Hiina võttis vastu vastuolulise Hongkongi julgeolekuseaduse

{{1593493440000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS / TYRONE SIU

Hiina võttis teisipäeval vastu pingeid tekitava Hongkongi julgeolekuseaduse, vahendasid mitmed kohalikud meediakanalid; kriitikute sõnul toob see endaga kaasa Mandri-Hiinale omase poliitiliste repressioonide abil valitsemise ka seni laialdast demokraatiat nautinud kunagises Briti koloonias.

Hiina kõrgeima seadusandliku kogu rahvakongressi alaline komitee võttis ühehäälselt vastu seaduseelnõu teisipäeva varahommikul, teatasid Now TV, RTHK ja väljaanne South China Morning Post.

Julgeolekuseadus keelustab võimudevastase tegevuse ning kriminaliseerib muud Hiina keskvõimu õõnestavaks peetavad teod Hongkongis, kus eelmisel aastal puhkesid ulatuslikud meeleavaldused demokraatia kaitseks.

Pekingi sõnul on seadust vaja erihalduspiirkonna stabiilsuse taastamiseks.

Uus julgeolekuseadus seisab jõustudes kõrgemal mis tahes Hongkongi seadustest, millega see vastuollu võib minna.

Hiina loob Hongkongis võimuvastase tegevuse piiramiseks mõeldud seaduse jõustamiseks ühtlasi riikliku julgeolekuagentuuri. Julgeolekuagentuur hakkab koguma ja analüüsima luureinfot ning tegeleb riikliku julgeolekuga seotud kriminaalasjadega.

Hongkongi 7,5 miljonit elanikku ei ole veel seadust üksikasjalikult näinud.

Oma iganädalasel pressikonverentsil teisipäeva hommikul keeldus Hongkongi Pekingi-meelne linnapea Carrie Lam kommenteerimast, kas seadus on juba vastu võetud.

Inimõiguslased, paljud lääneriikide valitsused, Euroopa Liit ja ÜRO on väljendanud sügavat muret seoses seadusega, mille peamine eesmärk näib olevat vaigistada teisitimõtlemist.

Hongkongi liidri sõnul jõustub julgeolekuseadus teisipäeval

Hongkongi liider ütles, et linnale Pekingist pealesurutud vastuoluline julgeolekuseadus jõustub teisipäeva õhtul.

"Valitsus viib protseduurid selle riigi teatajas avaldamiseks lõpule nii pea kui võimalik," ütles linnapea Carrie Lam. "Julgeolekuseadus jõustub hiljem täna."

USA kavandab meetmeid Hongkongi vastu

USA teatas, et peatab Hongkongile antud kaubandussoodustused, lõpetab kaitsevarustuse ekspordi ning kavatseb piirata Hongkongi juurdepääsu kõrgtehnoloogilistele toodetele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Hiina hoiatas, et astub vastusamme. Välisministeeriumi esindaja ei täpsustanud, millistest sammudest on jutt.

"Hiina valitsus on kindlalt otsustanud tagada riikliku julgeoleku suveräänsus ja areng, rakendada põhimõtet "üks riik, kaks süsteemi" ning seista vastu välisriikide sekkumisele Hongkongi siseasjadesse. Hirmutamine Hiina puhul ei toimi. USA tahab kasutada nn sanktsioone, et takistada Hiina seadustega Hongkongis julgeoleku tagamist. See ei lähe läbi! Arvestades USA väärsamme, võtab Hiina vajalikud vastumeetmed, et tagada oma rahvuslik julgeolek," ütles välisministeeriumi esindaja Zhao Lijian.

Hongkongi demokraatiameelne partei läks seaduse tõttu laiali

Hongkongi tudengiaktivistide loodud demokraatiameelne partei Demosisto teatas teisipäeval, et läheb Pekingi poolt vastuvõetud julgeolekuseaduse tõttu laiali.

"Pärast pikka kaalumist otsustasime me olusid arvestades laiali minna ja kogu tegevuse grupina lõpetada," säutsus Demosisto Twitteris.

EL mõistis julgeolekuseaduse kehtestamise hukka

Euroopa Liit teatas teisipäeval, et mõistab hukka Hiina julgeolekuseaduse kehtestamise Hongkongis, mis võib vähendada territooriumi ning selle kohtusüsteemi autonoomsust.

"Mõistame selle otsuse hukka", ütles pressikonverentsil Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michel.

"Seadus ohustab suurem määral Hongkongi autonoomsust ning mõjub kahjulikult kohtusüsteemile ning õigusriigile," lausus Michel ning tema kommentaare kordas ka Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen.

Hongkongi juht ÜRO-le: austage meie õigust riiklikule julgeolekule

Hongkongi linnapea Carrie Lam kaitses teisipäeval ÜRO ees vastuolulist julgeolekuseadust ja ärgitas rahvusvahelist kogukonda austama Hiina õigust oma riiklikku julgeolekut kaitsta.

"Ma ärgitan rahvusvahelist kogukonda austama meie riigi õigust kaitsta riiklikku julgeolekut ja Hongkongi rahva püüdlust saavutada stabiilsus ja harmoonia," ütles Lam ÜRO inimõiguste nõukogule.

Tema sõnul võtab uus seadus sihikule ainult väga väikese osa elanikkonnast.

"See võtab sihikule äärmiselt väikese vähemuse inimestest, kes on seadust rikkunud. Suure enamuse Hongkongi elanike elu ja vara, põhiõigusi ja vabadusi kaitstakse," ütles ta.

 

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: