SEB: valmivas Rootsi telesaates on juttu väidetavast rahapesust meie pangas

{{1573808580000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Rootsi pank SEB (Skandinaviska Enskilda Banken AB) teatas reedel pressiteate vahendusel, et Rootsi ringhäälingul SVT on valmimas saade, mis räägib rahapesust Balti riikides ning seal on informatsiooni ka SEB kohta. Teate peale langesid SEB aktsiad börsil kuni 12 protsenti.

Pressiteates kinnitas SEB, et neile on saabunud küsimused SVT uuriva ajakirjanduse telesaatelt "Uppdrag granskning", kuid rohkem teavet neil valmiva saate kohta ei ole, vahendas Reuters.

SEB märkis, et neil on kavas saates esitatavat informatsiooni võrrelda enda analüüside ja varasemate juhtumitega.

"Me ei ole saanud veel eriti informatsiooni, kuid nad on öelnud, et saade käsitleb väidetavat rahapesu Balti riikides ning selles kontekstis on neil informatsiooni ka SEB kohta," selgitas SEB pressiesindaja Frank Hojem.

Viimastel aastatel on ulatuslikud rahapesuskandaalid tabanud näiteks Danske Banki Taanis ja Swedbanki Rootsis, eriti nende pankade filiaale Balti riikides.

Rootsis on Swedbank kaotanud umbes 40 protsenti oma turuväärtusest pärast seda, kui esile kerkisid väited, et panga Eesti filiaali kaudu liikus aastatel 2010-2016 umbes 20 miljardit eurot aastas mitteresidentidest klientide raha. Võimaliku kahtlase raha liigutajateks olid peamiselt Venemaalt ja endisest Nõukogude Liidust pärit mitteresidentidest kliendid. Nii Danske kui ka Swedbanki juhtumite asjus on praeguseks algatatud juurdlusi mitmetes riikides, sealhulgas Taanis, Rootsis, Eestis ja USA-s.

Mainitud teemat käsitlev saade peaks SVT eetrisse jõudma 20. novembril.

SEB Eesti: oleme olnud oma ülesannete kõrgusel

SEB Eesti andis reedel "Aktuaalsele kaamerale" teada, et panga Eesti harul pole midagi Rootsist antud teatele lisada ja ka siin oodatakse saadet huviga.

"Mida me meediast ootame, on võib-olla mingi täiendav informatsioon, et äkki on midagi sellist, mida me tollel ajal ei tundnud ära, ei osanud vaadata, ei teadnud. See on see täiendav informatsioon, mida pangas saab siis kohe hakata uurima," rääkis SEB kommunikatsiooni ja turunduse direktor Silver Vohu.

Vohu sõnul on SEB-l järelevalvega hea koostöö ning pank on olnud oma ülesannete kõrgusel. Ta selgitas, et panga rahapesu vastaseid meetmeid analüüsitakse regulaarselt ning kui midagi on vaja parandada, siis annab järelevalve selle kohta ka nõu.

"Aga meil on ka pidev kindlustunne selles osas, et selles aja hetkes, kui meid on auditeeritud nendes küsimustes rahapesu vastu võitlemise teemades, oleme me olnud oma ülesannete kõrgusel. Ja see annab kindluse väita seda, et mitte et me ise tunneme ennast kindlana, vaid see on ka teiste poolt üle vaadatud ja heaks tunnistatud," rääkis Vohu.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: