Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb tagasi ei astu

{{1591866120000 | amCalendar}}

Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb ütles, et ei astu ise Keskerakonna rahastamisskandaali tõttu ametist tagasi, aga kui erakonna juhatus peaks seda soovima, siis ta teeb seda.

Erakondades on peasekretär üks võtmeisikuid, kes rahaliste annetuste ja erakonna rahaasjadega laiemalt tegeleb. Korb ütles neljapäeval, et ei saa väita, et tema peasekretärina midagi ei teinud seoses 50 000 euro suuruse annetusega, mis Keskerakonnale tehti ja mille tõttu riigiprokuratuur algatas kriminaalasja.

"On olemas kriteeriumid, millised peavad annetused olema. See peab olema tehtud Eesti kodaniku poolt ja tema kontolt. Kõik need asjad olid täidetud ja annetus vastas kõikidele seaduse normidele. Kas ma jätkan ametipositsioonil? Töötan nii kaua, kui mind usaldab juhatus. Minu tagasiastumine olukorrale selgust juurde ei anna. Aga selle üle arutatakse juhtkonnas, mis edasi saab. Kui on selgus, siis tulevad otsused," ütles Korb.

Keskerakonna aseesimees Mailis Reps ütles, et kindlasti hakkab teemat arutama Keskerakonna juhatus.

"Kas Korb oleks pidanud kohe reageerima annetuste üle kandmisele, seda ma ei oska täna öelda. Aga kindlasti me juhatuses seda arutame. Ja kui prokuratuuris tuleb selgelt midagi esile, et büroo tegi midagi väga valesti, siis tuleb ka vastutus võtta," sõnas Reps.

Mihhail Korb tunnistas, et oli üllatunud, kui Keskerakond vähetuntud inimeselt 50 000 euro suuruse annetuse sai, kuid erakonna praktika oli siis, et annetuse puhul vaadatakse üle, kas see on tehtud seadusele vastavalt.

"Kui juhatuses hinnatakse, et isikuga kohe mitte ühendust võtta on piisav põhjus, et ma pean panema ameti maha, siis ma muidugi seda teen," sõnas Korb ja märkis, et edaspidi tulevad kõik Keskerakonna annetused, mis ületavad 3000 eurot, juhatuses arutusele.

Korb ja Reps rääkisid, et neil ei ole kahtlust, et tehtud annetus võis olla muudel ajenditel, kui see, mis annetaja väitis.

"Nüüd me teame küsime annetuse teinud inimese kohta maksuametilt, kas tal on selline sissetulek, et sellist annetust teha. Aga siis meil sellist praktikat ei olnud. Meil ei olnud põhjust kahelda, et inimesel seda raha pole ja see ei vasta tema sissetulekule," sõnas Korb.

Reps ütles, et ta on vestelnud annetajaga kolm korda ja on ei kahtle tema jutu õigsuses.

"27. mail oli meil pikk vestlus ja ta oli väga veenev. Ma väga selgelt sain aru, miks ta selle annetuse tegi. Nüüd juba peale kolme korda temaga suhtlemist ei ole mul kahtlust, et tal oleks mingi muu ajend, kui see, mis ta ütles," sõnas Reps.

Ta lisas, et annetus puudutab raha, mida annetaja sai oma eksmehelt tagasiulatuvalt, mida ta oleks pidanud saama 14 aasta jooksul. Ajakirjanduses ilmunud väidetele, nagu võiks olla annetuse taga hoopis annetaja eksmehe ärihuvid Tallinnas, vastas Reps, et see ei ole leidnud siiani mingit kinnitust.

Ta lisas, et ei ole küll vestelnud abilinnapea Aivar Riisaluga, kes annetaja eksmehega kohtus, kuid erakonna juhatusse kuuluv Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart olla talle kinnitanud, et linn ei plaani annetaja eksmehe ärihuvidele kuidagi vastu tulla.

Mihhail Korb ütles, et ajakirjanduse katsed saada Keskerakonnale 50 000 euro suuruse annetuse Jana-Helen Juhaste juhtunut ise selgitama on luhtunud põhjusel, et naise advokaat on soovitanud tal seda mitte teha.

Riigiprokuratuur teatas neljapäeva hommikul, et tuvastamaks Keskerakonnale annetatud 50 000 euro päritolu ja annetuse tegemise motiive, alustas riigiprokuratuur erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) kuriteoteates kajastatud info alusel kriminaalmenetlust.

ERR portaal avalikustas aprillis, et Keskerakond kogus esimeses kvartalis rahalisi annetusi 108 705 eurot, sellest 50 000 eurot annetas vähetuntud ettevõtja Jana-Helen Juhaste.

Vaata pressikonverentsi salvestust

 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: