Monica Rand nõustus Tartu abilinnapea kohalt tagasi astuma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1573156320000 | amCalendar}}
Foto: Madis Hindre / ERR

Pärast ligi viis tundi kestnud läbirääkimisi otsustas Tartu abilinnapea Monica Rand ametist lahkuda. Keskerakonna piirkonna juhatus nõustus, et Rand võib jätkata kuni 1. jaanuarini. Rand ise lisas, et lahkub, kui kinni peetakse temaga sõlmitud kokkulepetest.

Pisut enne kella seitset õhtul pani Keskerakonna Tartu piirkonna esimees Jaan Toots oma pintsakunööbid kinni ja seisis raekoja trepimademel valvesse. Tootsil käib piirkonnajuhina teine kuu, aga rahulikku juhtimist ja organisatsiooni ülesehitamist pole ta proovida saanud.

Juhatuse otsus rahanduse abilinnapea Monica Rand kiiresti välja vahetada ei läinud sugugi libedalt, sest Rand ise lahkuda ei soovinud. Pealegi toetas Randa piirkonna endine juht, volikogu esimees Aadu Must.

Niisiis tuligi Tootsil enne järjekordset juhatuse koosolekut trepimademel seista, sest kohe-kohe lubas saabuda erakonna esimees peaminister Jüri Ratas. Ratasega olid kaasas erakonna aseesimees Mailis Reps ja peasekretär Mihhail Korb, ning ühiselt loodeti Tartus tekkinud punnseis lahti harutada. Kui külalised kohal, pidi algama kahetunnine koosolek.

Kaks ja pool tundi hiljem tulid asjaosalised toast välja ja teatasid, et nüüd peetakse poolteist tundi pausi. Millest ukse taga räägiti, keegi öelda ei tihanud.

Pisut avas läbirääkimiste sisu Aadu Must. "Kõigil oli, et miks see sitane maailm neid ei vääri, see põhiteema," ütles Must.

Kuniks teised kohvi või võileiba otsisid, kohtus Jüri Ratas Tartu linnapea, reformierakondlase Urmas Klaasiga. Kui Ratas kohtumiselt tagasi tuli, jõudis ta öelda, et juttu tehti Tartust ja siis sulgesid keskerakondlased uuesti ukse.

Õhus oli koalitsiooni lõhkumine

Urmas Klaas ise kirjeldas kohtumist elavamalt. Ta tõdes, et viimane kuu polnud kerge ka Reformierakonnale. "Sest eks ikka sellised konfliktid koalitsioonipartneri sees hakkavad varem või hiljem mõjutama. Minu sõnum oli selles, et see olukord on juba muutunud pehmelt öeldes keeruliseks," sõnas Klaas ning lisas, et ootab keskerakondlastelt kiiret otsust, kuidas need edasi plaanivad minna.

Ja ega läinudki enam kaua aega, kui Jaan Toots ajakirjanike ette astus. "Monica Rand pika vestlemise, kaalumise peale, tegi otsuse, et ta astub 1. jaanuaril 2020 ametist tagasi. Erakond jätkab koalitsioonis ja see oli ilus otsus," sõnas Toots.

1. jaanuariks seatud tähtaeg lubab Rannal Tartu linnaeelarve lõpuni menetleda. Ühtlasi annab see Tootsile aega uus abilinnapea leida. "Me proovime Tartu piirkonna seest ikka leida. Me ei ole ühegi konkreetse nimeni jõudnud, meil ei olnud selleks vajadust või kiirust."

Tootsi sõnul oli tõesti õhus oht, et sisetüli võib keskerakonna Tartus opositsiooni viia. Siiski usub ta, et suutnuks olukorda hallata ka ilma keskkontori abita. "Erakonna esimees ise soovis olukorraga tutvuda ja selle pärast ta tuli siia," ütles Toots, kui talt küsiti, miks piirkonna juht ise hakkama ei saanud.

Mailis Reps kinnitas, et Monica Ranna lahkumine oli ikkagi kohalik otsus, aga suhteid tuli erakonna juhtidel siluda. Ta ütles, et usub, et ilma keskkontori sekkumiseta poleks Tartu koalitsioon suure tõenäosusega jätkanud.

"Inimesed olid tänaseks saavutanud üsna keerulise suhete olukorra, kus võib-olla kõik ei tahtnud kõigiga enam rahulikult läbi rääkida. Aga ma pean tunnustama erakonna liikmeid, et peale mõnetunnist väga tõsist jutuajamist, suutsid kõik olla väga viisakad," ütles Reps.

Kas Toots õppis midagi?

Jaan Toots kinnitas veel kord, et koalitsioon jätkab ühtsena. Aga kuidas niisuguseid tülisid edaspidi vältida? Urmas Klaas tõdes, et Toots on Tartu poliitikas uus inimene, aga koostööd saab temaga kindlasti teha.

"Võib-olla see kuu aega on olnud ka tema jaoks see aeg, kus ta on näinud, kuidas Tartus asjad peaksid käima," pakkus Klaas. "Ma arvan, et meie Tartu poliitiline kultuur on selles, et me räägime läbi ja me püüame kokkuleppeid saavutada."

Toots ütles selle kohta, et Tartu poliitiline kultuur on samasugune nagu ülejäänud Eestis. "Mis siin erilist on?" küsis Toots. "Igal pool on ühte moodi."

Mailis Reps Tootsile õpetussõnu jagama ei hakanud. Küll aga tõdes ta, et poliitikas ei toimu asjad nii kiiresti, kui mõnes teises juhtimisstruktuuris. "Mõned otsused mina isiklikult räägiks enne läbi ja siis teeks otsused," sõnas Reps.

Toots aga ütles, et tema ei teeks teisiti mitte midagi. Õigemini, tema käed olid seotud, sest kõik  otsused, mis puudutavad Tartu abilinnapäid, on teinud erakonna piirkonna juhatus. "Mina olen üks 13 inimesest. Siis mul ei oleks juhatust vaja, kui ma ise otsustaks kõik," ütles Toots.

Lisatingimustega tagasiastumisavaldus

Monica Rand kutsuti ametist tagasi kõiki erakonna reegleid järgides. Siiski tõdes Aadu Must, et Rannale oli lõpplahendus raske.

"Selle pärast, et nii nagu ka Jaan Toots ütles, et ega oma tööd ta halvasti teinud ei ole. Aga see on see poliitika alatus, et tuleb vaadata ka, et meeskonnad sobiksid," tõdes Must.

Ka Jüri Ratase sõnul olnuks parem lahendus see, kui piirkonna uus juhatus saanuks jätkata tänase linnavalitsusega. "Nagu näete, seda usaldust ei ole. Aga vähemalt nüüd on konkreetne seis, täna on lahendus tekkinud. Koalitsioonipartnerile on lubatud, et täna tuleb lahendus ja see on olemas."

Nende sõnadega, 20 minutit pärast südaööd, lahkus Jüri Ratas Tartu raekojast. Teda ootas ees järjekordne kriis, sest vahepeal oli "Aktuaalne Kaamera" avaldanud loo sellest, kuidas maaeluminister Mart Järviku nõuniku pärast on alanud kriminaalasi. Ratase sõnul läks ta asjaga kohe tegelema. "Eks me arutame seda tõsist olukorda," sõnas Ratas.

Siiski pole päris kindel, et neljapäeva õhtuga tartlaste tüli läbi sai. Monica Rand ütleb, et ta tõesti lahkus selleks, et erakond koalitsiooni jääks, aga õigeks ta seda ei pea ning teatud tingimused lahkumise asjus on veel õhus. Rand selgitas, et lahkumisavaldusele pani ta küll allkirja, kuid ametlikult ta seda avaldust veel esitanud pole.

"Meil olid oma kokkulepped," ütles Rand. "Kui neid kokkulepped täidetakse, siis täidan ka mina oma kokkulepet. Kui neid kokkuleppeid ei täideta, siis on mul võimalus taganemiseks."

Rand lisas, et kokkulepped puudutavad tema tulevast töökohta Tartus: "Need on mõtted ja pakkumised, mis on meil on meil olnud alternatiiviks koalitsioonipartneriga läbi rääkides."

Missugusest töökohast jutt, Rand ei täpsustanud. Lisas vaid, et võimalikule töökohale tuleb esmalt kandideerida ja ilmselt on see seotud Tartu linnavalitsusega.

Jaan Toots (keskel) Keskerakonna koosolekul Tartus. Autor/allikas: Madis Hindre/ERR

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: