Märjamaa vald ütles üles töölepingu koolidirektoriga

{{1575975540000 | amCalendar}}
Kalle Uusmaa.
Kalle Uusmaa. Autor/allikas: Tallinna Tehnikakõrgkool

Märjamaa vald otsustas lõpetada pärast nelja kuu pikkust katseaega töösuhte Märjamaa gümnaasiumi direktori Kalle Uusmaaga. Valla otsus tekitas kohalikus kogukonnas arusaamatust ning ka Uusmaa ise ei mõista vallapoolseid etteheiteid.

Kohalikud inimesed on alustanud mitmes Märjamaa kaupluses allkirjade kogumist nõudega direktor tööle ennistada. Internetilehel Petitsioon.ee on direktori toetuseks allkirja andnud juba 670 inimest.

Märjamaa vallavalitsuse sõlmis Kalle Uusmaaga neljakuulise katseajaga töölepingu 24. juulil ja lõpetas selle katseaja lõppedes. Valla infoleht Märjamaa Nädalaleht kirjutas, et töölepingu ülesütlemine on tekitanud kogukonnas palju arutelusid ning lapsevanemad on saatnud kirju, milles palutakse põhjuseid sisuliselt avada. Leht küsis kommentaari nii vallalt kui ka vallandatud direktorilt.

"Direktori ametikohal on kindlad kohustused, mis tulenevad õigusaktidest ja ametijuhendist, ning katseajaks seati eesmärgid. Need jäid meie hinnangul tähtaegselt täitamata, vaatamata korduvatele tähelepanu juhtimistele ja selgitustele," teatas vallavalitsus.

Konkreetselt toob vald välja, et Uusmaal jäi tähtaegselt täitmata haridus- ja teadusministeeriumi ettekirjutus Märjamaa gümnaasiumi kodukorra uuendamiseks. Vaatamata korduvatele suulistele ja kirjalikele meeldetuletusele ning kokkulepetele ei käivitanud direktor sisehindamise ja arengukava protsessi õigeaegselt ega alustanud hädaolukorra lahendamise plaani ja evakuatsiooni õppust tähtaegselt.

"Õppekasvatus nõuab korda ja täpsust ning vahetut eeskuju, kuid ilmnes, et direktor lähtus isiklikest eelistustest tööajas, ei jälginud kooli päevakava, rikkudes sellega korduvalt Märjamaa gümnaasiumi töökorralduse reegleid," lisas vald.

Vallavalitsuse väitel juhiti katseajal korduvalt direktori tähelepanu vajakajäämistele.

Uusmaa kriitikaga ei nõustu

Uusmaa etteheidetega ei nõustunud ja tõi välja, et töösuhte alguses ei lepitud
kokku katseajaks seatud eesmärke.

"Eesmärkidest rääkisime vallavalitsuse esindajatega üldsõnaliselt oktoobri alguses toimunud kohtumisel. Niinimetatud katseajaks kokkulepitud eesmärkidega sain kirjalikus vormis tutvuda alles 22. novembril, üks tööpäev enne katseaja lõppu."

Uusmaa peab meelevaldseks valla etteheidet, et ta lähtus tööajas isiklikest eelistustest.

"Direktori töö iseloom ei võimalda töötamist rangelt fikseeritud aegadel, lisaks ei ole kooli päevakavas ega töökorralduse reeglites kooli töötajate tööaeg fikseeritud, need lepitakse vajadusel kokku töölepingutes."

Märjamaa Nädalaleht küsis direktorilt, et kas talle sai saatuslikuks vastuseis direktori pakutud uuenduste ja kooli senise töökorralduse vahel, kus peale jäi viimane suund?

"Suurt vastuseisu millegi elluviimisele tajusin ainult paari juhtkonnaliikme ja õpetaja poolt. Püüdsin kohati suunata senist ei-saa-sest-nii-on-koguaeg-olnud-mentaliteeti võimaluste otsimise ja nägemise mõtteviisiks," selgitas Uusmaa.

Soovis kooli riigieksamite tulemusi parandada

Tema sõnul väheneb Märjamaa valla elanike arv pidevalt ja juba mõni aasta tagasi tõusis teemaks gümnaasiumiosa sulgemine ning gümnasistide
saatmine Rapla riigigümnaasiumisse. Uusmaa sõnul seadis ta direktoriametisse asudes enda eesmärgiks sellise hääbumise peatamise; samuti selle, et kooli õppetulemusi on võimalik parandada ja jõuda riigieksamite tulemustega senisest kõrgematele kohtadele.

"Miks peaks Märjamaa gümnaasiumi lõpetaja suutma saada näiteks matemaatika riigieksamil keskmisena ainult 32 punkti 100-st võimalikust? Enamik õpetajaid mõistavad, et kool vajab arendamist ja ei saa mitte midagi tehes hoida kinni n-ö senisest töökorraldusest," märkis Uusmaa.

Uusmaa tõi välja, et selle napi nelja töökuuga alustas ta (1) kooli arengukava väljatöötamist, (2) papist õpilaspiletite väljavahetamist kiibiga varustatud elektrooniliste kaartide vastu, (3) kooli kodulehe uuendamist, (4) füüsika, keemia ja bioloogia amortiseerunud ja ohtlike katsevahendite väljavahetamist, (5) koolis õhtusel ajal aeroobika- ja joogatrennide läbiviimist, (6) kooli ümbruse korrastamist, (7) kooli andmesidevõrgu kaasajastamist jpm.

Vallavalitsus lisas, et keskendub nüüd uue direktori leidmise konkursi läbiviimisele. Märjamaa valla kodulehe järgi töötab kooli direktori kohusetäitjana Marju Retsja.

Märjamaa gümnaasium

- 1946 asutati Märjamaa Keskkool. ENSV ajal kandis kool nime Ants Lauteri nimeline Märjamaa Keskkool. Aastast 1996 kannab kool nime Märjamaa Gümnaasium.

- Tänavuse kooliaasta alguse seisuga õppis Märjamaa gümnaasiumis 556 õpilast. Õpetajaid on koolis tööl 56 ja kokku on koolis 27 klassikomplekti.

- Kui Kalle Uusmaa direktoriks valiti, teats Märjamaa vald, et mees on pikaaegse ettevõtja ja mitmete erinevate valdkondade projektide juhtimise kogemusega. Viimased seitse aastat töötas Uusmaa Tallinna Tehnikaülikoolis ja Tallinna Tehnikakõrgkoolis. Sündinud on Uusmaa Tallinnas, kuid viimased 18 aastat elanud koos perega Märjamaal.

Märjamaa gümnaasium. Autor/allikas: Tiina Gill / Märjamaa vald

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: