Narva võib punakommunisti tänavanime lõpuks asendada esimese linnapea nimega

Narva.
Narva. Autor/allikas: Urmet Kook/ERR

Narva linn võib ühe Eesti Vabariigi vastu võidelnud punakommunisti nime kandva tänavanime pärast aastaid vastuseisu asendada Narva esimese linnapea Adolf Theodor Hahni nimelise tänavanimega.

Narva linnavõim on Eesti Vabariigi vastu võidelnud punakommunistide Albert Tiimanni ja Ansis Daumani tänavanimede ümbernimetamist saboteerinud aastaid. Viimati nõudis Eesti ajalookäsitlusega sobimatute tänavanimede muutmist riigihalduse miniter Jaak Aab ning riigikogu menetuluses on kohanimeseaduse muutmise eelnõu, mis annaks valitusele õiguse kohustada omavalitsust  kohanimesid viivitamatult ümber nimetama.

Nüüd paistab, et Narva on jõulisele pressingule järele andmas. Volikogu võimufraktsiooni liikme Vladimir Butuzovi ettepanekul, võib üks probleemsetest tänavanimedest saada Narva esimese linnapea  Adolf Hahni nime. Butuzov, kes varem oli ümbenimetamise põhimõtteline vastane, ei täpsusta, kas Adolf Hahni nime pakutakse Tiimanni või hoopis Daumani tänavale.

"Me ei hakanud volikogu kultuurikomisjonile ja võimufraktsioonile sihilikult nimetama mingit konkreetset tänavat, et nad saaksid ise otsusele jõuda. Võib-olla oleks mõistlik kõigepealt üks tänav ümber nimetada, et vaadata, kui palju see maksma läheb ja kui kulud on liiga suured, siis võiks valitsuselt rahalist abi paluda," sõnas Butuzov.

Narva volikogu esimees Irina Janovitš peab Butuzovi ettepanekut toredaks, kuid millisele tänavale Adolf Haani nime anda, seda otsustab volikogu.

"Kuidas otsustatakse ja mis tänav nimetada, see tuleb kollegiaalne otsus, aga minu arvates Tiimanni tänav," sõnas Janovitš. 

Narva Eesti seltsi esimees Ants Liimets oleks soovinud linna kaardil näha tuntud kultuuritegelase Hans Otsa nime, kuid ka esimese linnapea nime jäädvustamine oleks Liimetsa hinnangul lahenduseks pikaleveninud tänavanimede konfliktile

"Kahtlemata on teatud lahendus. Kui volikogu otsustab lõpuks tänavad ümber nimetada, siis minu pärast võib ka Hahni tänav olla, mul pole Hahni vastu ega Otsa vastu mitte midagi. Sest ega nemad ei käitunud hirmutavalt Narva elanike vastu, nad on mõlemad Narva elanike heaks midagi teinud."

Narva esimese linnapea Adolf Theodor Hahni surmast möödus 1. augustil 106 aastat. Hahni mäletatakse kui metseeni,  Narva-Jõesuu kuurordi rajajat ning linna heakorra ja parkide edendajat.

Adolf Theodor Hahn

Adolf Theodor Hahn. Autor/allikas: Wikipedia

Adolf Theodor Hahn (8. oktoober 1832, Uhhora – 1. august 1914, Narva) oli kaupmees, insener-tehnoloog, esimene Narva linnapea.

1851. aastal Hahn lõpetas kuldmedaliga Peterburi Tehnoloogia Instituudi insener-tehnoloogi erialal. Aastast 1855 elas Narvas.

Aastatel 1873–1877 ja 1882–1884 oli Adolf Theodor Hahn Narva linnapea.

1873. aastal muudeti tema ettepanekul vana kaluriküla Hungerburg heakorrastatud kuurordiks, mis on praegu Narva-Jõesuu linn. Tema ja Aleksandr Novitski planeeringu järgi rajati kuurordi puitpitskaunistustega suvilad ja pansionid. Üks ilusamaid oli mere kaldale 1874. aastal valminud valgete sammaste ja portikustega Hahni maja ehk Capriccio villa.

1875. aastal ehitati Narvas Pimeaia lõunaotsa trepp, mida nimetatakse Hahni järgi Hahni trepiks.

1878. aastal sai ta Narva linna aukodanikuks.

1882. aastal ehitati Narva-Jõesuusse Adolf Theodor Hahni projekti järgi kuursaal.

Töötas Kreenholmi Manufaktuuri ühisuse direktorina.

Kes olid Tiimann ja Dauman?

Ants Daumani tänav. Autor/allikas: ERR

Ancis Dauman oli bolševistlik poliitik, kes sõdis Vabadussõjas Punaarmee poolel. Ta sündis 1885. aastal Lätis ning valiti 1917. aastal veebruarirevolutsiooni ajal Narva linnapeaks. Dauman oli hiljem ka Narva linnanõukogu esimees, Narva Tööliste Saadikute Nõukogu esimees ning Narva sõja-revolutsioonikomitee esimees.

Lisaks oli ta Punaarmee ratsasalga komandör ja sõjakomissar. Dauman hukkus Nõukogude-Poola sõjas lahingutegevuses 1920. aastal. Miks 1983. aastal tema järgi üks Narva tänavatest Daumani järgi sai, ei ole täpselt teada.

Albert-August Tiimann oli Narva kommunist, kes juhtis muu hulgas kohalike tsiiviilelanikke vastu suunatud repressioone. Ta sündis 1889. aastal Narvas ning oli kohalike kommunistide ja nõukogude täitevkomitee juhtiv tegelane.

Tiimanni juhtimisel võeti ajavahemikus 1918 detsember kuni 1919 jaanuar Narvas vabadus 208 inimeselt, kellest 34 hukati. Osale neist pandi süüks kriminaalkuriteod, kuid paljud inimesed olid ka valgekaartlaste lähikondlased, kes pantvangi võeti.

Tiimann oli seotud ka kahe Narva õigeusu vaimuliku mahalaskmisega. Tiimann suri 1942. aastal vanglas ning tema järgi nimetati Narvas tänav 1974. aastal.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: