Venemaa on väidetavalt kasutanud USA luureinfot tšetšeenide tapmiseks Euroopas

Tšetšeenia teises sõjas tšetšeenide poolt võidelnud Gruusia moslemi Zelimhan Khangošvili matused mullu augustis tema kodukülas. Khangošvili tappis Berliinis keegi Vene kodanik.
Tšetšeenia teises sõjas tšetšeenide poolt võidelnud Gruusia moslemi Zelimhan Khangošvili matused mullu augustis tema kodukülas. Khangošvili tappis Berliinis keegi Vene kodanik. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Mitme anonüümse luureallika väitel kasutab Venemaa teabevahetuse kokkulepppe alusel USA-lt saadud luureinfot tšetšeeni teisitimõtlejate leidmiseks ja tapmiseks Euroopa riikides.

Luureinfo vahetamine algas siis, kui äsja ametisse astunud president Donald Trump toetas suhete tugevdamise lootuses Venemaaga salajasema teabe jagamise poliitikat, vahendas väljaanne Business Insider.

Anonüümsust palunud ametnikud kinnitasid Insiderile USA-Vene kokkuleppe olemasolu pärast seda, kui USA endine luureametnik kirjeldas seda julgeolekuteemade ajaveebis JustSecurity. Seal avaldatud artikli kohaselt pidasid luureametnikud seda mõttetuks, kuid jätkasid infovahetust Trumpi administratsiooni korraldustele alludes sellest hoolimata.

"Valgest Majast lähtus pidev surve terrorismivastase koostöö tegemiseks Moskvaga, ehkki luurekogukonnas levinud üldise veendumuse kohaselt olid need jõupingutused ühekülgsed ning aja- ja energiaraiskamine," ütles USA endine luureametnik, 2019. aasta keskel erru läinud Marc Polymeropoulos JustSecurityle.

Kolm erinevat Euroopas tegutsevat korrakaitse- ja luureametnikku, kes palusid oma isikut mitte avaldada, rääkisid Insiderile, et enamus venelastelt "abina" tulnud infot olid tegelikult halvasti varjatud teabenõueded tšetšeenide ja teiste Vene moslemitest teisitimõtlejate kohta.

Tšetšeenid, keda Moskva otsis, olid tegelikult Venemaalt Tšetšeenia sõdade järel juba ammu lahkunud inimesed, kes taotlesid Euroopa riikides varjupaika.

"Venelased kuritarvitavad korrapäraselt teabe jagamise süsteemi, ujutades meid üle teadetega inimestest, keda nad suurepäraselt tunnevad, kuna nad on Venemaalt lähtuva ohu tõttu politsei kaitse all," rääkis Prantsuse luureallikas Insiderile. Luureallikas tegeleb Belgias elanud tšetšeeni blogija Imran Alievi tapmise uurimisega. Alijev oli kirjutanud oma blogis kriitiliselt nii Vene presidendist Vladimir Putinist kui ka Tšetšeenia liidrist Ahmad Kadõrovist.

"Venelaste loogika on, et iga tšetšeen, kes soovib Moskvast sõltumatust või on vastu Kadõrovile, on äärmusislamistlik terrorist, täpselt nagu ISIS-e liige, kes tuleks tappa," rääkis prantslane.

Euroopa riikides on alates 2004. aastast tapetud rohkem kui kümme tšetšeeni aktivisti, kusjuures paljudel juhtudel on otsene alus kahtlustada Vene luuret või Kadõrovile alluvaid struktuure.

USA infovahetus Venemaaga tekitab kahtlusi NATO-s

Veel üks NATO sõjaväeluure ametnik, kes tegeleb regulaarselt Vene luureküsimustega, kinnitas Venemaa tegevuse olemust. Tema sõnul on NATO isegi piiranud oma suhteid USA-ga selle läheduse tõttu Venemaaga. Mõned NATO-s muretsevat selle üle, et USA ametnikud saadaksid oma luureandmed Venemaale. "Ma ei taha öelda, et jätame ameeriklased täiesti välja, kuid kindlasti märkasime 2017. aastal luureandmete väga avalikku lekkimist venelastele," ütles ta.

"Seetõttu on luureinfo põhilised kaitsemeetmed väga selgelt paigas. Sa ei saa alati loota, et sõbrad saladusi hoiavad," lisas allikas Insiderile.

NATO ametniku sõnul on Venemaa pakkunud vabatahtlikult vähe kasulikku teavet Süürias võitlevate Vene kodanike kohta, hoolimata sellest, et seal võitleb rohkem Venemaa kui ühegi araabia riigi kodanikke. Selle asemel keskenduvad venelased tšetšeenidele Euroopas.

"Kui meil on selline hea teabevahetussuhe ja seal (Süürias - toim) on kõik need tšetšeeni terroristid, siis miks me saame teavet ja päringuid ainult blogijate ja praeguseks tagasitõmbunud 1990. aastate tšetšeeni võitlejate kohta?" ütles ametnik. "Mis saab kõigist neist tšetšeenidest ja dagestanlastest Idlibis (Süürias - toim.)? Paljudel neil kuttidel näib olevat sõjaline väljaõpe, venelastel peaks nende kohta midagi olema. Mis saab Malhama Tacticalist?" küsis ta, viidates Süürias edukalt tegutsevale eramilitaarettevõttele, mis on seotud tšetšeenidega.

Ka kolmas allikas, NATO Kesk-Euroopa liikmesriigi ametnik, kinnitas Venemaa taotluste keskendumist tšetšeenidele. "Nad kasutavad luureteabe jagamise süsteemi nagu Interpol: see on oht," ütles ta Insiderile. "See on nagu film" Ristiisa". Enne kui tapate, peate levitama kuulujutte, et ta on räpane. Nii arvavad kõik, et see oli tulemas," tõdes allikas.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: