Türgi droonid hävitasid Liibüas kolm venelaste õhutõrjesüsteemi

GNA ja türklaste poolt hõivatud Pantsiri süsteem Tripolis.
GNA ja türklaste poolt hõivatud Pantsiri süsteem Tripolis. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/Mahmud Turkia

Türgi relvastatud droonid Bayraktar TB-2 hävitasid Liibüas vähemalt kolm Vene päritolu moodsat õhutõrjesüsteemi Pantsir S-1, teatas väljaanne Asia Times.

Droonid on Liibüa rahvusvaheliselt tunnustatud valitsuse ehk GNA käsutuses, kuid neid opereerivad türklased.

Türgi on varjatult toetanud GNA-d ning varustanud neid ÜRO reeglite vastaselt relvadega ja saatnud appi 1500 sõdurit ja muud abipersonali võitluses väepealik Khalifa Haftari vägede vastu.

Asia Timesi teatel on Türgil olnud lahingutes viimastel päevadel suur mõju - Haftari sunniti loobuma Tripoli vallutamise katsest ning tema väed sunniti taganema. Haftar on viimastel päevadel kaotanud ka oma tähtsaima lennujaama al-Watiyas.

Haftari vägesid toetavad Egiptus, Araabi Ühendemiraadid (AÜE) ja Venemaa. Teadete järgi on Venemaa pärast Haftari vägede taganemist sekkunud oma hävitajatega, et vältida totaalset kaotust. Lennukid, mis olid väidetavalt SU-24-d ja MIG-29-d, saadeti Liibüasse Süürias asuvast õhubaasist.

Türgi on vastukaaluks korraldanud Vahemerel suured õhuvägede õppused, et Venemaad edasiste sammude eest hoiatada, kirjutab Asia Times.

Türklaste salajased relvasaadetised GNU-le on pälvinud ka teiste riikide tähelepanu ning üks keelatud saadetisega laev peeti kinni prantslaste poolt.

Suurim edu on türklasi saatnud Bayraktari droone kasutades. Need on lahinguvõimetuks muutnud vähemalt kolm Pantsiri õhutõrjesüsteemi, mis saadeti Haftarile Ühendemiraatide poolt, kes omakorda ostsid need venelastelt.

3. märtsil tegi üks Bayraktar kahjutuks Süüria armeele kuuluva Pantsiri Idlibi provintsis, 11. märtsil hävitas türklaste droon samas piirkonnas teisegi Pantsiri, kirjutab Asia Times.

Suurim rünnak droonidega toimus 18. mail Tripolis asuva al-Watiya õhubaasi vastu, kui Bayraktarid hävitasid vähemalt kolm pommikindlaks peetud betoonangaari, kus hoiti kahte Pantsiri süsteemi. Üks õhutõrjesüsteemidest hävines täielikult, teine langes tõenäoliselt türklaste kätte.

Pole teada, miks Pantsire õhubaasis angaarides hoiti ning neid ei kasutatud baasi kaitsmiseks. Üks võimalus on, et Haftaril pole kedagi, kes oskaks neid õhutõrjesüsteeme juhtida.

Pantsir S1 süsteem võeti Venemaa relvajõududes kasutusele 2012. aastal. Süsteem kasutab nii õhutõrjerakette kui suurtükke.

Ühendemiraadid on väidetavalt hankimas 50 Pantsiri süsteemi. Erinevalt venelastest ei kasuta AÜE Pantsiri transportimiseks Ural 5323 veokeid, vaid Saksamaal toodetud MAN SX masinaid, kirjutas Asia Times.

Liibüa valitsusväed hõivasid Haftarilt kontrolli kolme laagri üle

GNA-le lojaalsed väed teatasid laupäeval, et on haaranud kontrolli väepealiku Khalifa Haftari sõdurite kolme kasarmu üle pealinnast lõunas, vahendas AFP-d BNS.

"Meie väed on saanud tagasi kontrolli Yarmouki, Hamza ja Al-Sawarikhi laagrite üle" Tripolist lõunas, ütles GNA vägede pressiesindaja Mohamad Gnounou.

Avalduse järgi on Haftari väed taganemas ja GNA on asunud neid jälitama. Haftari väed väiteid ei kommenteerinud. 

Khalifa Haftari väed, mis kontrollivad alasid Ida-Liibüas, hõivasid need sõjaväelaagrid 2019. aasta oktoobris pärast seda, kui ta algatas pealetungi Tripoli vallutamiseks. 

Mitme päeva eest teatas Haftari vägede pressiesindaja Ahmad al-Mesmari, et sõdurid taganevad mitmelt positsioonilt Tripoli lähistel. Tegemist on vägede "ümbersuunamisega", ütles ta. 

Aprillis tõrjusid GNA väed, keda toetab Türgi, Haftari kahest rannikulinnast Lääne-Liibüas. Esmaspäeval teatati strateegiliselt olulise õhuväebaasi hõivamisest. 

Lahingud Tripoli pärast on nõudnud sadade inimeste elud ja oma kodudest on pidanud lahkuma üle 200 000 inimese. 

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: Asia Times, AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: