Valgevene pealinnas Minskis jätkusid meeleavaldused

Meeleavaldajad Minskis.
Meeleavaldajad Minskis. Autor/allikas: SCANPIX / TASS

Valgevene pealinnas Minskis korraldati laupäeval uus meeleavaldus eelmise nädala presidendivalimiste tulemuste võltsimise ja politseivägivalla vastu.

Mitmed tuhanded inimesed kogunesikd Minski Puškinskaja metroojaama juurde. Protestimariga mälestati meeleavalduste mahasurumisel surma saanud 34-aastast Aleksandr Taraikovskit.

Paljud meeleavaldajad kandsid miilitsa vägivallas vigastada saanud meeleavaldajate pilte, loosungeid "Ei vägivallale!" ja "Aitab piinamisest!"

Taraikovski matused toimusid laupäeval, pühapäevaks on Minskisse plaanitud Vabaduse marss.

Valgevene suursaadik Slovakkias Igor Lešenja võttis laupäeval sõna meeleavaldajate toetuseks kodumaal.

"Nagu kõiki valgevenelasi, siis on ka mind šokeerinud lood meie riigi kodanike piinamisest ja peksmisest," ütles saadik meediaväljaande Naša Niva vahendusel.

"Sajad minu kaasmaalased tunnevad endamisi, et mitmed õiguskaitseametnikud on täielikult taaselustanud NKVD traditsioonid 21. sajandi tolerantses Euroopa Valgevenes," lisas diplomaat.

Valgevene president Aleksandr Lukašenko ütles varem päeval, et tema Vene ametivend Vladimir Putin on pakkunud Valgevenele julgeoleku tagamiseks igakülgset abi.

"Mis puudutab sõjalist elementi, on meil Vene Föderatsiooniga kokkulepe, osana liitriigist ja Kollektiivse Julgeoleku Lepingu Organisatsioonist (ODKB). Praegu on täpselt selline moment, mis selle leppe alla läheb," ütles Lukašenko uudisteagentuuri Belta vahendusel.

"Seetõttu oli mul täna pikk ja sisukas vestlus Vene presidendiga... Me leppisime kokku, et kohe kui me seda palume, antakse Valgevenele julgeoleku tagamiseks täielikku tuge."

Valgevene ja Venemaa on moodustanud "liitriigi", mis ühendab nende majandusi ja sõjavägesid, samas kui ODKB on SRÜ riikide sõjaline allianss.

Lukašenko vestles laupäeval telefonitsi Putiniga. Kremli teatel väljendasid mõlemad riigipead kindlust, et Valgevenes kerkinud probleemid leiavad kiire lahenduse.

Lukašenko lükkas laupäeval ühtlasi tagasi välisriikide pakkumise vahendada kõnelusi tema tagasiastumist nõudva opositsiooniliikumisega ja ütles oma kaitseülematele, et ei kavatse võimust loobuda.

"Valgevenele pakutakse välismaalt mingit vahendamist, riigi jaoks luuakse välisvalitsust. Kuulge, meil on normaalne põhiseaduse alusel loodud valitsus. Meil ei ole vaja mingeid välisvalitsusi või vahendajaid," ütles Lukašenko kaitseministeeriumi istungil.

"Nad on vaikselt hakanud või jätkavad meie ühiskonna destabiliseerimist. Nüüd on nad jõudnud meie töökollektiivideni. Ma olen seda korduvalt öelnud, ma tahan seda ainult korra veel öelda: sellest ei sünni midagi. Me ei anna oma riiki kellelegi ära. Me hoiame asja kontrolli all," ütles Lukašenko.

Tuhanded inimesed on tulnud Valgevenes tänavatele avaldamaks meelt Lukašenko väite vastu, et ta võitis läinud pühapäeval presidendivalimised.

Kaitseministeeriumi kohtumisel väitis ta ka, et protestijad on sõjaväelaste peredele ähvardusi saatnud ja hoiatas, et sõjavägi on valmis end kaitsma. "Ärge mängige tulega! Meie sõduritel on piisavalt ressursse enda ja oma perede kaitsmiseks ja riigi julgeoleku tagamiseks."

Ta süüdistas opositsionääre "tüdrukute" kasutamises valitsuse vastu, pärast seda kui tuhanded naised moodustasid meeleavaldustel opositsiooni toetuseks inimkette.

"Kui teie seas on mehi, olge mehed. Kui te tahate kakelda ja rüseleda, olgu, aga tehkem seda mees mehe vastu. Ärge pange rindele tüdrukuid ja ähvardage peresid."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: