Mailis Reps taunis maaeluministeeriumi kantsleri tegevust

Mailis Reps
Mailis Reps Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Haridus- ja teadusminister, Keskerakonna aseesimees Mailis Reps taunis maaeluministeeriumi kantsleri Illar Lemetti tegevust, kes asus avalikku vastasseisu minister Mart Järvikuga.

"Siin ületati teatud piir. Kui räägime kriminaaljuurdlusest või millestki sarnasest, siis loomulikult ametnik räägib nii, nagu faktid on. Aga kui ajakirjandus küsib, siis 30 aastaga on välja kujunenud mingisugune maja-eetika. Et hoitakse kokku. Ma loomulikult ei ütle seda, et ükski ametnik peaks valetama. Vastupidi. Aga hoidutakse teatud asjade kommenteerimisest. Minu meelest see praktika olnud läbi aastate," rääkis Reps Kuku raadio saates "Nädala tegija".

Reps lisas, et selliseid juhtumeid, kus ametnikud on jäänud ministriga eriarvamusele, on olnud ka varem, kuid siis on see piirdunud ametniku avaliku kommentaariga, et tegu on poliitilise küsimusega ja tema asja ei kommenteeri.

"Ei minda nii kaugele, et saadetakse välja väga küsitavaid isiklikke kirjavahetusi. Mina taunin seda ja oleksin ise ametnikuna teistsugused otsused teinud," sõnas Reps.

Ministri sõnul on ametnike seas erineva maailmavaate ja poliitilise taustaga inimesi ning samuti vaieldakse põhimõttelistel teemadel omavahel tuliselt.

"Ma olen ka nõus, et avalikel debattidel üks või teine ametnik, kui me oleme selle kokku leppinud, esitab teist seisukohta. See kõik on normaalne. Aga sel tasandil, mis maaeluministri ümber toimus, seda mina ei mõista," sõnas Reps.

Rääkides valitsusliidu ja Mart Järviku tulevikust, ütles Reps, et praegune vaidlus ei käi koalitsiooni sees ja erakondade juhtide tasandil mitte minister Järviku isikuomaduste, vaid faktide ümber.

"Kas ja millisel hetkel oli maaeluministril info teada? Kas on küsimus ainult tema nõunikus või on tõepoolest nii, nagu on paljudel inimestel veendumus, et maaeluminister on segaseid vastuseid andnud, kui mitte öelda, pole päris tõtt rääkinud. Need faktid tuleb laua peale panna ja kõik koalitsiooni osapooled on öelnud, et kui asi on selge ühte- või teistpidi, tehakse järgmine otsus. Suure tõenäosusega räägime me järgmise nädala lõpust."

Möödunud laupäeval saatis maaeluministeeriumi kantsler Illar Lemetti pressiteate, milles tõi välja, et ministri nõuniku kohalt lahkunud Urmas Arumäe andis minister Mart Järvikule soovitusi volituste osas, mis puudutasid PRIA kohtuasja. Varasemalt on Järvik vastupidist väitnud.

Pärast seda tegi maaeluminister Mart Järvik ettepaneku kantsler Illar Lemetti teenistusest vabastada koostöö mittelaabumise tõttu.

"Avaliku teenistuse seaduse kohaselt võib ministeeriumi kantsleri teenistusest vabastada, kui ministri hinnangul ministri ja kantsleri koostöö ei laabu. Minu hinnangul meie koostöö ei laabu ja olen teinud vabariigi valitsusele ettepaneku Lemetti vabastamiseks kantsleri ametikohalt seaduses ettenähtud alustel ja korras," teatas Järvik.

Neljapäeval tunnistas Järvik riigikogus, et soovib viia ministeeriumis läbi struktuurireformi, millega kaotatakse ka toiduohutuse asekantsleri ametikoht, kus praegu töötab Toomas Kevvai.

Toimetaja: ERR

Allikas: Kuku raadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: