Ukraina lennuk 176 inimesega pardal kukkus Iraanis alla

{{1578457500000 | amCalendar}}

Ukraina lennufirma Ukraine International Airlines lennuk Boeing 737, mille pardal oli 176 inimest, kukkus veidi pärast õhkutõusmist Iraani pealinnast Teheranist alla, teatas kohalik meedia. Keegi lennukatastroofist eluga ei pääsenud.

Venemaa agentuur RIA Novosti teatas, et kell 5.15 kohaliku aja järgi startinud lennu allakukkumise põhjuseks olevat olnud tehnilised probleemid. Sõltumatut kinnitust sellele Iraani võimude poolt esitatud versioonile seni aga pole.

Lennuk jõudis Flightradari andmeil õhus olla mõned minutid.

Iraani võimude sõnul põhjustas lennuõnnetuse ühes lennuki mootoris lahvatanud põleng. Lennuki piloot kaotas lennuki üle kontrolli ja see kukkus maapinnale, lausus Iraani maantee- ja transpordiministeeriumi pressiesindaja Qassem Biniaz.

"Lennuk süttis pärast allakukkumist põlema," edastas Press TV. Riikliku telekanali eetrisse lastud videost aga paistis, et lennuk süttis põlema juba õhus. 

Lennukis oli mitme riigi kodanikke ja Ukraina president Volodõmõr Zelenski avaldas ohvrite peredele kaastunnet. 

Ukraina välisministri Vadõm Prõstaiko sõnul oli lennuki pardal kodanikke mitmetest riikidest - 82 Iraanist, 63 Kanadast, 11 Ukrainast, 10 Rootsist, neli Afganistanist ja kolm Saksamaalt, vahendasid Unian ja BBC.

Boeing 737-800 on levinud ühe vahekäiguga kahemootoriline reisilennuk, mida kasutatakse lühi- ja keskpikkadeks lendudeks. Iga päev kasutatakse üle maailma tuhandeid seda tüüpi lennukeid. 

Lennuk oli teel Kiievisse ning väidetavalt oli tegu ühe uuema ja tehniliselt paremas korras oleva Ukraina firmale kuuluiva lennukiga.

Lennufirma Boeing esindaja ütles, et nad on teadlikud lennuõnnetusest ja koguvad lisainfot.

Kuigi meedias või sotsiaalmeedias on levitatud erinevaid spekulatsioone, pole praegu mingeid tõendeid või viiteid selle kohta, et Ukraina lennuki juhtum oleks kuidagi seotud sõjalise vastaseisuga Iraani ja USA vahel või mingi terroristliku tegevusega.

Ka Ukraina saatkond Teheranis teatas alguses, et lennukatastroofi põhjuseks oli tehniline rike, mitte terrorism.

Hiljem aga võttis saatkond oma esialgse teate tagasi ning märkis, et varasemad kommentaarid ei olnud ametlikud. Uues avalduses enam tehnilist riket ei mainita.

Küsimusele, kas Ukraina lennukit võis tabada Iraagi poole teel olnud Iraani rakett, vastas Ukraina peaminister Oleksi Gontšaruk üleskutsega vältida spekulatsioone enne ametliku põhjuse väljaselgitamist.

Jüri Luik: mul ei ole andmeid, et lennukit oleks tabanud rakett

Eesti kaitseminister Jüri Luik ütles kolmapäeva õhtul ETV saates "Ringvaade", et tal ei ole andmeid, et lennuõnnetus võiks olla seotud Iraani raketirünnakutega Iraagis asuvatele USA baasidele.

"Seda on väga kiiresti uuritud ja tegelikult ei ole põhjust seostada. Praegune hinnang on ikkagi see, et tegu oli tehnilise rikkega. Ühtegi raketti vähemalt praegustel andmetel ei ole selle lennuki pihta lastud. Eksperdid suudavad seda üsnagi kiiresti hinnata, kas lennuk on alla kukkunud raketi tõttu või tehniliste vigade tõttu," rääkis Luik.

"See on täiesti kahetsusväärne, vapustav, aga tundub, et paralleelne sündmus, millel ei ole nende muude sõjaliste operatsioonidega mitte mingit pistmist," lisas Luik.

Flightradari tviit Teherani lähedal alla kukkunud Ukraina lennukist. Autor/allikas: Flightaradar

 

Ukraina president kinnitas kõigi pardalolnute hukkumist Iraani lennuõnnetuses

Kõik reisijad ja meeskonnaliikmed, kes olid kolmapäeval pärast õhkutõusu Teheranist alla kukkunud Ukraina lennuki Boeing 737 pardal, said surma, kinnitas Ukraina president Volodõmõr Zelenski kolmapäeval. 

"Esiaglsetel andmetel said kõik reisijad ja meeskonnaliikmed surma," kirjutas Zelenski Facebookis Kiievisse teel olnud lennufirma Ukraina International Airlines lennuki kohta. 

"Kohutavad uudised Lähis-Idast. Täna hommikul kukkus veidi pärast õhkutõusu Imaam Khomeini rahvusvahelisest lennujaamast Teheranis lennujaama lähedal alla Ukraina International Airlinesi reisilennuk," kirjutas riigipea.

"Meie saatkond kontrollib informatsiooni selle tragöödia asjaolude ja ohvrite nimekirja kohta. Ma avaldan kõigi reisijate ja meeskonnaliikmete peredele ja lähedastele siirast kaastunnet," lisas Zelenskõi oma Telegrami-kanalil. 

Sotsiaalmeedias leviv video, mis kujutab väidetavalt Ukraina lennuki allakukkumist: 

Zelenski katkestas Omaani-visiidi ja naaseb Kiievisse

Zelenski katkestas seoses Ukraina lennuki allakukkumisega Iraanis oma puhkusevisiidi Omaanis ja naaseb kiirkorras Kiievisse.

"Ukraina president Zelenski katkestas MAU lennuki õnnetusega Teheranis oma Omaani reisi ja naaseb Kiievisse," edastas presidendikantselei Facebookis.

Zelenski palus vältida kontrollimata jutte Iraani lennuõnnetuse kohta

Zelenski palus vältida kontrollimata versioonide edastamist Iraanis alla kukkunud Ukraina lennuki Boeing 737 õnnetuse asjaolude kohta.

"Ma hoian kõiki meetmeid oma isikliku kontrolli all. Palun tõsimeeli kõiki hoiduda spekulatsioonidest ja kontrollimata versioonide esitamisest selle õnnetuse kohta enne, kui tulevad ametlikud teated," kirjutas Zelenski kolmapäeva hommikul Facebookis.

Ukraina riigipea kirjutas ka, et lasi juba valmis panna erilennukid, et hukkunud Teheranist ära tuua. "Välis- ja kaitseministeerium on pannud valmis erilennukid Teherani hukkunute surnukehade järgi saatmiseks, ootame väljalennuks Iraani nõusolekut," kirjutas Zelenski.

Presidendi sõnul valmistab Ukraina välisministeerium parasjagu ette lennuki reisijate nimistuid, need avalikustatakse lähiajal.

"Tuvastame, kes kindlalt lennukisse istus, et ei oleks lahknevusi," märkis ta. 

Peaminister: 9. jaanuarist Ukrainast Iraani ajutiselt enam ei lennata

Ukraina kehtestas ajutised piirangud lendudele Iraani, ütles Ukraina peaminister Oleksi Gontšaruk kolmapäeval. 

"Otsustasime peatada Ukraina lennundusettevõtete lennud Iraani õhuruumis kuni õnnetuse asjaolude selginemiseni. Kohe, kui põhjus selgub, vaadatakse see otsus üle," lausus peaminister teabetunnis. 

Gontšaruk kirjutas Facebookis, et Ukraina lennukitel keelatakse Iraani õhuruumis lendamine alates 9. jaanuari keskööst.

Peaminister rõhutas, et Ukraina peab saama osaleda MAU lennuki allakukkumise põhjuste uurimises. "Me juba teavitasime neid, et Ukraina asjatundjad peavad saama osaleda neis protsessides ja esialgu ei näe me selleks mingeid takistusi," märkis ta. 

Gontšaruki sõnul on Ukraina valmis toimetama hukkunute sugulased Iraani, samuti suunama sinna asjatundjad, kes on juba valmis tööle asuma.

 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: