõstaiko.

Minister täpsustas, et pärast Zolotet, kui seal jääb relvarahu pidama, tõmmatakse üksused tagasi ka Petrivskes.

Vägede lahutamisest Zolotes teatasid teisipäeval eraldi ka Ukraina relvajõud. "See sai võimalikuks tänu sellele, et nädal aega püsis relvarahu," märgiti staabi Facebooki-teates.

Vägede väljaviimise algust kinnitasid ka isehakanud Luganski vabariigi esindaja Vladislav Deinego ja OSCE vaatlejad.

Nn separatistide esindaja rääkis Vene infoagentuurile RIA Novosti, et mõlemad pooled olid oma liikumisest andnud teada värviliste signaalrakettidega.

"Pooled jätkavad täna sõdurite ja relvade Zolotest välja viimist," ütles OSCE eriesindaja Martin Sajdik ajakirjanikele.

Vägede tagasitõmbamine on Vene presidendi Vladimir Putini ja Ukraina riigipea Volodõmõr Zelenski otsekõneluste peatingimus. Kõnelusi vahendavad niinimetatud Normandia formaadis Prantsusmaa ja Saksamaa liidrid.

Mais võimule tulnud Zelenski on algusest peale püüdnud rahuprotsessi taaskäivitada, et lõpetada viis aastat kestnud ja 13 000 inimese elu nõudnud konflikt Ida-Ukrainas. 

Nii Donbassi eristaatus kui ka vägede tagasitõmbamine Zolotes ning Petrivskes on Ukraina avalikkuses rohkelt tähelepanu ning ka kriitikat pälvinud. Positsioonide hülgamise vastu on paljud Ukraina veteranid ja vabatahtlikud. Kui president Zelenski 26. oktoobril Zolotes käis, tekkis tal positsioonidel olevate veteranide ja vabatahtlikega ka pingeline sõnavahetus.

Avakov: vabatahtlikud ei ole Zolotes seni seadust rikkunud

Ukraina siseminister Arsen Avakov märkis teisipäeval, et Zolotes viibivad terroritõrjeoperatsiooni veteranid-vabatahtlikud ei ole seni seadust rikkuvaid tegusid sooritanud.

"Need on Ukraina kodanikud, kes otsustasid viibida seal, kus nad viibivad ja nad viibivad seal praeguse aja seisuga mitte midagi rikkumata. Minu teada mingeid tülisid ei ole. Vestlesin hommikul," ütles Avakov Mariupolis Interfaxile enne investeerimisfoorumit "RE:think. Invest in Ukraine".

Siseminister kinnitas, et esmaspäeva õhtul kostis seal kandis tulistamist.

"Arvame, et diversiooni-luurerühm oli ringi liikumas. Me vaid arvame nii, seda teavet tuleb kontrollida. Oli mitu kuulipilduja- või automaadivalangut. Kuid tulistati mitte niivõrd vabatahtlikke kui lihtsalt umbropsu," osutas ta.

Avakov rõhutas, et Zolotes ei tohi relvastatud inimesi olla. "Ma teen poliitikal ja asjade tegelikul seisul vahet. Zolotes ei tohi relvastatud inimesi olla, on patrioodid, kes on nõuded täitnud ja sealt piirkonnast relvad ära viinud. 10 000 inimest võib minna kuhu tahes, nii Zolotesse kui Mariupolisse ja Kiievisse, kui meil kõigil on ühine siht  - üksainus vaba Ukraina. Loomulikult me kardame provokatsioone," lisas minister.

Ta märkis ka, et Ukraina rahvuskaardi eriüksus Azov on praegu oma baasis Mariupoli lähedal ja erakonna Rahvuskorpus tegevuse eest vastutavad selle juhid.

"On Ukraina rahvuskaardi sõjaline eriüksus Azov, mis on praegu rotatsiooni käigus Urzufis. On erakond Rahvuskorpus, millel ei ole sõjalise üksusega mingit pistmist. Ma ei poolda kaost, ma pooldan loogikat," ütles Avakov.

Ukraina siseminister ei usu rahukõnelustesse Venemaaga

Ukraina siseminister Arsen Avakov kahtleb, kas kõnelustega on võimalik Venemaaga head rahulepet saavutada, kuid peab siiski vajalikuks üritada.

"Minu meelest peaksime saama selles sõjas strateegilise võidu, selle asemel, et Zolote linnas automaatidest tulevahetust pidada," ütles minister teisipäeval viitega Luganski linnale, kust vägesid välja viiakse.

"Vägede tagasitõmbamine on protseduur, mis käivitati 2016. aastal. Kahjuks ei saa Ukraina tõenäoliselt kõnelustega venelastelt head rahu, ma ei usu seda."

Aga kui on võimalik kindlustada vastupidine, siis tuleks seda teha punastest joontest üle astumata, lisas Avakov.

Välisminister: Zelenskõi on valmis Putiniga kohtuma

Ukraina president Volodõmõr Zelenski on valmis kohtuma Vene riigipea Vladimir Putiniga, arvas Ukraina välisminister Vadõm Prõstaiko.

Vastates teisipäeval Mariupolis ajakirjanike küsimusele, kas Ukraina president on valmis Putiniga kohtuma, kostis Prõstaiko: "Arvan küll. Ta on temaga kolm korda telefonitsi vestelnud. Olen kindel, ta teadvustab selgelt, mida ja kuidas on võimalik saavutada".

Ta kinnitas, et viibis nende telefonivestluste juures.

Prõstaiko keeldus vastamast küsimusele, kas Zelenski seisukoht nende vestluste ajal oli karm, märkides, et presidentide jutuajamistest mitte kõike ei avaldata ja räägita. "Me ei tee seda," sõnas minister.

Ukraina president teatas Donbassi taastamise fondi loomisest

Ukraina president Volodõmõr Zelenski teatas teisipäeval rahvusvahelise fondi loomisest, mille abiga asutakse taastama sõjast räsitud alasid Donbassis.

Zelenski sõnul on Ukraina partner rahvusvahelise partnerluse toetusfondis Maailmapank.

President ärgitas kõiki projektis osalema.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: