Pompeo süüdistab Euroopat tegevusetuses Iraani relvamüügi küsimuses

Mike Pompeo.
Mike Pompeo. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

USA välisminister Mike Pompeo ütles pühapäeval, et Euroopa liidrid ei ole liigutanud sõrmegi relvamüügi peatamiseks Iraanile, pärast seda, kui nad lükkasid tagasi USA ühepoolse deklaratsiooni ÜRO sanktsioonide taaskehtestamisest Teheranile.

USA presidendi Donald Trumpi administratsiooni sõnul olid sanktsioonid taaskehtestatud tagasiulatuva erilise sanktsioonimehhanismiga, mis on kirjutatud sisse 2015. aasta tuumaleppesse, seda vaatamata asjaolule, et Washington taandus kahe aasta eest leppest.

Pühapäeval esinesid Prantsusmaa, Saksamaa ja Suurbritannia ühisavaldusega, öeldes, et Washingtoni niinimetatud teadaandmine ei ole suuteline mingit seaduslikku efekti andma.

Pompeo ütles uudistekanalile Fox News, et relvamüük, tankid, õhutõrjesüsteemid, kõik need oleksid mõne nädala pärast olnud lubatud artiklite hulgas müügiks Iraanile. "Ja eurooplased ei ole meiega selles ühinenud."

"Nad ütlevad meile eraviisiliselt, et me ei taha relvamüügi tagasitulekut, ent nad ei ole liigutanud sõrmegi selle jaoks."

Pompeo lisas, et Iraani müüdavad relvad lõpetavad Liibanoni äärmusrühmituse Hezbollah' käes ning muudaksid liibanonlaste elu märkimisväärselt halvemaks.

Iraanile kehtestatud sanktsioonid tühistati 2015. aasta leppega, millele andsid oma allkirja ÜRO Julgeolekunõukogu alalised liikmed (Suurbritannia, Hiina, Prantsusmaa, Venemaa ja USA) ning Saksamaa.

Pompeo kutsus pühapäeval Texase osariigis Dallase eeslinnas peetud konservatiivses hiidkirikus viima ellu põhimõttelisi muudatusi Iraani valitsuses.

"Me palvetama iraanlaste eest, et nad saaksid endale valitsuse, mida nad väärivad," ütles ta.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: