Ratas: kui teaksin, et suurannetus oli kriminaalne, astuks ma peaministrina tagasi

Jüri Ratas riigikogu infotunnis
Jüri Ratas riigikogu infotunnis Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Peaminister Jüri Ratas (KE) ütles riigikogu infotunnis, et Keskerakond oleks pidanud Jana-Helen Juhaste annetatud 50 000 euro kohta küsimusi küsima juba jaanuaris. Ratas märkis, et kui annetuses olnuks midagi kriminaalset, siis astunuks ta peaministri kohalt tagasi.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar küsis Rataselt 50 000 suuruse annetuse kohta, mille Keskerakond jaanuarikuus sai ja aprillikuus deklareeris. Maikuus palus erakondade rahastamise järelevalve komiskon (ERJK) palus prokuratuuril kontrollida, kas tegemist on seadusliku annetusega.

"Teil on olnud aega sellega nüüd tutvuda. Nagu me ka ajakirjandusest oleme lugenud, siis teie erakonna tipp-poliitikud, aseesimehed, peasekretär, mitmed juhatuse liikmed ja ka Tallinnas Keskerakonna tipp-poliitikud on ühel ja teisel moel püüdnud selgust saada selle raha päritolus. Teie olete kinnitanud veel eelmisel nädalal, et selles rahas ei ole teie teada kohe kindlasti mitte midagi kriminaalset. Ometi ilmus laupäeval Eesti Ekspressi artikkel, mille tulemusena te järgmisel päeval otsustasite selle raha tagasi kanda ja muutsite meelt. Kas te võiksite meile selgitada, mis olid need uued faktid, mida te lugesite Eesti Ekspressi artiklist, mida te oma erakonnakaaslaste või võib-olla ka annetuse üle kandnud inimese käest ei olnud varem kuulnud, mis panid teid meelt muutma? Ja kas te võiksite meile selgelt öelda, kelle raha see siis nüüd ikkagi on, mille te otsustasite tagasi kanda?" küsis Saar.

Ratas tunnistas, et selle 50 000 raames on olnud hulk küsimusi. "Jah, see vastab tõele, on olnud. Ma arvan, et see, et ERJK on palunud seda prokuratuuril kontrollida, nagu te ütlete, on samuti mõistlik – tulebki neid asju kontrollida, kui on küsimusi," vastas Ratas.

"Kui selles annetuses minu teada oleks hetkel midagi kriminaalset, siis ma ei oleks teie ees peaministrina, ja mitte läbi umbusaldushääletuse, vaid oma isikliku tagasiastumisavalduse," sõnas Ratas.

"Ma ei tea, et selles ülekandes on midagi kriminaalset. Minu teada ei ole – see info, mis on minul ja see võimekus või need relvad, mis on erakonnal neid asju kontrollida," lisas ta.

"Miks me selle tagasi kandsime, oli põhjendus selles. Te viitate sellele Eesti Ekspressi loole. Kui ma eksi, siis see Ekspressi lugu vist ilmus laupäeval ja see viitas siis sellele, et tegemist on lapse rahaga, et lapse raha ei tohi kasutada. See oli punkt üks, mis oli meedias. Teiseks oli vastamata või oli vihjeid siis, et kuidagi on see naise endine elukaaslane tehes seda ülekannet saanud mingeid soodustusi Tallinna linnast. Seal oli väga palju vastamata küsimusi, see oli põhjus miks me selle tagasi kandsime. Ma olen küsinud Tallinna linnapea käest, kas selles artiklis viidatud planeeringu tingimusi on muudetud. Tema vastus on olnud, et ei ole muudetud ega kavatseta ka muuta. Kelle raha see oli? Ausalt öeldes, härra Indrek Saar, minu teada on see selle naise raha. See on tulnud selle naise arveldusarvelt. Ja rohkem teadmist erakonnal selles osas ei ole," rääkis Ratas.

Ratas rääkis veel, et ta ei ole kunagi varjanud seda, et Keskerakonnal on olnud probleeme rahastamisega. "See on meie soov nüüd jätta need seljataha, me oleme püüdnud seda teha. Ja ka selles kaasuses ma arvan, et me käitusime õigesti, kui see raha tagastati. Ma arvan, et see oli õige käik, õige samm," lausus Ratas.

Ratas rääkis, et tal ei ole infot, et annetusena kasutatud raha oleks tulnud välismaalt või mitteresidendilt. "Erakonnal ei ole võimalikväga palju rohkem kontrollida annetuse tegijalt kui see, kas on maailmavaateline annetus, kas see on sinu isiklik raha, miks sa seda oled teinud. Need küsimused on talle (Juhastele - toim.) esitatud ja ei ole sealt küsimustest kuidagi välja tulnud seda skeemi või seda algfinantseerimist välismaa kaudu," rääkis Ratas.

"Keskerakond kindlasti oleks saanud teha ühe sammu veel rohkem: jah, see küsimine pidanuks olema jaanuaris, mitte maikuu lõpus," lisas Ratas veel.

Seda, kas tegemist on keelatud annetusega, saavad Ratase sõnul selgeks teha õiguskaitseorganid. 

Reformierakondlased Kaja Kallas ja Mart Võrklaev küsisid Rataselt, millal sai ta annetusest teada. "Kui te küsite, mis konkreetne kuupäev oli, millal ma sain teada – see on nagu ülekuulamisel, hea, et te veel kellaaega ei küsi –, siis ma ei oska seda kuupäeva teile täna siin infotunnis öelda. Ju see oli siis – kindlasti ta oli siis –, kui see tuli avalikkuse ette, kvartaalsed aruanded, eks ju, siis on näha, kui palju üks või teine erakond saab. Nii et ei, meil sellist korda tõesti ei ole, et igapäevaselt või ka iganädalaselt erakonna esimees vaataks üle, kes on erakonna arveldusarvele ülekandeid teinud," vastas Ratas.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: