Teheran ei tunnista lennuki allatulistamist

{{1578630780000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / ZUMA

Iraan vaidlustas neljapäeval kahtlastele stsenaariumidele viidates väited, nagu oleks Teherani lähedal alla kukkunud Ukraina reisilennukit Boeing 737 tabanud eksikombel Iraani rakett.

Iraani valitsus kutsus Kanadat üles jagama oma teavet pärast seda, kui riigi peaminister Justin Trudeau oli rääkinud mitmetest lennuki allatulistamisele osutavatest luureallikatest.

Kolmapäevases õnnetuses hukkus 176 inimest, sealhulgas 63 kanadalast.

Iraani välisministeerium kutsus nüüd erinevalt varasemast oma juurdluses osalema ka USA lennukivalmistajat Boeing.

Kanada andmed võtsid kiiresti üles mitmed lääneriikide liidrid, teiste seas Briti peaminister Boris Johnson. USA president Donald Trump viitas, et Washingtoni ametiisikute hinnangul tabas lennukit üks või mitu raketti.

Lend PS752 kukkus alla vahetult pärast õhkutõusmist Teherani lennuväljalt veidi aega pärast seda, kui Teheran korraldas oma kindrali tapmise eest kättemaksurünnaku USA sõdureid majutavatele Iraagi sõjaväebaasidele.

Teheran kinnitas, et on valmis lubama juurdlusele appi eksperte neist riikidest, kes kaotasid oma kodanikke.

Neljapäeval teatas Iraani juurdlusega liitumisest USA transpordiohutusamet NTSB. Twitterisse postitatud avalduses märkis ametkond, et sai Iraanilt ametliku teate kolmapäeval aset leidnud lennuõnnetuse kohta. "Nagu iga juurdluse puhul, milles NTSB osaleb, ei spekuleeri amet õnnetuse põhjuse üle."

Lennuõnnetuse ohvrite seas oli lisaks 63 kanadalasele 82 iraanlast, 11 ukrainlast, 10 rootslast, neli afgaani ja kolm britti.

NATO peasekretäri sõnul põhjustas Teherani lennuõnnetuse Iraani rakett

NATO peasekretäri Jens Stoltenbergi sõnul ei ole põhjust kahelda lääneriikide teadetes, et Ukraina lennuki kukutas Teheranis Iraani rakett.

"Ma ei lasku meie luureinfo detailidesse, aga mida ma saan öelda, on, et meil ei ole põhjust kahelda teadetes, mida me oleme saanud NATO liitlasriikide pealinnadest," ütles Stoltenberg.

Kanada, Ühendkuningriik, Holland ja ka USA on teatanud, et nende andmeil tulistas reisilennuki ilmselt tahtmatult alla Iraan. Katastroofis hukkus 176 inimest.

Iraan kutsus Boeingu osalema lennukatastroofi uurimises

Iraan kutsus USA lennukitootja Boeingu osalema 176 inimelu nõudnud Ukraina reisilennuki katastroofi uurimises, teatas riigimeedia reedel.

Teheran astus selle sammu pärast mitme lääneriigi liidri väiteid, et lennukit võis kogemata tabada Iraani pind-õhk rakett. Vaid mõni tund enne lennuõnnetust korraldas Iraan raketirünnaku kahele Iraagi baasile, kus paiknevad USA ja koalitsioonijõudude üksused.

"Iraan kutsus nii Ukraina kui Boeingu firma osalema uurimises," tsiteeris riiklik uudisteagentuur välisministeeriumi kõneisiku Abbas Mousavi sõnu. Mousavi lisas, et Iraan on nõus kaasama ka eksperte teistest riikidest, kelle kodanikud õnnetuses surma said.

USA, Kanada, Austraalia ja Briti ametnike sõnul on "väga tõenäoline", et Iraan tulistas kolmapäeva hommikul alla reisilennuk Boeing 737, mis oli teel Teheranist Kiievisse, kuid et tegemist polnud tahtliku sammuga.

Mousavi kutsus neid riike "esitama kõik enda käsutuses oleva info uurimiskomiteele".

USA transpordiohutusamet liitub Iraani lennuõnnetuse uurimisega

USA transpordiohutusamet (NTSB) teatas neljapäeval, et liitub Ukraina reisilennuki allakukkumist Iraanis uuriva juurdlusega.

Twitterisse postitatud avalduses märkis ametkond, et sai Iraanilt ametliku teate kolmapäeval aset leidnud lennuõnnetuse kohta. 

"NTSB on nimetanud ja akrediteerinud esindaja õnnetuse juurdlusse," teatas transpordiõnnetusi uuriv USA institutsioon. 

"NTSB jätkab õnnetusega seotud olukorra jälgimist ja langetab hinnangu, millisel tasemel (Iraani juhitavas) juurdluses osaleda," lisati avalduses. 

"Nagu iga juurdluse puhul, milles NTSB osaleb, ei spekuleeri amet õnnetuse põhjuse üle." 

USA president Donald Trump nimetas allakukkumist kahtlaseks. "See lendas küllaltki karmis piirkonnas ja keegi võis teha vea," lisas USA president. 

Teheran: Iraani saabub Kanada delegatsioon

Kanada delegatsioon suundub Iraani, et aidata uurida Ukraina reisilennuki allakukkumist, teatas reedel Iraani välisministeerium. 

"Iraani ja Kanada välisministeeriumide koostöö alusel on Iraani teel kümneliikmeline Kanada delegatsioon," teatas ministeerium avalduses. 

Meeskond tegeleb lennuõnnetuse "kanadalastest ohvrite küsimustega". 

Ukraina lennufirma Ukraine International Airlines lennuki Boeing 737 pardal oli kolmapäeval 176 inimest, kes kõik hukkusid. 

Kestva juurdluse tulemused "Ukraina, Boeingu esindajate ja vaatlusekspertidega" asjasse puutuvatest riikidest avaldatakse "läbipaistvalt" pärast nende vormistamist, lisati avalduses. 

Iraanil ja Kanadal pole diplomaatilisi sidemeid alates 2012. aastast.

Pompeo: USA on valmis Ukrainat Teherani lennuõnnetuse uurimisel aitama

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles, et ta räägib reedel USA välisministri Mike Pompeoga seoses väidetega, et Ukraina reisilennuki allakukkumise Iraanis põhjustas islamivabariigi tulistatud rakett.

"Raketi versioon ei ole välistatud, kuid seda ei ole veel ka kinnitatud," ütles Zelenski oma Facebooki kontol.

Ta kordas Ukraina taotlust, et Kiiev saaks kogu info, mis on vajalik põhjaliku uurimise läbiviimiseks.

"Meie eesmärk on selgitada välja vaieldamatu tõde," sõnas Zelenski. "Inimelu väärtus on kõrgemal kõigist poliitilistest motiividest."

USA välisminister Mike Pompeo kinnitas hiljem telefonivestluses Zelenskiga, et USA on valmis aitama ja osutama toetust Teherani lähedal juhtunud Ukraina lennuõnnetuse uurimises. 

"Rääkisin Ukraina presidendi Zelenskõiga, et avaldada talle sügavaimat kaastunnet seoses Iraanis alla kukkunud MAU reisi PS 752 lennukis hukkunutega. Me oleme Ukrainaga ja valmis pakkuma uurimisele oma toetust ja abi," säutsus Pompeo reedel Twitteris.

Löfven: teated reisilennuki raketitabamusest on "väga tõsised"

Väited Ukraina reisilennuki allatulistamise kohta Iraani raketiga on väga tõsised, ütles reedel Rootsi peaminister Stefan Löfven. 

Lennuki pardal oli vähemalt kümme Rootsi kodanikku. 

Löfven ütles uudisteagentuurile The Associated Press, et on vestelnud Kanada peaministri Justin Trudeauga, kellega nõustuti, et "see informatsioon suurendab vajadust kiire, täieliku ning läbipaistva juurdluse järgi". 

Asjasse puutuvad riigid peavad saama läbi viia omapoolse uurimise ning võimaldama selle läbipaistvuse, olid Rootsi ja Kanada valitsusjuht üksmeelsed. 

Löfven on rääkinud õnnetusest ka Ukraina presidendiga. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: