Helme sõnul on rahapesujuhtumid Põhjamaade pankade endi tekitatud

Martin Helme, eelarvet tutvustamas
Martin Helme, eelarvet tutvustamas Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Rahandusminister Martin Helme sõnul pole rahapesuskandaalid Eesti, Läti ja Leedu probleemid, sest see on käinud Põhjamaade pankade kaudu.

"Täna lisandus rahapesuskandaali ka seni teemast puutumata olnud SEB. Panga peakorter ja Rootsi meedia suhtuvad asja sarnaselt nagu varasemalt, et tegu on Baltikumi probleemiga. Ei ole, üha selgemaks saab, et tegu on siiski Põhjamaade pankade käitumismustriga teatud ajaperioodil, mis lasi tekkida olukorra, kus peamiselt Venemaa mitteresidentide osakaal pankade tegevustes muutus väga suureks ning selle suure mahu sees oli väga palju selliseid kliente ja selliseid ülekandeid, mis ei vastanud rahapesuriskide kontrolli standarditele," kirjutas Helme reedel sotsiaalmeedias.

Helme märkis, et reeglina räägitakse rikkumistest, mis on toimunud minevikus ja hakanud nüüd välja tulema.

"Rahapesurisk Eesti panganduses tänasel päeval on oluliselt madalam, kui veel mõned aastad tagasi. Oleme selle saavutamiseks ka kõvasti pingutanud, tugevdanud tööjõuressursiga finantsinspektsiooni ja rahapesu andmebürood. Oleme kõvasti panustanud andmeanalüüsi võimekuse parandamisse," sõnas Helme.

"Me räägime siiski mitte niivõrd Eesti pankadest vaid Põhjamaade pankadest. Pankade juhtimine ja põhimõttelised otsused äristrateegia kohta langetati ikka peakorterites, mitte koha peal. Kannatajaks oleme aga meie," lisas rahandusminister.

Rahapesuskandaalid on Helme sõnul häirinud siinset normaalset panganduse toimimist, reaalselt kahjustanud Eesti majanduskeskkonda ja mainet maailmas ning krediidi hinda ja kättesaadavust.

"Samas tuleb üle korrata, et me oleme igal juhul huvitatud oma pangandusturu stabiilsusest ja teeme kõik endast oleneva, et suurt turuosa omavad Põhjamaade pangad jätkaks oma tegevust Eestis," kirjutas Helme.

Helme väitel on üsna selge, et halbu uudiseid tuleb veel ning pea liiva alla peitmine ja teemast mitte rääkimine ei ole mõeldav. "Selleks tuleb valmis olla. Meie reaktsioon sellele on: võitleme kompromissitult Eesti majandusruumi puhastamise eest rahapesust ning meie tegevusel on juba tulemusi. Üks tulemustest muide ongi see, et asju ei lükata vaiba alla."

SEB teatas reedel pressiteate vahendusel, et Rootsi ringhäälingul SVT on valmimas saade, mis räägib rahapesust Balti riikides ning seal on informatsiooni ka SEB kohta. Teate peale langesid SEB aktsiad börsil kuni 12 protsenti.

"Me ei ole saanud veel eriti informatsiooni, kuid nad on öelnud, et saade käsitleb väidetavat rahapesu Balti riikides ning selles kontekstis on neil informatsiooni ka SEB kohta," selgitas SEB pressiesindaja Frank Hojem.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: