Euroopa Komisjon: piiride sulgemine ei tohi jätta inimesi hätta ega seada ohtu kaubavedu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ursula von der Leyen.
Ursula von der Leyen. Autor/allikas: Etienne Ansotte (Euroopa Komisjon)

Euroopa Komisjon soovib, et koroonaviiruse tõttu Euroopa Liidu sisepiiridel rakendatavad erakorralised liikumispiirangud ei jätaks inimesi piiril hätta ning et need ei seaks ohtu ka kaupade ja teenuste liikumist ühtsel turul, sest see on ainus võimalus vältida meditsiinivarustuse ja toidu puudust.

Komisjon tutvustas piiridel tegutsemise juhtnööre Euroopa Liidu tervise- ja siseministrite ühisel videokonverentsil esmaspäeva hommikul. Juhiste kohaselt tuleb koroonaviiruse riskiga inimestele tagada vajalik meditsiiniline abi. Seda riigis, kuhu ta saabub või riigis, kust ta tuleb.

Tervisekontroll on võimalik ka ilma sisepiiride sulgemiseta.

Komisjoni soovitusel ei tuleks haigete inimeste riiki sisenemist keelata, vaid neile tuleks pakkuda vajalikku meditsiiniabi. Piirikontrolli sisseseadmisel tuleks vältida suuri kogunemisi, näiteks pikki järjekordi, mis omakorda suurendavad viiruse levitamise riski.

Riigid peaksid omavahel koordineerima, et inimeste tervist kontrollitaks ainult ühel pool piiri. Liikmesriigid peavad alati vastu võtma oma kodanikke ja elanikke ning võimaldama teiste riikide elanike liikumist koju.

Riigid võivad nõuda reisijatelt eneseisolatsiooni. Liikmesriigid peavad lihtsustama ka piirialade töötajate liikumist ja seda mitte üksnes tervishoiu- ja toiduainete sektoris.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ütles, et kaupade ja teenuste liikumine ühtsel turul on ainus võimalus vältida meditsiinivarustuse ja toidu puudust.

"See ei ole ainult majandusküsimus, ühtne turg Euroopa solidaarsuse võtmevahend," ütles von der Leyen.

Kontrollimeetmed ei tohiks katkestada tarneahelaid. Liikmesriigid peaksid kaubavedudele prioriteetse ehk n-ö rohelise rea tagama. Samuti peab tagama transporditöötajate turvalise liikumise ja kaupadelt ei tohi nõuda täiendavaid sertifikaate, kuivõrd ei ole tõendeid, et viirus leviks näiteks toiduga.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: