USA esitas Briti võimudele ametliku palve prints Andrew küsitlemiseks Epsteini pedofiiliauurimises

Prints Andrew koos oma tütre printsess Beatrice'iga kuninganna Elizabethi 90. sünnipäeva jumalateenistusel St Pauli katedraalis Londonis.
Prints Andrew koos oma tütre printsess Beatrice'iga kuninganna Elizabethi 90. sünnipäeva jumalateenistusel St Pauli katedraalis Londonis. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Ameerika Ühendriikide justiitsministeerium on saatnud Briti valitsusele ametliku palve prints Andrew küsitlemiseks seoses USA miljardäri Jeffrey Epsteini pedofiiliavõrgustiku uurimisega.

USA võimude samm tähendab seda, et Epsteini sõbraks peetav Yorki hertsog on esmakordselt kaasatud kriminaaluurimisse, kirjutas Briti kõmuleht The Sun. Briti trooni troonipärilusjärjestuses kaheksandal kohal olev prints on seni keeldunud suhtlemast New Yorgi prokuröridega, kes uurivad Epsteini aastaid kestnud alaealiste tüdrukute kupeldamise võrgustikku.

Seni oli Andrew'd peetud ainult Epsteini ohvite süüdistuste prominentseks märklauaks, kelle vastu on süüdistusi esitatud tsiviilkohtus. Nii on väitnud näiteks praeguseks 36-aastane Virginia Roberts Giuffre, et on olnud prints Andrew'ga aastatel 2001 ja 2002 kolmel korral vahekorras, neist kahel juhtumil oli ta veel alaealine. Andrew (60) on need väited tagasi lükanud.

Praegu on aga USA justiitsministeerium panuseid dramaatiliselt tõstnud, minnes Buckinghami paleest mööda ning esitades vastastikkuse õigusabi lepingu (MLA) raames oma palve otse Briti siseministeeriumile. Selle alusel tehakse teisele riigile palveid ainult kriminaaluurimiste raames, märgib The Sun. Õigusabipalve tähendab, et Andrew, kes on seni kategooriliselt eitanud igasugust vääriti käitumist, peab lähikuudel Briti kohtu ette ilmuma.

USA palve tähendab suuremat survet printsile tunnistuste andmiseks ja ka Briti valitsusele uurimise abistamiseks.

The Sun tõdeb siiski, et Briti valitsus ei ole USA palve osas veel otsust teinud ning anonüümne infoallikas ütles lehele, et ilmselt ei tea sellest ka Andrew, kuna selliseid palveid hoitakse avalikkuse ees salajas.

"Aga see on USA poolt tohutu (tähtsusega - toim.) teade oma kavatsustest ja toob Andrew kriminaaluurimisse," märkis allikas.

Lisaks tähendab selline samm ka diplomaatilist õudusunenägu kahe riigi suhetes. "Aga justiitsministeerium ei tee selliseid otsuseid kergekäeliselt, eriti veel siis, kui asi puudutab Briti kuningaperekonna tähtsaid liikmeid," ütles allikas lehele.

USA ja Briti valitsuse 1994. aasta kokkuleppe kohaselt võib printsi jaoks asi edasi areneda kahte teed mööda.

Esimesel juhul, mida kasutatakse tüüpiliselt kuritegude tunnistajate puhul, palutaks printsil vabatahtlikult vastata küsimustele ja esitada kirjalik tunnistus. Oluline on ka see, et sellisel juhul ta ei pea andma tunnistusi vande all.

Teisel juhul, mis The Suni puhul olevat tõenäolisem, kuna USA prokurörid on vihased Andrew soovimatuse üle uurimist aidata, peaks aga kuninganna Elizabeth II kolmas laps andma kirjalikult või suuliselt tunnistusi Londonis Westminsteri kohtus vande all. Kui ta sellest aga keeldub, võidakse teda sundida kohtukutsega isiklikult kohale tulema, kusjuures USA justiitsministeeriumi juristid saavad õiguse teda küsitleda. Erinevalt kuningannast ei ole prints Andrew'l kohtuliku uurimise suhtes puutumatust.

Andrew tutvus Epsteiniga 1999. aastal ning on väidetavalt peatunud korduvalt USA miljardäri valdustes ning osalenud tema erapidudel. Giuffre on kinnitanud ka, et Andrew osales ka Epsteinile kuuluval saarel peetud orgias koos kaheksa neiuga.

Eelmise aasta juulis pedofiiliasüüdistustega vahistatud Epstein suri sama aasta augustis 66-aastasena vanglas kahtlastel asjaoludel.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: