Eesti sulgeb piirid välisriikide kodanikele

{{1584229740000 | amCalendar}}
Foto: Sergei Stepanov

Valitsus otsustas kabinetinõupidamisel koroonaviiruse leviku tõkestamiseks ajutiselt piirata Schengeni sise- ja välispiiri ületamist ning taastada 17. märtsist piirikontrolli, mis sisuliselt tähendab väheste eranditega sisenemise keeldu välisriikide kodanikele.

Üle südaöö läinud nõupidamisel toetas valitsus eriolukorra juhi, peaminister Jüri Ratase korraldust, millega täpsustati riigipiiri ületamise korda.

"Valitsus otsustas koroonaviiruse leviku peatamiseks ja meie kõigi tervise kaitseks taastada ajutiselt piirikontrolli kogu riigipiiri ulatuses," ütles peaminister Jüri Ratas pressiteate vahendusel.

"Loomulikult saavad riiki endiselt naasta kõik Eestimaa elanikud ning nende lähisugulased. Samuti tagame ka vajaliku kauba- ning toorainetranspordi, kui vedajatel puuduvad haiguse sümptomid," täpsustas peaminister.

"Eestis on piisav toiduvaru, nii kaupluste ladudes kui riigi tagavarades. Seepärast pole põhjust muretseda toiduainete ja esmatarbekaupade puudujäägi pärast. Mõistlik on poes osta korraga jätkuvalt nii palju kui vaja."

Eestisse pääsevad edaspidi vaid Eesti kodanikud ja Eesti elamisluba või elamisõigust omavad Eesti elanikud, sh nn halli passi omanikud. Samuti need välisriigi kodanikud ning need välismaalased, kelle pereliige elab Eestis.

Riiki pääseb rahvusvahelist kaubavedu (sh toidu- ja meditsiinikaupade vedu) teostav transport. Lisaks ka elutähtsat teenust osutavad inimesed, näiteks kütusetarnijad.

Eesti riiki tohivad transiitkoridorina läbida välismaalased, et jõuda oma koduriiki, juhul kui neil ei ole COVID-19 haigusnähte.

Reinsalu: sisenemine välisriikide kodanikele on keelatud

Välisminister Urmas Reinsalu lisas, et 17. märtsist on Eesti Vabariiki sisenemine välisriikide kodanikele keelatud.

"See tähendab, et Eesti sulgeb piirid. Sel reeglil on rida praktilisi erandeid, nagu näiteks autovedajad ning Eesti elanike sugulased. Sel piirangul on üks eesmärk: kaitsta rahvatervist ja takistada viirust levimast. Eesti kodanike riiki sisenemisele ning Eesti kodanike ja välismaalaste riigist lahkumisele mingeid keelde ei seata. Kõik külalised on Eestisse oodatud pärast seda, kui viirusest võitu saame ning piirang tühistatakse," märkis Reinsalu.

Reinsalu ütles pühapäeval "Vikerhommikus", et valitsus pidi piiride sulgemise otsuse tegema, sest täna levib viirus Euroopas väga kiiresti paljudes piirkondades ning ei saa enam öelda, et ühtedest piirkondadest tulevad inimesed on turvalised ja teised on nakatunud.

Mõned erandid välismaalastele siiski säilivad - Eestisse pääseb ka olulise eraelulise põhjusega, näiteks matuste ajaks.

"Tähtis on rõhutada, et Eesti kodanike ja alaliste elanike riiki sisenemist piiratud ei ole. On üks põhimõte – kõik isikud, kes 17. märtsist alates Eesti riiki naasevad, neil on kohustus olla kaks nädalat kodus karantiinis. See on üldpõhimõte (ükskõik mis riigist naaseb). Selle kohta ka siis, kui piirikontroll rakendub, võetakse inimestelt allkiri, et nad on sellest kohustusest teadlikud," ütles Reinsalu.

Reinsalu sõnul töötatakse piiriületuse protseduurid välja pühapäeval-esmaspäeval.

Piiride sulgemisest on teatanud mitmed Euroopa riigid ja see võib jätta välismaal viibivad Eesti kodanikud hätta. Reinsalu sõnul ei saa praegu öelda, et kõik lennud on katkestatud, kuid iga tund võib naasejale olla kriitilise tähtsusega.

"Teada on, et rahvusvahelisi lende hakatakse kiskuma maha, ja need on lennud, mis sõidavad rahvusvahelistesse transiitjaamadesse, kus võib tekkida meie inimestele lõksujäämise oht. Me prognoosime seda, et olukord läheb kehvemaks. Kui inimesed soovivad jõuda Eestisse tagasi lähemas tulevikus, siis on mõistlik kasutada praegust ajaakent, sest see ajaaken prognooside järgi muutub lähemate päevadega ahtamaks," ütles Reinsalu.

Piiriületuse reeglid alates 17. märtsist:

Siseminister Mart Helme selgitas pühapäeval pressiteate vahendusel, et inimestel palutakse jääda Eestisse ja mitte reisida. "Teise riiki minnes võib jääda karantiinipiirkonda ning koju pääsemine on väga raske ja kohati võimatu. Eestisse on alates teisipäevast, 17. märtsist õigus tulla kõikidel Eesti kodanikel ja elanikel, sh tähtajalise elamisloa või -elamisõigusega isikutel," selgitas siseminister Mart Helme.

Reisidokumentide kontrollimise kõrval kogutakse jätkuvalt kogu info piiriületajate teekonna, terviseseisundi ning võimalike kokkupuudete kohta nakkusohtlike inimestega. Piiri ületamisel on nõutav kehtiva isikutunnistuse olemasolu. "Erinevate piirangute järgimisel võib olla vajadus tõendada oma isikut. Seetõttu kutsun kõiki üles kandma kaasas isikut tõendavaid dokumente ka Eesti sisesel liikumisel," märkis Helme.

Riiki pääseb rahvusvahelist kaubavedu, sh toidu- ja meditsiinikaupade vedu teostav transport. Lisaks ka elutähtsat teenust osutavad inimesed, näiteks kütusetarnijad. Eesti riiki tohivad transiitkoridorina läbida ka välismaalased, et jõuda oma koduriiki, juhul kui neil ei ole COVID-19 haigusnähte. 

Välismaalased, kes töötavad Eestis viisaga või viisavabalt, pärast 17. märtsi Eestisse tagasi ei pääse. Juhul kui nad juba viibivad Eestis, siis on neil võimalik Eestis edasi olla või soovi korral riigist lahkuda.

"Juhul kui inimestel, kellel on õigus Eestisse siseneda, on haigusnähud, suunatakse kergemate haigusnähtudega inimene Eestisse sisenemisel kodusele ravile ning raskemate haigusnähtude puhul haiglaravile. COVID-19 kahtlusega ja diagnoosiga inimestel on kohustus järgida isolatsiooni tingimusi," rääkis siseminister.

Selline isolatsioon tähendab, et inimene peab olema 14 päeva tubastes tingimustes nii, et ta ei puutu teiste inimestega kokku. Kui temaga viibivad samades ruumides koos ka teised, peavad ka nemad isolatsiooni jääma. Raskete haigusnähtude puhul on inimesed haiglaravil.

"Isolatsioonis viibivatel inimestel soovitan suhelda oma sõprade ja tuttavatega telefoni või interneti teel ning paluda abi, et tuua neile vajalikke kaupu. Arvestada tuleb, et kaubatooja ei tohi isolatsioonis viibijatega kokku puutuda. Olukord on ebamugav, kuid loodan inimeste mõistvale suhtumisele. Haigusnähtudega inimeste isolatsioon on vajalik, sest nii on edasise nakatumise võimalus väiksem," ütles siseminister.

Põhimõtted Eestisse sisenemisel alates 17. märtsist 2020:

Eestisse saavad tulla Eesti kodanikud ja Eesti elanikud, sh tähtajalise elamisloa või -õigusega isikud:

·        Eesti kodanikud, kellel on Eesti kodaniku pass;

·        Eesti kodanikud, kellel on Eesti ID-kaart;

·        Euroopa Liidu kodanikud, kellel on Eesti ID-kaart;

·        kellel on Eesti välismaalase pass (hall pass);

·        välisriigi kodanikud, kellel on Eesti elamisloa kaart. Näiteks:

o   kes õpivad Eesti kutsekoolis või kõrgkoolis

o   kes töötavad Eestis

o   kelle abikaasa on Eesti kodanik või Eesti elanik

o   kellel on Eestis ettevõte

Eestisse ei lubata inimesi, kes:

·        tulevad Eestisse viisavabalt, Schengeni viisaga või Eesti viisaga:

o   Eestisse lühiajaliselt töötama;

o   turismireisile, näiteks Tallinna vanalinna vaatama;

o   sugulasi või tuttavaid külastama.

Eestisse saavad tulla üksnes ilma haigusnähtudeta välismaalased, kes on:

·        seotud vahetult kauba ja tooraine transpordiga, näiteks autojuhid ja kaubalaadijad;

·        osutavad tervishoiuteenuseid või muid hädaolukorra lahendamiseks vajalikke teenuseid;

·        Eestis asuvate välisriikide diplomaatiliste esinduste või konsulaarasutuste töötajad või nende perekonnaliikmed või rahvusvahelise sõjalise koostöö raames Eestisse saabuvad välismaalased. 

Erandina võib Politsei- ja Piirivalveamet lubada Eestisse tulla ilma haigusnähtudeta välismaalase, kelle:

·        otsejoones alaneja sugulane (st vanemad ja nende eellased) või üleneja sugulane (lapsed ja nende järglased) või abikaasa on Eesti kodanik või kellel on Eesti ID-kaart või elamisloa kaart;

·        riiki lubamine on põhjendatud erandkorras, näiteks kui viisaga ema ja laps on erinevates riikides.

Välismaal hätta jäänud kasutagu konsulaarabi telefoni

Piirikontrolli puhul kontrollitakse nii reisidokumente kui ka haigusnähtude esinemist.

Piirikontroll taastatakse 17. märtsist 2020. Kabinetinõupidamisel toetati nõuet, et samast kuupäevast peavad kõik Eestisse sisenejad jääma kaheks nädalaks isolatsiooni. Riik hoiatab ka teistesse riikidesse reisimise eest, sest seal võib sattuda karantiini.

Riigist väljumise keeldu ei kehtestatud.

Riigipiiri ületamise ajutine piirang kehtib kuni selle piirangu muutmiseni ning selle vajalikkust hinnatakse hiljemalt iga kahe nädala järel.

Kui Eesti elanikel tekib reisilt koju pöördumisega probleeme, siis tuleks helistada konsulaarabi hädaabitelefonil +37253019999 (24h).

Korralduse piirikontrolli kogu riigipiiril taastamise kohta kinnitab valitsus pühapäeval toimuval e-istungil.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: