BENU: apteegireformi jõustumine tuleks peatada vähemalt eriolukorra lõpuni ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1584517920000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Apteek. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

BENU Apteek Eesti OÜ tegi valitsusele ja ravimiametile ettepaneku peatada ajutiselt apteegireformi lõplik jõustumine vähemalt eriolukorra kehtivuse perioodiks. Proovisorite koda peab BENU ettepanekut vastutustundetuks ja küüniliseks.

"Oleme seisukohal, et praeguses äärmiselt keerulises ning erakorralises eriolukorras apteegireformi lõplik jõustamine ei ole vastutustundlik ning seab ohtu rahva tervise kaitse apteegiteenuse katkemise või olulise vähenemise tõttu. Palume analüüsida võimalusi kiiremas korras lahenduste leidmiseks, et ajutiselt peatada apteegireformi lõplik jõustumine vähemalt eriolukorra kehtivuse perioodiks," kirjutasid BENU Apteek Eesti OÜ juhatuse liikmed Kaidi Kelt ja Krister Tamm.

Peaminister Jüri Ratasele, sotsiaalminister Tanel Kiigele ja ravimiameti peadirektor Kristin Raudsepale saadetud kirjas märgivad BENU juhid, et näevad koroonaviiruse pandeemilise levikuga seoses äärmiselt tõsiseid ja suuri riske apteegiteenuse osutamise katkemisele ning elanikkonna ravimitega varustatuse tagamisele.

"Selle riski tõenäosus on kordades suurem, kui apteegireform täies mahus rakendub 1. aprillil ning apteegiteenuse osutamine killustub paljude väikeste ettevõtjate vahel," märgivad BENU juhid.

Kelt ja Tamm leiavad, et koroonaviiruse kiire levik võib ettearvamatul moel mõjutada proviisorühingutele üle antavate apteekide võimekust jätkata teenuse osutamist koheselt alates 1. aprillist. Probleemiks võivad kujuneda apteekide tegevuslubade üleandmisega ning töökorralduse praktilise ümberkorraldamisega tõusetuvad teemad.

"Näiteks, kui haigestuvad või pannakse karantiini olulised isikud apteegiteenuse IT-lahenduste pakkujate (kassaprogrammide pakkujad jms), ravimiameti toimingute menetlejate jt seas, ei ole praktiliselt võimalik kõigi apteegiteenuse osutamiseks vajalike süsteemide õigeaegne üleminek ja toimimine. Nii võib tekkida tõsiseid probleeme IT-lahenduste toimimise tagamisel apteekide üleandmise käigus (ühendused retseptikeskusega, pankadega jms)."

BENU juhtide hinnangul ei ole ka võimalik kiiresti ja operatiivselt reageerida ning lahendada haigestunud apteekrite asemele teistest apteekidest asendustöötajate leidmise küsimust, ravimite nn sisendkäibe korraldamist erinevate apteekide vahel, et tagada ebatavaliselt suurenenud nõudlusega olukorras piisav sortiment ravimeid kõigis apteekides jne.

"Sellised toimingud on võimalikud BENU Apteek Eesti OÜ-le kuuluvate apteekide vahel ehk nn tsentraalse haldamisega ketis, kuid võimatu või äärmiselt keeruline väikeste proviisorühingute vahel."

Proviisorite koda: BENU ettepanek on küüniline

Eesti Proviisorite Koja juhatuse esimees Karin Alamaa-Aas hindas BENU ettepanekut kasutada eriolukorda apteegireformi tagasipööramiseks vastutustundetuks ja küüniliseks.

"Nagu ravimiamet selgelt ütles, koroona seadust ei muuda. Meile teadaolevalt on apteekide uued omanikud enamasti apteegis seni töötanud proviisorid-juhtajad ning enamasti jääb samaks nii arvutiprogramm, töötajad kui kogu ümbritsev. Ravimiamet on teada andnud oma valmidusest taotlusi kiirkorras menetleda. Taotluste menetlemiseks ei ole vaja füüsilist kontakti, tänu sellele, et meil on hästi toimiv e-riik saab kõik asjad korda ajada suheldes läbi erinevate kanalite, mida mööda haigus ei levi," sõnas Alamaa-Aas.

Proviisorite koja juht avaldas arvamust, et olukord paneb proovile apteekrite probleemide lahendamise võimekuse, kuid ta on kindel, et sellega tullakse toime.

"Muidugi langeb suur raskus apteegi juhatajatele, tuleb vastutada nii töötajate kui patsientide eest, kuid õppinud inimestena nad teavad kuidas antud olukordades käituda. See ongi meie töö, tagada ravimiabi erinevates olukordades. Kindlasti peab ja ka aitab ravimamet, terviseamet ja riik vahendite ja nõuga niipalju kui võimalik. Meil on väga tublid proviisorid ja farmatseudid, kellele on pandud praegu tohutu vastutus ja raskus, kuid me saame hakkama, selles ei pea kahtlema!"

Alamaa-Aas lisas, et koroonaviirusesse haigestumise vastu pole praegu keegi enam kaitstud ja apteekrid on siin selgelt eesliinil.

"Seda vastutustundetum ja küünilisem on praegu suure apteegiketi poolt hakata kasutama eriolukorda apteegireformi tagasipööramiseks. Küll on praeguse kriisi taustal hakatud koguma reservi apteegis mittetöötavatest proviisoritest ja farmatseutidest, et apteegid haiguspuhangust hoolimata avatud püsiksid."

1. aprillist jõustuv apteegireform lahutab ravimite hulgimüüjad ja apteegikettide omanikud.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: