Balti elektrituruosalised ootavad riikidelt kiireid otsuseid

Elektrikilp.
Elektrikilp. Autor/allikas: Priit Luts/ERR

Balti elektrituruosalised soovivad, et riikide valitsused, regulaatorid ja süsteemihaldurid looksid ühise metodoloogia kolmandate riikidega elektri kauplemiseks, kuna Leedu plaanib Astravetsi tuumajaama tööle asumisel katkestada ühenduse Valgevenega.

Eesti, Läti ja Leedu elektrituruosalised saatsid pöördumise riikide energeetika eest vastutavatele ministeeriumitele, regulaatoritele ja süsteemihalduritele, kus märgivad, et riigid on juba üle aasta arutanud kolmandate riikidega nagu Venemaa ja Valgevene ülekandevõimsuste jagamist, kuid kokkuleppeni pole jätkuvalt jõutud.

Leedu süsteemioperaator teavitas 7. augustil turuosalisi, et Astravetsi tuumajaama reaktorisse alustati esimese tuumakütuse laskmist ning Leedu on otsustanud katkestada elektriühenduse Valgevenega niipea kui elekter tuumajaamast võrku jõuab. See võib juhtuda juba septembris.

Balti riikide elektriturud on omavahel tugevalt ühendatud ning seetõttu turuosaliste sõnul on väga oluline, et piiriüleste võimsuste mahtusid koordineeritaks ühiselt, praegu aga süsteemi ühtne koordineerimine puudub.

Leedu ja Valgevene vahelise ühenduse katkemise järel soovivad Eesti ja Läti seevastu avada uue ühenduse Venemaa-Läti piiril. Praegu puuduvad aga riikidel ühtsed tariifid energiaimpordile kolmandatest riikidest, mis on vajalikud, kuna riigid nagu Venemaa ja Valgevene ei järgi Baltikumis kehtestatud kliimapoliitikat.

Need muutused omakorda mõjutavad tugevalt Balti elektrituru hindu, lepinguid sõlmitakse elektriturul aga pikaajaliselt. Turuosalistele on seega koostöö ja läbipaistvuse puudumine äärmiselt murettekitav, kuna see võib tähendada suurt majanduslikku lööki. Varem või hiljem kanduvad suurenenud riskidega kaasnevad hinnad ka lõpptarbijateni.

Turuosalised soovivad, et valitsused, regulaatorid ja süsteemihaldurid looksid ühise metodoloogia kolmandate riikidega elektri kauplemiseks, seda aga juba selleks hetkeks, kui Leedu ja Valgevene vahelist ühendust taaskord piiratakse.

Leedu on lootnud saada Eestilt ja Lätilt kinnitust, et need ei hakkaks ostma Astravetsi tuumajaama elektrit, kui jaam käivitatakse. Riik ei ole soovinud Leedule sellist lubadust anda.

Euroopa Komisjoni kompromissettepanek Balti riikidele Astravetsi tuumajaama osas soovitab tugevdada ohutusmeetmeid, kuid ei välista kolmandatest riikidest elektri ostmist.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: