Euroopas tapeti järjekordne Kadõrovi kriitik

Foto: SCANPIX / TASS

Viini lähistel lasti maha Austrias asüüli taotlenud Venemaa kodanik, keda peetakse järjekordseks Tšetšeenia liidri Ramzan Kadõrovi oponendiks, kes Euroopas on tapetud.

Tšetšeenia endine separatist Mamikhan Umarov, keda tunti ka nime all Viini Anzor, tapeti laupäeval, edastas Raadio Vabaduse veebiväljaanne tšetšeeni diasporaale viidates.

Austria politsei teatas 43-aastase Venemaalt pärit asüülitaotleja tapmisest Viini äärelinnas Gerasdorfi asuva poekeksuse parklas. Väidetavalt suri mees lasust pähe juba enne, kui kiirabi kohale jõudis.

Mõrvas kahtlustatav, kes Austria politsei teatel oli Vene kodanik, tabati suure politseioperatsiooni käigus mõni tund hiljem paarsada kilomeetrit eemal Linzis.

Austria politsei teatel uuritakse juhtumit ning püütakse kindlaks teha tapmise motiivi.

Vene saatkonnast öeldi uudisteagentuurile TASS, et nendega ei ole mõrva asjus ühendust võetud.

Umarov on intervjuudes ja sotsiaalmeedia postitustes rääkinud, et oli endine palgasõdur kes töötas iseseisvuslaste juhitud Tšetšeenia vabariigi julgeolekuteenistuses. Ta oli korduvalt süüdistanud Venemaa eriteenistusi tšetšeeni iseseisvuslaste tapmises erinevates Euroopa riikides.

Veebruaris rünnati Rootsis tšetšeeni blogijat Tumso Abdurakhmanov, kes suutis siiski oma ründajast jagu saada ning ta politseile üle anda. Eelmise aasta märtsis oli Tšetšeenia parliamendijuht Magomed Dadujev kuulutanud Abdurakhmanovi suhtes välja veritasu.

Tänavu 3. jaanuaril leiti Prantsusmaal Lille'is tapetuna Kadõrovi kriitik, blogija Imran Alijev. Teda oli terariistaga löödud 135 korda. Prantsuse võimud ütlesid, et seostavad tapmisega Venemaal sündinud meest, kes olevat koheselt pärast mõrva Venemaale kiirustanud.

Eelmise aasta augustis tapeti Berliinis kunagi tšetšeeni iseseisvuslaste pool võidelnud grusiin Zelimkhan Khangošvili, tapmisega seoses vahistati Vene kodanik.

Inimõiguslased on süüdistanud Kadõrovit, kes on Tšetšeeniat karmi käega valitsenud alates 2007. aastast, loendamatutes rikkumistes, inimröövides, piinamistes, kohtuvälistes tapmistes, inimeste kadumises, tema poliitiliste ja isiklike rivaalide tapmises nii Venemaal kui välisriikides.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: