Meedia: Iraani võimud saatsid lennukatastroofi sündmuskohale buldooseri

PS752 katastroofi sündmuskoht Iraanis.
PS752 katastroofi sündmuskoht Iraanis. Autor/allikas: AP/Scanpix

Rahvusvahelisse meediasse on jõudnud üha rohkem teateid selle kohta, et Iraani võimud on praeguseks peaaegu täielikult ära koristanud Ukraina reisilennuki katastroofi sündmuskoha. Palju tähelepanu on pälvinud näiteks fotod, millel on väidetavalt kujutatud, kuidas sündmuskohta buldooseriga maatasa tehakse.

See omakorda raskendab märkimisväärselt lennukatastroofi asjaolude sõltumatut uurimist, vahendasid Unian ja Business Insider.

"Üha rohkem ja rohkem tuleb sündmuskohale ligipääsu omavatelt inimestelt teateid, et lennuki rusud on buldooseriga kokku lükatud, mis teeb tõelise kohtuliku uurimise peaaegu et võimatuks," nentis näiteks uurimiskeskuse Bellingcat asutaja Elliot Higgins.

Enda kätte jõudnud fotosid jagas ka teine Bellingcati uurija Giancarlo Fiorella, kes rõhutas, et fotod on eriti murelikuks tegevad, sest tegu on ikkagi suure tõenäosusega kuriteo sündmuskohaga.

Väljaande Bild ajakirjanik Julian Röpcke võrdles praegust olukorda ka 2014. aastal Donbassi kohal alla tulistatud Malaisia reisilennuki juhtumiga.

Lennufirma Ukraine International Airlines Kiievisse teel olnud reisilennuk ehk lend PS752 176 inimesega pardal kukkus kolmapäeva varahommikul alla natuke aega pärast Teheranist õhku tõusmist. Keegi lennukatastroofist eluga ei pääsenud. Hukkus 82 Iraani, 63 Kanada, 11 Ukraina, 10 Rootsi, kolm Saksamaa ja kolm Ühendkuningriigi kodanikku.

Iraani võimud on väitnud, et tegu oli tehnilisest rikkest põhjustatud lennuõnnetusega.

Märkimisväärne on see, et lennukatastroof leidis aset vaid mõned tunnid pärast seda, kui Iraan oli alustanud raketirünnakuid Iraagis paiknevate USA sõjaväebaaside vastu. See asjaolu on tekitas avalikkuses koheselt mitmeid teooriaid, näiteks väiteid, et lennukit võis ekslikult tabada Iraani vägede rakett, tõenäoliselt Venemaal toodetud süsteemi Tor rakett.

Neljapäeva õhtul kinnitasid juba mitme lääneriigi luureallikad meediale, et raketitabamus on äsjase lennukatastroofi kõige tõenäolisemaks põhjuseks.

Avalikult rääkis sellest kahtlusest esimesena Kanada peaminister Justin Trudeau.

"Meil on luureandmeid mitmetest allikatest, nii meie liitlastelt kui meie enda luurelt. Tõendid osutavad, et lennuk tulistati alla Iraani maa-õhk tüüpi raketiga," lausus Trudeau ajakirjanikele. "See võib vägagi olla tahtmatu," lisas ta ja kutsus üles Ukraina lennukiga juhtunut põhjalikult uurima.

USA president Donald Trump avaldas samuti arvamust, et lennuki tulistas alla Iraan, kuid ei süüdistanud iraanlasi otseselt. Ta tõrjus Teherani algset väidet, et tegemist oli tehnilise probleemiga.

"Mul on oma kahtlused," ütles Trump. "See lendas küllaltki karmis piirkonnas ja keegi võis teha vea," märkis president.

"Mõned inimesed ütlevad, et see (põhjus) oli mehaaniline. Ma isiklikult ei usu, et siin saab üldse küsimust olla," sõnas Trump. "Midagi väga jubedat juhtus," lisas ta.

Hiljem on sarnaseid kahtlusi väljendanud veel mitmed riigijuhid, näiteks Briti peaminister Boris Johnson.

Iraan on omalt poolt süüdistused tagasi lükanud ja kinnitanud, et on valmis lubama juurdlusele appi eksperte neist riikidest, kes kaotasid oma kodanikke.

Erinevalt varasematest teadetest on Iraan kutsunud oma juurdluses osalema ka USA lennukivalmistaja Boeing ning USA transpordiohutusamet (NTSB) esindajad.

Neljapäeval teatas Ukraina president Volodõmõr Zelenski, et on saanud USA käest lisaandmeid lennukatastroofi asjaolude kohta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: