TTJA andis käsu Sõnajalgade Aidu tuulikult labad eemaldada

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) tegi esmaspäeval Andres ja Oleg Sõnajala ettevõttele Eleon Green OÜ ettekirjutuse eemaldada Aidu tuuleparki püstitatud tuulikult labad, mis segavad ka mittetöötavas olekus riigikaitse eelhoiatussüsteemi töövõimet.

TTJA on alates 2019. aasta märtsist läbi viinud Aidu tuulepargi järelevalvemenetluse, analüüsinud arendaja poolt esitatud tuulikute mõjuanalüüse, kaalunud kompromissettepanekuid ja tutvunud korduvalt kaitseministeeriumi valduses olevate ohuhinnangutega. Kaitseväe eelhoiatussüsteemi toimimise seisukohalt on jätkuvalt kriitilise tähtsusega, et riigikaitse eelhoiatussüsteemide töövõime oleks tagatud, teatas amet

"Menetluse käigus on saanud selgeks, et oht riigi julgeolekule on reaalne ja see on juba realiseerunud, Aidu tuuleparki püstitatud tuulikud segavad riigikaitseliste eelhoiatussüsteemide tööd ning lisaradari ostmiseni läheb mitu aastat. Kuna riigi julgeolek on esmatähtis ja ükski arendaja pakutud lahendus ei kõrvalda täna ohtu riigi julgeolekule, siis tuleb tuuliku nr 5 küljest maha võtta selle labad," ütles TTJA ehitusosakonna juhataja Kati Tamtik.

TTJA on olnud menetluse ajal Eleon Green OÜ-ga tihedas suhtluses ning arendaja palvel lubanud ehituskeelu ajal teostada ainult tuulikute ohutust tagavaid töid.

"TTJA on käinud pidevalt kohapeal olukorda hindamas ning paraku tuvastanud, et hoolimata TTJA seatud ehitustegevuse keelust, täiendavatest hoiatustest ning sunniraha rakendamisest, on arendaja ehituskeelu ajal jätkanud ehitustöödega, mis seisnevad tuuliku edasi ehitamises, mitte ainult ohutuse tagamises," selgitas Kati Tamtik.

Lisaks näitavad märgid, et arendaja teeb ettevalmistusi tuuliku käivitamiseks, märkis Tamtik.

Mullu 10. septembril tegi TTJA ettekirjutuse, millega keelas Aidu tuulepargis püsitatud tuulikute nr 4 ja 5 ehitamise. Arendaja kaebas ettekirjutuse kohtusse, kuid tänavu 3. veebruaril toimunul kohtuistungil võttis Eleon Green OÜ kaebuse tagasi. See tähendab, et TTJA poolt tehtud varasem ehitustegevuse peatamise ettekirjutus oli kehtiv ning seda ei ole võimalik enam vaidlustada.

Esmaspäeval tehtud ettekirjutusega on endiselt keelatud Aidu tuuliku nr 4 ja 5 edasi ehitamine viisil, mis on vastuolus kaitseministeeriumi poolt kooskõlastatud lahendusega.

"Riigi huvide kaitsmine on valitsusasutuste ülesanne ning antud olukorras on tuulikute ehitustegevusega seatud ohtu riigi julgeolek. TTJA roll ohutusasutusena ongi sellises situatsioonis sekkuda," põhjendas TTJA peadirektor Kaur Kajak.

Aidu tuulepargi teemaplaneeringu ja kaitseministeeriumi kooskõlastuse alusel on lubatud Aidu tuuleparki arendajal püstitada olemasolevast maapinnast kuni 185 m kõrgused Vestas V112 tuulikud.

Eleon Green OÜ on asunud Aidu tuuleparki püstitama umbes 200 meetri kõrguseid tuulikuid, mille alla rajatud umbes 20 meetri kõrgused killustikukuhjad, kuid mille kohta arendajal puudub nõuetekohane dokumentatsioon.

Tuuliku nr 4 ja 5 kõrgus maapinnast on TTJa andmetel 220 meetrit. Planeeritud tuulepark asub riigikaitse eelhoiatussüsteemide tööalas ning seetõttu on tuulikute lubatud parameetrite järgmine olulise tähtsusega, märkis TTJA teates.

Lisaks on TTJA tuvastanud, et püstitatud tuulikud ei vasta nende ehitamise aluseks olnud projektdokumentatsioonile.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: