Boris Johnson väljendas vastuseisu uuele Šoti iseseisvusreferendumile

Boris Johnson visiidil Sotimaale.
Boris Johnson visiidil Sotimaale. Autor/allikas: SCANPIX/PA

Briti peaminister Boris Johnson tõrjus neljapäeval üleskutseid viia Šotimaal läbi uus referendum iseseisvumise üle, hoolimata sellest, et toetus lahkulöömisele on arvatavalt tõusmas.

Šotlased hääletasid 2014. aasta referendumil Suurbritanniast lahkulöömise vastu 55 protsendiga. Šoti Rahvuspartei (SNP) nõustus toona, et tegemist oli hääletusega, mis toimub "kord põlvkonna jooksul".

Kuid Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust on suhteid Edinburghi ja Londoni vahel rikkuma hakanud ja iseseisvumise küsimus kerkib jätkuvalt pinnale.

Küsitlused näitavad hetkel, et enamik šotlasi pooldab Ühendkuningriigist lahkulöömist.

Konservatiivist peaminister Boris Johnson kinnitas aga, et Briti parlament ei kiida heaks Šoti parlamendi volitusi uue referendumi elluviimiseks.

"(Inglismaa ja Šotimaa) liit on fantastiliselt tugev institutsioon. See on meid aidanud läbi suurte raskuste," ütles ta visiidil Šoti Orkney saartel.

"Meil oli referendum liidu lahkulöömise kohta .... vaid kuus aastat tagasi. See ei ole üks põlvkond mitte ühegi arvutuse järgi."

"Mida rahvas tegelikult tahab on see, et meie terve riik tuleks tagasi tugevamana, ühtsena ja just seda me ka teeme."

Uuringufirma Panelbase küsitluse järgi toetab hetkel iseseisvumist 54 protsenti šotlastest. Viimase kuue kuu küsitluste keskmine on 51 protsendi suurune toetus lahkulöömisele.

SNP liidri ja Šoti esimese ministri Nicola Sturgeoni toetus on umbes 60 protsenti, oluliselt kõrgem kui toetus Johnsonile.

"Üks peamisi argumente iseseisvumise poolt on Šotimaa võime langetada otsuseid ise, selle asemel, et lasta oma tuleviku üle otsustada poliitikutel, kelle poolt me ei hääletanud, kes viivad meid mööda rada, mida me pole valinud," kirjutas Sturgeon Twitteris Johnsoni visiidi kohta.

Sturgeon on toonud välja, et Suurbritannia väljaastumine Euroopa Liidust muudab fundamentaalset Šotimaa suhteid Inglismaaga.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: