Kanada peaminister: tõendid viitavad, et Iraan tulistas Ukraina lennuki alla

{{1578590820000 | amCalendar}}
Foto: Ahmad Halabisaz/Xinhua/Scanpix

Kanada peaministri Justin Trudeau sõnul võis kolmapäeval Teherani lähistel Ukraina reisilennuki ekslikult alla tulistada Iraan. Sama oli juba varem väitnud USA meedia.

"Meil on luureandmeid mitmetest allikatest, nii meie liitlastelt kui meie enda luurelt. Tõendid osutavad, et lennuk tulistati alla Iraani maa-õhk raketiga," lausus Trudeau ajakirjanikele.

"See võib vägagi olla tahtmatu," lisas Trudeau pressikonverentsil.

Kanada peaminister on kutsunud üles Ukraina lennukiga juhtunut põhjalikult uurima.

Juba varem neljapäeval teatas CBS News, et USA ametnikud on veendunud, et just Iraani õhutõrjerakett kukutas kolmapäeval alla Ukraina reisilennuki Boeing 737, milles hukkus 176 inimest. Allikate hinnangul oli tegemist eksitusega. 

Lennuk kukkus alla vaid mõni tund pärast Iraani raketilööke Iraagi sõjaväebaasidele, mis majutavad Ühendriikide sõdureid. Tegemist oli Teherani kättemaksuga USA droonirünnakule, milles sai teiste seas surma Iraani revolutsioonikaardi kõrge kindral Qasem Soleimani. 

Kaks anonüümsust palunud USA ametnikku ütlesid neljapäeval, et neil ei ole kindlat teadmist Iraani kavatsustest, kuid arvasid, et reisilennukit tõlgendati kogemata ohuna.  

USA president Donald Trump avaldas samuti arvamust, et lennuki tulistas alla Iraan, kuid ei süüdistanud iraanlasi otseselt. Ta tõrjus Teherani algset väidet, et tegemist oli mehhaanilise probleemiga. 

"Mul on oma kahtlused," ütles Trump. "See lendas küllaltki karmis piirkonnas ja keegi võis teha vea," märkis president. 

"Mõned inimesed ütlevad, et see (põhjus) oli mehaaniline. Ma isiklikult ei usu, et siin saab üldse küsimust olla," sõnas Trump. "Midagi väga jubedat juhtus," lisas ta. 

USA ametnikud ei öelnud, millistel luureandmetel põhinevad nende väited Iraani raketist, kuid nad tunnistasid, et piirkonda katavad satelliidid ja teised sensorid. Nad pidasid võimalikuks ka side jälgimist ja muud sarnast luuret. 

Veel kaks USA ametnikku ütlesid, et Iraani tõenäolisele vastutusele osutavad luureandmed said neljapäeva õhtul selgemaks. 

Newsweeki andmetel on nii Pentagon ja USA luureametnikud kui ka Iraagi luureametnik öelnud, et nende hinnangul tabas Ukraina lennukit Venemaal ehitatud Tor M-1 maa-õhk tüüpi raketisüsteem, mida NATO nimetab Gauntletiks.

Ei ole selge, kuidas Ühendriigid ja selle liitlased reageerivad, kui lennuki allatulistamine kinnitust leiab. Hukkunute seas oli vähemalt 63 kanadalast ja 11 ukrainlast.

Hoolimata Washingtoni ja Teherani jõupingutustest taanduda võimaliku sõja lävelt on olukord piirkonnas Iraani kindrali tapmise ja Iraani vastulöökide järel äärmiselt pinev. USA väed on viidud kõrgendatud valimisolekusse. 

USA kaitseminister Mark Esper ja staabiülemate ühendkomitee esimees Mark Milley ütlesid, et neil pole olnud võimalust intsidenti puudutavate luureandmetega tutvuda. Mõlemad veetsid suure osa päevast Valges Majas ja Kapitooliumi künkal teavitamas administratsiooni Soleimani tapmisest ja Iraani vastulöögist. 

Iraan kinnitas esialgsele uurimisele viidates, et lennuki piloodid ei esitanud raadio teel abipalvet ning et lennuk püüdis tagasi lennuväljale pöörduda, kui ta leekides alla sööstis.

Ukraina on öelnud, et peab raketilööki Iraani vastuväidetest hoolimata üheks paljudest õnnetuse võimalikest põhjustest.

Boris Johnson: info viitab Ukraina lennuki allatulistamisele raketiga

Briti peaministri Boris Johnsoni sõnul võib olemasoleva info põhjal öelda, et Ukraina reisilennuki Boeing 737 allakukkumise Iraanis põhjustas rakett. 

Veidi varem oli samasuguse kommentaariga esinenud ka Kanada peaminister Justin Trudeau.

"Olemasoleva infohulga põhjal tulistati lennuk alla Iraani pind-õhk tüüpi raketiga. See võib vägagi olla tahtmatu," märkis Johnson neljapäeval lennuõnnetuse kohta, milles hukkus ka kolm britti. 

Johnson kordas üleskutset kõigile osapooltele kiiresti deeskaleerida pingeid piirkonnas.

"Me teeme tihedat koostööd Kanada ja meie rahvusvaheliste partneritega. Nüüd peab läbi viima täieliku läbipaistva juurdluse," lisas Johnson. 

Peaminister ärgitas ka kiiresti ja lugupidavalt saatma koju lennuõnnetuses hukkunute surnukehad, et nende lähedased saaksid kohaselt leinata. 

Soome ekspert: allatulistamine seletab lennuki süttimist ja pöördumist

Soome sõjaline ekspert peab Ukraina reisilennuki allatulistamist Iraanis täiesti võimalikuks seletuseks juhtunule. 

"Neli aastat vanad lennukid tavaliselt iseenesest alla ei kuku ega taba neid ka mootoririke," ütles neljapäeval uudisteagentuurile STT erukolonelleitnant Juhani Pihlajamaa.

Boeing 737 meeskond ei teavitanud lennujuhte mootoririkkest, kuigi lennukit nähti tagasi pöördumas ja õhus süttimas. 

Kui rakett tabab lennuki esiosa, ei jõua meeskond reageerida, kuid lennuk võib kokkupõrke tagajärjel pöörduda, selgitas Pihlajamaa. 

Alla kukkudes oli Ukraina lennuk nii sügaval Iraani õhuruumis, et USA andmed juhtunu kohta põhinevad Pihlajamaa sõnul tõenäoliselt satelliidi või luurelennuki andmetel, kui Ühendriikidel just ei ole piirkonnas oma pealtkuulamisjaamu või isiklikke allikaid. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: