Kõlvart: linn ei saa puuduliku hügieeniga kodutuid ühistranspordist eemaldada

{{1581747600000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Trammid Tallinna liikluses. Autor/allikas: TLT

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul tekitavad puuduliku hügieeniga inimesed ühistranspordis küll ligimestes ebameeldivust, kuid neid ei saa ühistranspordist eemaldada ning probleemi lahendus on hoopis kodutute resotsialiseerumine ühiskonda.

EKRE Tallinna linnavolikogu saadikud Mart Kallas ja Kairet Remmak-Grassmann esitasid linnapeale arupärimise, kus kirjutasid, et inimesed kurdavad Tallinna ühistranspordi räpasuse, täpsemalt räpaste inimeste üle trammides.

"Kodutud, kelle hügieen on puudulik, määrivad istmeid ja levitavad lehka, mis hakkavad teistele reisijatele külge. Eriti probleemseks on hinnatud trammiliine 1,2 ja 4. Kas ja mida on siiani ette võetud, et eemaldada ebapiisava hügieeniga inimesi ühistranspordist?" küsisid linnavolinikud.

Linnapea Mihhail Kõlvart tunnistas kirjalikus vastuses, et tõepoolest võib ühistranspordis tekitada ligimestes ebameeldivust või probleeme nii puuduliku hügieeniga kui ka joobes inimesed.

"Kuid me ei tohiks kunagi unustada, et ka nemad on meie ühiskonna liikmed ning sõltumata inimese sotsiaalsest taustast, on ka temal õigus väärikale ja võrdsele kohtlemisele. Eesmärk ei ole mitte kedagi, veel vähem nõrgemaid, ühiskonnast eemaldada, vaid nende resotsialiseerumine ühiskonda," vastas Kõlvart.

Linnapea sõnul on Tallinna Linnatranspordi AS andnud oma ühissõidukijuhtidele soovitused ja täpsemad juhised, kuidas sellises olukorras tegutseda. Samas tuleb arvestada asjaoluga, et alati ei ole ühissõidukijuhil võimalik tahavaatepeeglite abil hinnata, kas ühissõidukis viibib või sinna on sisenenud puuduliku hügieenija ja/või joobes inimene, sest uutel trammidel on pikkust 31 meetrit. 

Kõlvart märkis, et päevasel ajal on kodututel võimalik kasutada päevakeskuse teenuseid, sealhulgas end seal ka pesta ning saada ka hooajaliselt sobivaid riideesemeid ja jalanõusid.

"Terviseprobleemidega kodututele, kes vajavad ajutiselt majutust, hooldust ja meditsiinilist abi, osutatakse varjupaigateenust ööepäevaringselt," selgitas Kõlvart ja lisas, et kodutute öömaja päeval avatuna hoidmine pole tema hinnangul siiski otstarbekas.

Boroditš: bussijuht ei pea olema turvamees

Tallinna Linnatranspordi AS-i juhatuse esimees Deniss Boroditš ütles ERR-i venekeelsele portaalile, et ühistranspordi juht ei pea tegutsema turvamehena.

"Juhil tuleb ennekõike bussi, trammi või trolli juhtida ja sõiduplaanist kinni pidada, aga mitte täita turvamehe rolli," lausus ta. "Samas pole kodutute probleem ainulaadne, vaid eksisteerib kogu maailmas ning selle lahendamiseks ei ole kuldvõtmekest. Jah, paljudes linnades on otsustatud, et reisijad lubatakse sõidukisse esiukse kaudu, kuid meil, eriti tipptunnil, on see võimatu."

Boroditš lisas, et Tallinna Linnatranspordil on leping turvafirmaga, kes reageerib ühistranspordis juhtunud konfliktidele. Kui juht märkab agressiivset või räpaselt riietatud sõitjat, võib ta kutsuda turvamehed, kes soovimatu isiku ühistranspordist ära viivad. Täielikult selliseid sõitjaid aga isoleerida ei saa.

"Ta visatakse ühest trammist välja, ta istub järgmisele ja läheb edasi," tõdes ta.

Boroditši hinnangul on vale juhte süüdistada ning ka kaassõitjate roll võiks olla suurem. Probleemi lahendamisena pani ta ette laiendada munitsipaalpolitsei õigusi, et nad saaksid regulaarselt ühistransporti soovimatute isikute tuvastamiseks kontrollimas käia.

Toimetaja: Urmet Kook, Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: