Apteegireformi arutanud komisjon jätkab peamurdmist uuel nädalal

{{1581594540000 | amCalendar}}
Foto: Rene Suurkaev/ERR

Ravimiseaduse muutmise eelnõudega tutvunud riigikogu sotsiaalkomisjon otsustas arutelu esmaspäeval jätkata. Keskerakonnal ja Reformierakonnal puudub endiselt ühtne seisukoht, kuidas apteegireformi läbi viia.

Sotsiaalkomisjon tutvus neljapäevasel istungil ravimiseaduse muutmise kolme eelnõuga, millest kaks esitasid sotsiaaldemokraadid ning ühe EKRE fraktsioon ja Jaanus Karilaid Keskerakonnast. 

Peamine erinevus on selles, et EKRE ettepanek lubaks ravimeid maale tuua peale proviisorite ka haiglatel ja perearstidel ning kõik muudatused jõustuksid juba aprillist. Sotsiaaldemokraadid piiraksid seda ringi haiglaapteekidega, laiendaksid proviisoromandi nõuet ja annaksid üleminekuaega neile apteekidele, keda muidu ähvardaks sulgemine. 

Sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder (Keskerakond) ütles, et komisjon otsustas arutelusid eelnõude üle järgmisel esmaspäeval jätkata. Siis otsustatakse ka see, millal ravimiseaduse muutmise eelnõu riigikogu suurde saali saadetakse. 

Riigikogu suurematel fraktsioonidel ehk Reformierakonnal ja Keskerakonnal puudub endiselt ühtsus, kuidas apteegireformiga edasi liikuda.

"Fraktsioon pole seisukohta kujundanud, esmaspäeva hommikul arutame," ütles Mölder ja lisas, et praegusel kujul ta EKRE eelnõu ei toeta, kuid kui seda lugemiste vahel ümber teha, oleks see sümpaatne.

"See haakub põhimõtetega, mille andsime sisse eelmisel aastal. Mis puudub opositsooni eelnõu, siis koalitsioon seda ei toeta," lausus ta.

Signe Riisalo Reformierakonnast tunnistas, et fraktsioonis pooldavad mõned liberaalsemat lähenemist, teised aga eelmises valitsusliidus vastuvõetud apteegireformi.

"Mina toetan seda, et riik on usaldusväärne, apteegireform võiks nii edasi minna ja libisev aeg neile asulatele, kus muidu apteegist ilma jäädaks, on mõistlik," sõnastas ta isikliku seisukoha.

Sotsiaaldemokraat Jevgeni Ossinovski ütles, et kui ravimipoliitika initsiatiivid tulevad rahandusministeeriumist, tekib sellest tulenevalt kahtlus, et nende põhiline ajend ei ole mitte rahvatervis, vaid ettevõtete soov säilitada turupositsiooni.

Sel nädalal on sotsiaalkomisjon apteegireformi käsitlenud kahel korral. Teisipäeval andsid reformi hetkeseisust ülevaate ravimiamet ja sotsiaalminister Tanel Kiik ning arutati selle üle, millistes maakondades tekitaks reform kõige enam probleeme.

Toimetaja: Tõnu Karjatse, Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: