Madisoni hinnang EL-i rahanduslepetele lahkneb Helme omast

Jaak Madison EKRE kongressil esimeheks valitud Martin Helmet õnnitlemas.
Jaak Madison EKRE kongressil esimeheks valitud Martin Helmet õnnitlemas. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Kui Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees, rahandusminister Martin Helme hindas teisipäeva hommikul Euroopa Liidus saavutatud kokkulepet pikaajalise eelarve ja majanduse taastamisfondi üle suures plaanis heaks, siis tema erakonnakaaslane, Euroopa Parlamendi saadik Jaak Madison nimetas lepet õudsaks ja ütles, et selle juures pole millegi üle rõõmustada.

"Ma olen vaikselt lugenud ja süvitsi tutvunud /---/ kokkulepitus ja ausalt öeldes pole siin midagi rõõmustada," kirjutas Madison sotsiaalmeedias. "Kuigi föderalistid ei saanud kõike seda (veel), mida nad algul tahtsid, siis pika sammu nad ikkagi saavutasid hetkel," lisas ta. Madisoni väitel oleks tema nimetatud föderalistid soovinud 500 miljardit eurot laenuraha otse laiali jagada ning kehtestada mitmeid Euroopa-üleseid makse.

Euroopa Liidu riikide liidrid leppisid kokku moodustada Euroopa Komisjoni võetava laenuga 750 miljardi eurone majanduse taastamispakett, millest 390 miljardit antakse raskustes riikidele toetustena, 360 miljardit aga laenudena.

"See tähendab täiesti uue olukorra tekkimist föderatsioonis, kus Euroopa Komisjon saab mandaadi võtta hiigellaenu meie kõikide riikide nimel. Kohutav," kommenteeris Madison.

EKRE saadik ei nõustunud ka valitsuse väitega, et Euroopa Ülemkogul saavutatud kokkuleppega ei kehtestata ühiseid makse. Peaminister Jüri Ratase ja rahandusminister Helme selgituste kohaselt lisatakse riigi poolt Euroopa Liidu eelarvesse makstava summa arvestusse edaspidi ka taaskasutusse võtmata plastjäätmete eest osa, mille aluseks on 80 senti plasti kilo eest.

"Võime maksu nimetada kuidas tahes, kuid nad leppisid kokku, et plastikumaks on tegelikult peidetud nüüd hoopis iga riigi Euroopa Liidu eelarvesse makstavasse osasse. Seega ametlikult pole küll kõlavat "üleliidulist maksu", kuid kõik riigid peavad maksma üleliidulisse eelarvesse 80 senti iga mitte taaskasutusse mineva plastmassi kilo eest. Seega tegemist on täiesti uue maksuga, mis on arvestatud riikide Euroopa Liidu eelarvesse sissemakstava osa hulka," tõdes Madison.

"Eriliselt kentsakas on näha ka paljude eestlaste keksimist ja rõõmustamist, et "vaadake kui palju me saame nüüd raha ja miljardeid". Idioodid olete? Me saame neid miljardeid selleks, et näiteks sulgeda oma iseseisev energiamajandus Ida-Virumaal. Me saame miljardeid, et täita mingit müstilist kliimakokkulepet, millel puudub igasugune loogiline põhjendus. Me saame miljardeid kellegi teise raha, et panna end sõltuvusse veelgi enam Euroopa Liidust," kirjutas Madison, lisades, et tema jaoks on "košmaar, kui rumal saab inimkond olla".

Rahandusminister Helme tõdes usutluses ERR-ile, et Eesti valitsuse positsioonist lähtudes saab Ülemkogu tulemustega rahul olla: "Nagu kõikide nende Euroopa asjadega, on seal üks hästi suur pundar kokku keritud. Ja igalühel on seal midagi, millega ta võib rahul olla või õnnelik olla ja mingeid asju, mille suhtes on tal rohkem vastumeelsust. Põhimõtteliselt, ma arvan, kui me vaatame Eesti positsioonist või kitsalt sellest positsioonist, millega valitsus läks läbirääkimistele, siis selles valguses ma hindan tulemust heaks."

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: