Keskerakonnale tehtud 50 000-eurose annetuse osas alustati kriminaalasi

Tuvastamaks Keskerakonnale annetatud 50 000 euro päritolu ja annetuse tegemise motiive, alustas riigiprokuratuur erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) kuriteoteates kajastatud info alusel kriminaalmenetlust.

Kriminaalmenetlus on alustatud uurimaks, kas Jana-Helen Juhaste on Keskerakonnale teadlikult teinud keelatud annetuse. Esialgsetel andmetel annab Juhastet puudutav teave – sealhulgas teave tema ametlike sissetulekute kohta – põhjuse raha päritolus kahelda ning vaid kriminaalmenetlusega saab selgitada, kas Juhaste annetas Keskerakonnale enda või kellegi teise raha ning milline on annetatud raha täpne päritolu, teatas prokuratuur

Juhtiva riigiprokuröri Taavi Perni sõnul kellelegi kahtlustust esitatud ei ole.

"Me kontrollime kriminaalmenetlusega, kas Jana-Helen Juhaste annetas teadlikult Keskerakonnale kellegi teise raha. Kui uurimisega selgub, et see nii oli, tuleb menetlejatel välja selgitada ka see, kas erakond oli teadlik raha tegelikust päritolust ning kas ka erakonda on alus kahtlustada kuriteos – keelatud annetuse vastuvõtmises," ütles Pern.

 "Erakondade rahastamine peab olema aus ning läbipaistev, vastuvõetud annetuste tegemise motiivid ei tohi olla muus kui tõelises soovis erakonda toetada. Kuigi erakonnaseadus ei sea erakondadele neile laekunud raha päritolu kontrollimiseks ehk nii karme kohustusi, kui mõnes muus valdkonnas tegutsejatele näiteks rahapesu tõkestamiseks mõeldud õigusaktidega, saaksid ka erakonnad mõelda sellele, millisel viisil toimub tõhus kontroll annetuse üle," lisas Pern.

Menetlust viib riigiprokuratuuri juhtimisel läbi keskkriminaalpolitsei.

ERJK saatis annetuse materjalid prokuratuurile uurimiseks mai lõpus, sest kahtlustas tankisti kasutamist.

ERR kirjutas aprillis, et Keskerakond kogus esimeses kvartalis rahalisi annetusi 108 705 eurot, sellest 50 000 eurot annetas vähetuntud ettevõtja Jana-Helen Juhaste.

Korb: kontrollime edaspidi annetusi tähelepanelikumalt

Keskerakond on teinud juhtumist omad järeldused ja edaspidi hakkavad suuremaid annetusi hindama erakonna finantskomisjoni liikmed, et kõrvaldada kõik vähegi võimalikud kahtlused nende läbipaistvuses, ütles Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb neljapäeval.

"Prokuratuuri otsus menetluse alustamiseks oli pärast avalikkuses tõstatunud küsimusi ootuspärane ning me teeme juhtumi kiireks lahendamiseks nendega igakülgset koostööd. Kahtluste uurimine ja erakondade rahastamise läbipaistvuse tagamine on nii Keskerakonna, kõigi teiste erakondade kui ka avalikkuse huvides," ütles Korb.

Peaminister Jüri Ratas ütles neljapäeval, et temale ja erakonnale teadaolevalt pole selles annetuses midagi kriminaalset. "Keskerakond oleks pidanud tegelema tausta kontrollimisega paremini, kuid meil poleks olnud rohkem seaduslikke võimalusi, et teha rohkem, kui me oleme," ütles Ratas.

Ratas märkis, et Keskerakond teeb prokuratuuriga koostööd, et jõuda võimalikult kiire lahenduseni. "Keskerakond on antud juhtumist oma järeldused teinud ja peab pingutama, et kõik kahtlused eos kummutama," lausus ta.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: