Kohus käsib Nordical maksta välja Estonian Airi ekstöötajate saamata palga

{{1598947860000 | amCalendar}}

Aastaid veninud vaidluses Estonian Airi endiste töötajate saamata jäänud palkade üle andis maakohus esmaspäeval tehtud otsusega õiguse pankrotistunud lennufirma töötajatele.

Maakohtu seisukoht on, et 52 hagi esitanud töötajat peavad oma 2015. aastal saamata jäänud töötasud kätte saama Estonian Airi järglastelt ehk Nordicalt ja Transpordi Varahalduselt. Summa küündib kokku 1,5 miljoni euroni, kirjutas Delfi Ärileht.

Tähelepanuväärsena ütleb maakohus veel, et on tuvastanud, et Estonian Airi asemele Nordica ja Transpordi Varahalduse loomine on nende hinnangul ettevõtte üleminek. Selle küsimuse üle on pikalt vaieldud ka avalikkuses, et kas Nordicat peaks käsitlema kui pankrotistunud Estonian Airi õigusjärglast ning kohus ütleb, et peab. Ühtlasi tähendab see, et ka kõiki muid võlgasid, mis Estonian Airi pankrotipessa jäid, võiks Nordica kaudu välja nõudma hakata.

Nordicat esindanud Cobalti advokaadibüroo vandeadvokaat Jaanus Mody ütles kiirkommentaariks Ärilehele, et täna hommikul nendeni jõudnud otsust pole veel detailselt analüüsitud, ent ta on üsna veendunud, et Nordica kaebab otsuse edasi. "Esialgse tutvumise pinnalt tundub, et vaatamata pikale menetlusele ei ole otsus põhjendatud, enamus meie poolt toodud välja toodud asjaolusid on jäänud paraku tähelepanuta. Loomulikult analüüsime ja arutame veel kliendiga, aga ma olen üsna veendunud, et me kaebame otsuse edasi ning usume, et kohtud peavad niivõrd olulises asjas võimalikuks küsimust sügavamalt analüüsida," ütles Jaanus Mody.

2015. aasta novembris pankrotti läinud riikliku lennufirma Estonian Airi järglaseks sai üleöö Nordic Aviation Group ehk uus riiklik lennufirma Nordica. Kui toona klaaris riik reisijate ärajäänud lendude arved ja pakkus asendusi mõne päevaga, siis Estonian Airi töötajad pole neile kollektiivlepinguga lubatud hüvitisi näinud siiani.

Iga endise töötaja nõuded on erinevad. Kui stjuardessi ametit pidanutel jäi summa enamasti kümne tuhande euro piiridesse, siis pilootidel-kaptenitel võib see ulatuda 50 000 - 70 000 euroni.

AS-i Estonian Air endiste töötajate esindaja, advokaadibüroo Sirel & Partnerid vandeadvokaat Kalle-Kaspar Sepper ütles, et veel jõustumata kohtuotsusega on tuvastatud, et AS-i Estonian Air tegevus viidi üle Nordicasse, mis tähendab, et üldise õigusjärgluse korras vastutab Nordica kõikide AS-i Estonian Air kohustuste eest.

"Muu hulgas tähendab see, et ka riigi poolt AS-ile Estonian Air antud riigiabi ca 85 miljonit eurot, mis Euroopa Komisjoni otsuse kohaselt tuleb tagasi nõuda, tuleks pöörata sissenõudmisele Nordica vastu," lausus Sepper.

Nordica kommunikatsioonijuht Toomas Uibo ütles ERR-ile, et esitatud argumentatsioon ei päde ning Nordica kaebab otsuse edasi.

"See otsus oli meile suureks üllatuseks tegelikult," rääkis Nordica juht Erki Urva ERR-ile. Tema sõnul tundusid kohtu põhjendused vähe veenvad. "Nii et me päris kindlasti ka vaidlustame selle järgmises kohtuastmes."

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: