Tõniste Isamaa parempoolsetest: see ei ole suunatud kellegi vastu

Toomas Tõniste
Toomas Tõniste Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Isamaa endine rahandusminister Toomas Tõniste ütles ERR-ile antud lühiintervjuus, et erakonna sees loodud ühendus Parempoolsed ei ole loodud võimu haaramise eesmärgil või praeguse juhtkonna vastu. Tõniste sõnul on eesmärk parempoolsete väärtuste tugevam esindatus. Samas ei osanud ta öelda, kas erakond on liikunud parempoolselt kursilt kõrvale.

Miks otsustas 111 inimest sellise pöördumise teha?

Ma arvan, et meie erakonnas on tore, kui vaadatakse üle aeg-ajalt need põhimõtted ja suunad, kuhupoole liikuda. Need ideed ja mõtted ei ole midagi uut, vaid on vana üle kordamine, see ei tee paha.

Kas erakonna esimees Helir-Valdor Seeder on nende ideede kandjana kuidagi teelt kõrvale liikunud?

Ma siin üldse ei seostaks erakonna esimeest. Need inimesed leiavad, et neid väärtusi tasub üle korrata ja meelde tuletada. See ei ole kellegi vastu.
See on suund edasi, kuhupoole võiks liikuda või tagasi minna.

Milliseks on kujunenud Isamaa suund, olles valitsuses Keskerakonna ja EKRE-ga?

Minu arust hoiab Isamaa väga selget ja kindlat poliitikat, seisab selle eest, et Eesti läheks õiges suunas ja ka need konservatiivsed väärtused oleks hinnas. Võib-olla sinna juurde tasubki meelde tuletada, et ka parempoolsus võiks rohkem välja paista.

Tooge mõni näide, kuidas Isamaa on parempoolsusest või parempoolsetest põhimõtetest kaugenenud.

Kõige üldisem mulje on see, et me vajaksime nooremate poolehoidu. See võib-olla on see, mis täna ei ole nii hea nagu olla võiks.

Nii et küsimus on siis toetusnumbrites?

Ei, absoluutselt mitte. Ma neid asju üldse ei jälgi, vaid pigem vanade tarkuste meelde tuletamises.

Eesmärk on Isamaa kuvandi muutmine siis?

Ma ei võta seda üldse nii poliitilisena või kuidagi kellelegi ärategemisena või soovina kuskil võimu haarata, vaid pigem on need inimesed, kes leiavad, et need väärtused tasuvad erakonna sees meeldetuletamist ja vaadata, et need ei ununeks. Ja et erakond edaspidi parempoolsete vaadetega rohkem arvestaks. See ei ole mitte mingil juhul kellegi vastu või et midagi on halvasti. Eesmärk on lihtsalt vaadata, kuidas minna paremini koos edasi.

Võiks arvata, et Isamaa on piisavalt avatud ja demokraatlik organisatsioon, kus on võimalik erinevatele probleemidele ja kitsaskohtadele tähelepanu pöörata ka erakonnasiseselt. Ja seda nii volikogu tasandil, juhatuse sees kui ka lihtliikme poolt osundatuna. Miks oli vajalik avalik pöördumine?

Selle avaliku pöördumise kohapealt ma nüüd ei oska midagi öelda. Mina selle avaliku pöördumise taga otseselt ei ole, et ma oleks seda organiseerinud või üldse teadnud, et see tuleb. Pigem neid igasuguseid ühendusi on riigikogus sadu, neid tehakse üleöö. Erakondades on noorteühendused, seenioriteühendused, naisühendused. See, et inimesed mingi valdkonna eest ühinevad ja pead kokku panevad, et selgitada, kuidas paremini edasi minna, selles küll midagi erakorralist ei ole.

Aga kas on ikkagi siis mingisuguseid märke sellest, et Isamaa oleks kuidagi liikumas poliitilisel skaalal tsentri poole?

Ma ei oska praegu selle kohapealt midagi öelda. Praegu lihtsalt moodustatakse ühendus, kelle jaoks on oluline ka parempoolse maailmavaate tugevam esiletoomine. Nagu enne juttu oli, on erakonnal juhatus, volikogu. Nii nagu seal enamus näeb, kuhu suunda edaspidi minna, siis eks nii ka need otsused tulevad.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: