Aastaid seisnud Aidu tuulepargi ehitus on hoo sisse saanud

Foto: Rene Kundla/ERR

Ida-Virumaal Aidus on hoogustunud mitu aastat kohtuvaidluste tõttu seisnud tuulepargi ehitus. Uue aasta alguseks loodavad arendajad püsti panna ja käivitada 15 uut tuulikut koguvõimsusega peaaegu 70 megavatti.

Sel nädalal hakati Paldiskist Aidusse viima Taani ettevõtte Vestas 4,5-megavatise võimsusega tuulikuid. 15 tuulikut lähevad maksma 95,6 miljonit eurot. Kulud kaetakse pangalaenu ja ühe Saksa investori toel.

"Esimene tuulik peaks olema püsti kolme nädala pärast ja kui ei ole tugevaid tuuli, mis takistaks püstitamist, siis tuulepark peaks olema püsti aasta lõpuks või halvimal juhul jaanuari esimeses pooles," rääkis Aidu tuulepargi rajaja Oleg Sõnajalg.

Erinevalt endisele Aidu põlevkivikarjääri alale püstitatud kahest 3,3-megavatisest Eestis arendatud Eleoni tuulikust sobivad Vestase tuulikud oma kõrgusparameetritelt kaitseministeeriumi kõrguspiirangutega. Eleoni tuulikud on praegu ehituspiirangute all tuleva aasta suveni.

Aidu tuulepargi eestvedajad on teinud tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ametile (TTJA) taotluse, et Eleoni tuulikuid saaks tööle panna uute tuulikutega samal ajal.

"Nende tingimuste kokkuleppimine on täna veel töös. Millised need saavad olema ja mis ulatuses piirangud kaovad, saame kõige varasem kommenteerida ehk järgmisel kuul," ütles TTJA ehitus- ja raudteeosakonna juhataja Priit Pallu.

Kuna omavalitsused saavad tuulikute pealt talumistasu, lootis Lüganuse vallavanem Marja-Liisa Veiser, et arendaja jätkab tuulikute rajamist pärast kaitseväe kõrguspiirangute mahavõtmist.

Tuuleparki on lubatud rajada kuni 30 tuulikut.

"Ehitusload kehtivad kuni järgmise aasta juunini, selle aja jooksul peab olema püstitatud vähemalt 12 tuulikut. Pärast seda, kui kaitseministeeriumi piirangud lõpevad, tuleb taotleda uued ehitusload ja ehitamine saab jätkuda," rääkis Veiser.

Kas ja millal võiks Aidu tuulepargi 17 tuulikule lisa tulla, on tuulepargi eestvedaja Oleg Sõnajala sõnul praegu veel lahtine.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: