X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

USA demokraadid alustasid valimiste-eelset kongressi

Foto: SCANPIX / REUTERS

USA demokraadid kogunesid neli päeva kestvale erakonnakongressile, mille lõpus nimetatakse Joe Biden ametlikult nende presidendikandidaadiks. Esimesel õhtul pidasid teiste seas virtuaalselt kõne endine esimene leedi Michelle Obama ja senaator Bernie Sanders, kes ründasid teravalt president Donald Trumpi.

Demokraatide erakonnakongress, kus kinnitatakse nende presidendi- ja asepresidendikandidaat 3. novembri valimisteks, pidi toimuma juba juulis kaalukeeleosariigis Wisconsinis, kuid lükati koroonaviiruse leviku tõttu edasi ning otsustati pidada seekord hoopis interneti vahendusel.

Virtuaalsel kogunemisel mainiti viirust mitu korda. Oma probleemidest rääkisid väikeettevõtete omanikud, õpilased, põllumehed ja perekonnaliikme kaotanud ameeriklased.

"Mu isa oli terve 65-aastane. Tema ainukene varasem terviseprobleem oli Donald Trumpi usaldamine ja selle eest tasus ta oma eluga," ütles Kristin Urquiza.

"Ainult tugev keha suudab viirusega võidelda ja Ameerika lõhed nõrgestasid seda. Donald Trump ei loonud esialgset lõhet, see lõhe lõi Trumpi. Ta ainult muutis selle hullemaks," rääkis New Yorgi kuberner Andrew Cuomo.

Samuti keskenduti viimaste kuude jooksul üle riigi toimunud politseivägivalla vastastele meeleavaldustele, mis on mitmel pool muutunud vägivaldseks. Peale mais vahistamise käigus surnud George Floydi perekonnaliikmete, rõhus rassiprobleemidele ka endine esimene leedi Michelle Obama.

"Millal iganes loodame sellelt Valgelt Majalt juhtimist, lohutust või mingisugustki järjepidevust, saame hoopis vastu kaose, lõhestatuse ja täieliku empaatia puudumise," leidis Obama.

Senaator Bernie Sanders rõhutas, et need on ajaloolised valimised ja riik vajab erinevate probleemidega võitlemiseks suurt liikumist. Sanders oli presidendikandidaat Joe Bideni peamine konkurent demokraatide eelvalimistel. Bideni kampaania loodab, et teist korda järjest nominatsioonist ilma jäänud Sanders suudab veenda erakonna progressiivsemaid valijaid endise asepresidendi poolt hääletama.

"Meie kampaania lõppes mitu kuud tagasi, aga meie liikumine jätkub. See muutub iga päev tugevamaks. Paljud ideed, mille eest võitlesime ja mida veel paar aastat tagasi peeti radikaalseteks, on nüüd tavalised," rääkis senaator Sanders.

Lisaks rääkisid demokraatide kongressil neli vabariiklast, kes ärgitasid president Donald Trumpi vastu hääletama. Trump aga on otsustanud selle nädala veeta kampaaniaüritustel. Esmaspäeval külastas ta näiteks Wisconsini ja Minnesota osariiki. Vabariiklaste erakonnakongress toimub järgmisel nädalal.

"Mitte keegi ei soovi kajastada Unist Joe'd. Me muutume üheks igavaks sotsialistlikuks riigiks, mis läheb põrgusse," rääkis Trump oma kampaaniaüritusel peetud kõnes.

Biden juhib Trumpi ees enamikus üleriigilistes küsitlustes, aga hiljutise CBS-i uudiste uuringu järgi on vabariiklased palju entusiastlikumad hääletama minema kui demokraadid.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: