Iraani kõrgeim juht ajatolla Khamenei tõotas USA-le karmi kättemaksu

{{1578030360000 | amCalendar}}
Ajatolla Ali Khamenei ja Qasem Soleimani Iraani usujuhi avaldatud fotol.
Ajatolla Ali Khamenei ja Qasem Soleimani Iraani usujuhi avaldatud fotol. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei tõotas karmi kättemaksu pärast Iraani revolutsioonikaardi välisoperatsioonide juhi hukkumist USA raketilöögis.

"Märterlus oli auhind tema raugematute jõupingutuste eest kõigi nende aastate jooksul," lausus Khamenei oma farsikeelsel Twitteri kontol Qasem Soleimanile viidates.

Iraani kõrgeim juht kuulutas islamivabariigis välja ka kolmepäevase leina.

"Tema lahkumisega, Jumala tahtel, tema töö ja teekond ei lõppe, vaid ees ootab karm kättemaks kurjategijatele, kes kastsid läinudöises vahejuhtumis oma räpased käed tema ja teiste märtrite verre," lausus Khamenei.

Rouhani lubas samuti USA-le kättemaksu

Teheran ja kõik piirkonna vabad riigid maksavad USA-le Iraani revolutsioonikaardi välisoperatsioonide juhi tapmise eest kätte, ütles Iraani president Hassan Rouhani reedel. 

"Pole vähimatki kahtlust, et suur Iraani rahvas ja teised piirkonna vabad rahvad maksavad kätte kuritegeliku Ameerika selle võika kuriteo eest," lausus Rouhani avalduses, mis riputati Iraani valitsuse veebilehele. 

Iraani revolutsioonikaardi eliitüksuse Quds juht Soleimani hukkus neljapäeva hilisõhtul Iraagis USA raketirünnakus, milles sai surma veel seitse inimest.

Ühendriigid korraldasid raketirünnaku pärast seda, kui president Donald Trump oli ähvardanud Iraani täpsustamata sammudega pärast seda, kui Iraani-meelse Iraagi relvarühmituse toetajad piirasid USA saatkonda Iraagis. Sellele eelnesid USA õhurünnakud poolsõjaväelise rühmituse Hashed al-Shaabi baasidele Iraagi lääneosas ja Süüria idaosas, kus hukkus 25 rühmituse võitlejat.

Ühendriigid andsid õhulööke vastuseks vähemalt 30 raketi tulistamisele reedel Kirkukis asuva Iraagi sõjaväebaasi K1 pihta. Need surmasid ühe ameeriklasest tsiviiltöötaja ja vigastasid nelja USA sõdurit ning Iraagi julgeolekujõudude liikmeid.

Soleimani oli Iraani eriesindaja Iraagis, kes on etendanud naaberriigis kaalukat rolli juba aastaid, aidates muuhulgas Iraagi relvajõududel vallutada tagasi äärmusrühmituse ISIS kätte langenud alasid.

Opositsioon: Soleimani tapmine on Iraanile parandamatu hoop

Soleimani hukkumine USA õhulöögis andis Iraanile parandamatu hoobi, ütles eksiilis tegutseva opositsioonilise rühmituse liider.

"Tapmine on mullade režiimile parandamatu hoop," ütles Iraani vastupanunõukogu (NCRI) liider Maryam Rajavi. "On tulnud aeg saata mullad regioonist välja, eriti Iraagist, Süüriast ja Liibanonist."

Rajavi sõnul oli Soleimani Iraani ajaloo üks suurimaid kurjategijaid ja isiklikult süüdi tuhandete inimeste surmas.

"Tema kõrvaldamisega on mullade režiimi kukutamisele suurt hoogu antud," lisas ta.

NCRI, mis on Iraani Rahvamudžaheedide Organisatsiooni (PMOI) poliitiline haru, on juba pikalt nõudnud Iraani praeguse režiimi kukutamist.

Selle liidrid olid 1979. aastal šahhi kukutamisel liidus ajatolla Ruhollah Khomeiniga, kuid kaks poolt läksid peagi riidu ja PMOI liidrid pagesid riigist.

Mudžaheedid sõdisid 1980–1988. aasta sõjas Saddam Husseini Iraagi poolel, mistõttu kuulutas Teheran nad reeturiteks.

Hezbollah kutsus Soleimani eest kätte maksma 

Iraani revolutsioonikaardi kindrali Qasem Soleimani tapmise eest USA õhurünnakus tuleb kätte maksta, teatas Liibanoni Iraani-meelne liikumine Hezbollah. 

"Nende kuritegelike mõrvarite sobilike karistuse täideviimine... on kõigi vastupanuvõitlejate missioon üle terve maailma," ütles Hezbollah' juht Hassan Nasrallah avalduses. 

"Meie, kes seisime tema kõrval, astume tema jalajälgedes ning pingutame päeval ja ööl, et tema eesmärke saavutada," ütles šiiitliku relvaorganisatsiooni liider. 

"Me toome lipu kaasa kõigile lahinguväljadele ja rinnetele ning suurendame võite vastupanuteljel tema puhta vere õnnistusega," ütles Nasrallah. 

Vastupanutelg on väljend, mis viitab Iraani, Süüria ja Hezbollah' liidule Iisraeli ja Lääne sõjalise kohalolu vastu Lähis-Idas. 

Liibanoni lõunaosas domineerival Hezbollah'l on Süürias ja Iraagis võitlejad, kes allusid Soleimanile. 

Süüria režiim mõistis Soleimani tapmise hukka

Süüria valitsus mõistis reedel hukka Iraani ja Iraagi kõrgete komandöride tapmise USA õhurünnakus; opositsioon aga tervitas Qasem Soleimani tapmist. 

Süüria on "kindel, et see argpükslik USA agressioon... vaid tugevdab meelekindlust astuda vastupanu märtritest liidrite jalajälgedes", ütles Süüria välisministeeriumi ametnik riikliku uudisteagentuuri SANA vahendusel. 

Tapmised on "olukorra tõsine pingestamine", lisas ta, süüdistades USA-d "kuritegelike jõukude meetodite" kasutamises.

Iraani revolutsioonikaardi välisoperatsioonide juht Soleimani kehastas Iraani sõjalist ja poliitilist toetust Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimile ning aitas tal jääda oma positsioonile pärast ülestõusu puhkemist 2011. aastal. 

Soleimani juhtis Iraani vägesid ja nende liitlasi Süüria kodusõja rinnetel ning külastas ka ise sagedasti Damaskust. 

Süüria poliitiline opositsioon reageeris tapmisele teisiti.

"Süüria ja Iraagi rahva vastaste (Iraani) revolutsioonikaardi kuritegude peamise sooritaja Qasem Soleimani mõrv on löök, mis näitab, et maailm suudab peatada Iraani ja kaitsta Süüria tsiviilelanikke, kui selleks on olemas tahe," ütles opositsiooniliider Nasr Hariri. 

Teine Süüria opositsioonitegelane Ahmed Ramadan kiitis samuti Soleimani tapnud USA õhurünnakut Bagdadi lennujaama lähistel.

"Süüria laste tapja on tapetud. Iraagi vabade inimeste tapja on tapetud," kirjutas ta sotsiaalmeedias. 

Jeemeni šiiamässulised tahavad Iraani kindrali tapmise eest kättemaksu

Jeemeni mässulised kutsusid reedel maksma kätte Iraani revolutsioonikaardi  kindrali Qasem Soleimani tapmise eest Iraagis. 

"Me mõistame selle tapmise hukka ja vastuseks tulevad kiired ja selged vastumeetmed," ütles mässuliste ametnik Mohammed Ali al-Huthi Twitteris. 

Saudi Araabia juhitud sõjaline koalitsioon, mis võitleb Jeemenis šiiamässuliste huthide vastu, süüdistab Iraani huthide varustamises relvadega, mida kasutatakse Saudi rajatiste vastu. Teheran on seda eitanud. 

Septembris võtsid Jeemeni mässulised vastutuse kahe drooni- ja raketirünnaku eest Saudi naftarajatiste vastu. USA on huthide väite tagasi lükanud ning rõhutab, et tegemist oli Iraani korraldatud rünnakuga, mida islamivabariik eitab. 

Iraan kutsus välja USA huve esindava Šveitsi diplomaadi

Teheran kutsus reedel välja diplomaadi Šveitsi saatkonnast, mis esindab USA huve Iraanis, et mõista hukka revolutsioonikaardi tähtsa kindrali tapmine.

"Kindral Soleimani tapmise järel USA vägede poolt, kutsuti välja Šveitsi ajutine asjur ja talle edastati Iraani karm hukkamõist," edastas Iraani välisministeeriumi pressiesindaja Abbas Mousavi Twitteris.

"Talle öeldi, et see on Ameerika riigiterrorismi selge juhtum, ja Ameerika režiim kannab vastutust kõigi tagajärgede eest," lisas ta.

Teheranil ja Washingtonil ei ole alates 1980. aastast otseseid diplomaatilisi suhteid.

Moskva: Soleimani tapmine toob kaasa šiiidi-USA kokkupõrked

Iraani revolutsioonikaardi välisoperatsioonide juhi Qasem Soleimani tapmine Iraagis toob kaasa šiiidi-USA kokkupõrked Iraagis, leiab Vene föderatsiooninõukogu väliskomisjoni esimees Konstantin Kossatšov.

"See on väga ränk uudis, mis ennustab uusi šiiidi äärmuslaste ja USA sõjaväelaste kokkupõrked Iraagis. Esialgu on see sündmuste arengu kõige hullem stsenaarium, mis sarnaneb väga USA kättemaksuga oma Bagdadi saatkonna hiljutise ründamise eest," ütles Kossatšov ajakirjanikele.

Kui asi nii on, siis tema arvates ei lase kättemaks end oodata. "Kuid mul oleks hea meel eksida, sest sõda on lihtne alustada, aga raske lõpetada," sõnas senaator.

Iraani revolutsioonikaardi komandöri Qasem Soleimani tapmine Iraagis USA raketirünnakus suurendab pingeid üle terve Lähis-Ida, teatas hiljem Vene välisministeerium. 

"Soleimani tapmine... oli riskivõtja samm, mis suurendab pingeid terves regioonis," vahendasid välisministeeriumi avaldust uudisteagentuurid RIA Novosti ja TASS. 

"Soleimani täitis Iraani riiklike huvide teenimise missiooni pühendumusega. Me väljendame oma siirast kaastunnet Iraani rahvale," lisas välisametkond. 

Hiina ärgitas pärast Iraani kindrali tapmist rahule ja vaoshoitusele

Hiina kutsus pärast Ühendriikide õhurünnakut Iraagis, milles tapeti Iraani revolutsioonikaardi komandör Qasem Soleimani, vaoshoitusele, suunates oma üleskutse iseäranis Ühendriikidele. 

"Hiina on alati olnud vastu jõu kasutamisele rahvusvahelistes suhetes," ütles Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Geng Shuang pressibriifingul. 

"Me kutsume asjassepuutuvaid osapooli, iseäranis USA-d, jääma rahulikuks ning rakendama vaoshoitust, et edasisi pingeid leevendada," ütles Geng. 

Iraagi suveräänsust, iseseisvust ja territoriaalset terviklikkust tuleb austada, lisas ta. 

Hiina on ÜRO Julgeolekunõukogu alaline liige ning Iraani oluline partner, sealjuures suur Iraani nafta importija. 

Kõik osalised peaksid käituma vastavalt ÜRO hartale ning austama "rahvusvaheliste suhete põhilisi norme", lisas Geng. 

Eelmisel nädalal korraldasid Hiina, Venemaa ja Iraan India ookeanis ja Omaani lahes esimese kolmepoolse mereväeõppuse. Selle nädala algul külastas Pekingit Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: