Valitsus kiitis heaks PPP-projektide põhimõtted ja juhised

Valitsus kiitis neljapäevasel kabinetinõupidamisel heaks avaliku ja erasektori koostööprojektide (PPP) põhimõtted ja juhised, mille alusel hakkab riik koostöös erasektoriga välja ehitama suuri taristuprojekte.

"Riik võib ja saab teha suuri taristuinvesteeringuid koostöös erasektoriga. Selleks analüüsisime ja töötasime välja koostööpõhimõtted, teenuse hankimise juhendid ja edasise töökorralduse. Nüüd saame jõudsalt edasi liikuda suurte taristuprojektide, näiteks maanteede planeerimise ja välja ehitamise suunas," ütles rahandusminister Martin Helme pressiteates.

Helme sõnul on lähiaastate eesmärk välja ehitada neljarealised maanteed Tallinnast Tartu, Pärnu ja Narva suunal. Pilootprojektina alustatakse aga Libatse-Nurme 21-kilomeetrise teelõigu väljaehitamise ettevalmistamist.

Vastavalt rahandusministeeriumi tellitud õigusarvamusele võimaldavad kehtivad seadused PPP projektide väljatöötamist ning elluviimist. PPP koostööprojekt tähendab, et riik hangib läbi riigihanke näiteks suure taristuinvesteeringu, millesse erasektori esindaja investeerib kohe ning riik ostab selle pikaaegse lepingu alusel välja.

Enamik PPP tehinguid liigitub kontsessiooniks või tavapäraseks hankelepinguks, mille menetlusreeglid on koondunud riigihangete seadusesse. Selle põhjal töötas rahandusministeerium välja riigi PPP koostööprojektide ja tehingute põhimõtted ning läbiviimise juhised. Seal on olulisel kohal soovitused erinevate analüüside, projektijuhtimiseks sobiva struktuuri ja kompetentsikeskuse moodustamise kohta.

Rahandusministeeriumi luuakse avaliku ja erasektori koostööprojektide teostamiseks PPP tehingute kompetentsikeskus järgmise aasta kevadeks, kes hakkab välja töötama riigi PPP poliitikat ja nõustama projektide elluviimist.

Pilootprojekti elluviimise seiret ning valitsemisalade ühist tegevust hakkab koordineerima riigihalduse, rahandus-, majandus- ja kommunikatsiooni- ning keskkonnaministri juhitav juhtrühm. Iga konkreetse PPP projekti elluviimise kohta teeb lõpliku otsuse valitsus.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium koostöös rahandusministeeriumiga hakkab ette valmistama maanteeameti soovitusel Libatse-Nurme teelõigu väljaehitamise PPP pilootprojekti. Selleks alustatakse majandusliku analüüsiga ning koostatakse PPP tehingu elluviimise ajakava ning eelarve. Seejärel on kavas valitsuse otsuse alusel järgmise aasta suvel alustada riigihanke materjalide koostamist.

Lisaks on rahandusministeeriumil koostöös majandus- ja kommunikatsiooni- ning keskkonnaministeeriumiga plaanis esitada 2020. aasta märtsiks analüüs ja seisukohad Saaremaa püsiühenduse osas riigi eriplaneeringu algatamise kohta.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: